gnupg-1.2.1 - en to fi translation catalogue (972 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
fi: 
    Syötä käyttäjätunnus. Lopeta tyhjällä rivillä:

en: 
    I have checked this key casually.
fi: 
    Olen tarkistanut avaimen pintapuolisesti.

en: 
    I have checked this key very carefully.
fi: 
    Olen tarkistanut avaimen huolellisesti.

en: 
    I have not checked this key at all.
fi: 
    En ole tarkistanut tätä avainta lainkaan.

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
fi: 
    Satunnaislukuja ei ole vielä tarpeeksi (tarvitaa %d tavua lisää). 
    Ole hyvä ja jatka työskentelyä antaaksesi käyttöjärjestelmän 
    kerätä lisää entropiaa.

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
fi: 
    Valitse kuvatiedosto kuva ID:tä varten Kuvan täytyy olla JPEG tiedosto.
    Muista että kuva varastoidaan julkisen vaimen yhteydessä. Jos käytät
    suurta kuvatiedostoa, avaimestasi tulee myös suuri!
    240x288 on sopiva tiedostokoko.

en: 
    Supported algorithms:
fi: 
    Tuetut algoritmit:

en: 
    The signature will be marked as non-exportable.
fi: 
    Tämä allekirjoitus määritellään ei-vientikelpoiseksi.

en: 
    The signature will be marked as non-revocable.
fi: 
    Tämä allekirjoitus määritellään ei-peruutettavaksi.

en: 
    This will be a self-signature.
fi: 
    tämän tulee olemaan oma-allekeirjoitus

en: 
    WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
fi: 
    VAROITUS: Tämä allekirjoitus määritellään ei-vientikelpoiseksi.

en: 
    WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
fi: 
    VAROITUS: Tämä allekirjoitus määritellään ei-peruutettavaksi.

en: 
    You need a User-ID to identify your key; the software constructs the user id
    from Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
fi: 
    Tarviset käyttäjätunnuksen avaintasi varten, ohjelma muodostaa 
    käyttäjätunnuksen oikeasta nimestä, huomautuksesta ja e-mail osoitteesta
    muodossa: "Matti Meikäläinen (nuorempi) <matti.meikalainen@osoite.fi>"

en: 
    You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "
fi: 
    tarvitset salasanan avataksesi salaisen avaimen käyttäjälle: "

en:               imported: %lu
fi:          tuotu: %lu

en:              unchanged: %lu
fi:          muuttamatta: %lu

en:            new subkeys: %lu
fi:          uusia alaiavaimia: %lu

en:           new user IDs: %lu
fi:         uusia käyttäjätunnuksia: %lu

en:           not imported: %lu
fi:          %lu ei tuotu

en:           w/o user IDs: %lu
fi:       ilman käyttäjätunnuksia: %lu

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
fi:              Allekirjoittajaa ei ole voitu varmentaa.

en:          The signature is probably a FORGERY.
fi:               Allekirjoitus on luultavasti VÄÄRENNÖS.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
fi:         Mikään ei takaa sitä että allekirjoitus kuuluu todella omistajalleen.

en:          This could mean that the signature is forgery.
fi:        Tämä voi merkitä sitä että allekirjoitus on väärennös.

en:         new signatures: %lu
fi:          uusia allekirjoituksia: %lu

en:       Subkey fingerprint:
fi:       Aliavaimen sormenjälki=

en:       secret keys read: %lu
fi:          luettuja salaisia avaimia: %lu

en:       skipped new keys: %lu
fi:       ohitetaan uudet avaimet: %lu

en:      Key fingerprint =
fi:       Avaimen sormenjälki=

en:      Subkey fingerprint:
fi:       Aliavaimen sormenjälki=

en:    (%d) DSA (sign only)
fi:     (%d DSA (vain allekirjoitus)

en:    (%d) DSA and ElGamal (default)
fi:    (%d) DSA ja ElGamal (oletus)

en:    (%d) ElGamal (encrypt only)
fi:     (%d) ElGamal (vain salaus)

en:    (%d) ElGamal (sign and encrypt)
fi:     (%d) ElGamal (salaus ja allekirjoitus)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
fi:     (%d) RSA (vain salaus)

en:    (%d) RSA (sign and encrypt)
fi:     (%d) RSA (salaus ja allekirjoitus)

en:    (%d) RSA (sign only)
fi:     (%d RSA (vain allekirjoitus)

en:    (0) I will not answer.%s
fi: (0) En vastaa.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
fi: (1) En ole tarkistanut.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
fi:   (2) Olen suorittanut pintapuolisen tarkistuksen.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
fi:   (3) olen suorittanut huolellisen tarkistuksen.%s

en:    new key revocations: %lu
fi:     uusia avainten peruutuksia (revokaatioita): %lu

en:    revoked by %08lX at %s
fi: %08lX peruutti (revokoi) tämän %s

en:    signed by %08lX at %s%s
fi:     %08lX allekirjoitti tämän %s%s

en:    signed by %08lX at %s%s%s
fi:     %08lX allekirjoitti tämän %s%s%s

en:   Unable to sign.
fi:   Allekirjoittaminen ei onnistu.

en:   secret keys imported: %lu
fi:     tuotuja salaisia avaimia: %lu

en:  %d = Don't know
fi: %d = En tiedä

en:  %d = I do NOT trust
fi: %d = EN luota

en:  %d = I trust fully
fi: %d = Luotan täysin

en:  %d = I trust marginally
fi: %d = luotan osittain

en:  %d = I trust ultimately
fi: %d = luotan ehdottomasti

en:  (default)
fi: (oletusarvo)

en:  (main key ID %08lX)
fi: (pääavaimen tunnus %08lX)

en:  (non-exportable)
fi: (ei vientikelpoinen)

en:  (sensitive)
fi:  (luottamuksellinen)

en:  Primary key fingerprint:
fi: Ensisijaisen avaimen sormenjälki:

en:  [expires: %s]
fi:  [vanhenee: %s]

en:  i = please show me more information
fi: i = näytä lisätietoja

en:  m = back to the main menu
fi: m = takaisin päävalikkoon

en:  q = quit
fi: l = lopeta

en:  s = skip this key
fi: o = ohita tämä avain

en:  secret keys unchanged: %lu
fi:  muuttamattomia salaisia avaimia: %lu

en:  trust: %c/%c
fi: luota: %c/%c

en: "
    locally signed with your key %08lX at %s
fi: "
    allekirjoitettu paikallisesti avaimellasi %08lX %s

en: "
    signed with your key %08lX at %s
fi: "
    allekirjoitettu avaimellasi %08lX %s

en: "%s" is not a JPEG file
fi: "%s": ei ole JPEG tiedosto

en: "%s" was already locally signed by key %08lX
fi: "%s" on jo allekirjoitettu paikallisesti avaimella %08lX

en: "%s" was already signed by key %08lX
fi: "%s" on jo allekirjoitettu avaimella %08lX

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
fi: # Luettelo kohdassa %s annetuista luottamuussuhteista
    # (Käytä "gpg --import-ownertrust" palauttaaksesi

en: %08lX: It is not sure that this key really belongs to the owner
    but it is accepted anyway
fi: %08lX: Avaimen omistajaa ei voida varmistaa, mutta se hyväksytään 
    kuitenkin

en: %08lX: There is no indication that this key really belongs to the owner
fi: %08lX: Mikään ei takaa sitä että allekirjoitus kuuluu todella omistajalleen.

en: %08lX: We do NOT trust this key
fi: %08lX: Avaimeen EI luoteta

en: %08lX: key has expired
fi: %08lX: avain on vanhentunut

en: %d bad signatures
fi: %d epäkelpoa allekirjoitusta

en: %d signatures not checked due to errors
fi: %d allekirjoitusta tarkistamatta virjheen vuoksi

en: %d signatures not checked due to missing keys
fi: %d allekirjoitusta ei voitu tarkistaa puuttuvien avainten vuoksi

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
fi: havaittiin %d käyttäjätunnusta joilla ei ole 
    voimassa olevaa oma-allekirjoitusta

en: %lu keys checked (%lu signatures)
fi: käsiteltiin %lu avainta (%lu allekirjoitusta)

en: %lu keys so far checked (%lu signatures)
fi: tähän mennessä käsitelty %lu avainta (%lu allekirjoitusta)

en: %lu keys so far processed
fi: tähän mennessä käsitelty %lu avainta

en: %s does not expire at all
fi: %s ei vanhene koskaan

en: %s encrypted data
fi: %s salattua dataa

en: %s encryption will be used
fi: käyttetään %s salausta

en: %s expires at %s
fi: %s vanhenee %s

en: %s is not a valid character set
fi: %s ei kelpaa merkistöksi

en: %s is the new one
fi: %s on uusi

en: %s is the unchanged one
fi: %s säilyi muuttumattomana

en: %s makes no sense with %s!
fi: %s ja %s käyttö samanaikaisesti on järjetöntä!

en: %s not allowed with %s!
fi: %s ei ole sallittu samanaikaisesti kuin %s!

en: %s signature from: "%s"
fi: %s allekirjoitus lähettäjältä: "%s"

en: %s%c %4u%c/%08lX  created: %s expires: %s
fi: %s%c %4u%c/%08lX luotu :%s vanhentuu: %s

en: %s/%s encrypted for: "%s"
fi: %s/%s salattu vastaanottajalle: "%s"

en: %s: WARNING: empty file
fi: %s: VAROITUS: tiedosto on tyhjä

en: %s: can't access: %s
fi: %s: pääsy kohteeseen : %s ei onnistu

en: %s: can't create directory: %s
fi: %s: hakemiston luominen ei onnistu: %s

en: %s: can't create lock
fi: %s: en voi luoda lukitusta

en: %s: can't create: %s
fi: %s: en voi luoda kohdetta: %s

en: %s: can't make lock
fi: %s: en voi luoda lukitusta

en: %s: can't open: %s
fi: %s: ei voida avata kohdetta: %s

en: %s: directory created
fi: %s: luotiin hakemisto

en: %s: directory does not exist!
fi: %s: hakemistoa ei ole olemassa!

en: %s: error reading free record: %s
fi: %s: virhe luettaessa vapaata tietuetta: %s

en: %s: error reading version record: %s
fi: %s: virhe luettaessa versiotietoja: %s

en: %s: error updating version record: %s
fi: %s: virhe päivitettäessä versiotietoja: %s

en: %s: error writing dir record: %s
fi: %s: virhe kirjoitettaessa hakemistotietuetta: %s

en: %s: error writing version record: %s
fi: %s: virhe kirjoitettaessa versiotitetoja: %s

en: %s: failed to append a record: %s
fi: %s: tietueeseen lisääminen epäonnistui: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
fi: %s: hast-taulukon luonti ei onnistu: %s

en: %s: failed to create version record: %s
fi: %s: versiotietojen luonti epäonnistui: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
fi: %s: tietueen nollaaminen epäonnistui: %s

en: %s: invalid file version %d
fi: %s: tiedostoversio %d ei kelpaa

en: %s: invalid trustdb
fi: %s: trustdb ei kelpaa

en: %s: invalid trustdb created
fi: %s: luotu trustdb ei kelpaa

en: %s: keyring created
fi: %s: luotiin avainnippu

en: %s: not a trustdb file
fi: %s: ei ole trustdb tiedosto

en: %s: skipped: %s
fi: %s: ohitettu: %s

en: %s: skipped: public key already present
fi: %s: ohitettu julkinen avain on jo olemassa

en: %s: skipped: public key is disabled
fi: %s ohitettu: julkinen avain on poistettu käytöstä

en: %s: trustdb created
fi: %s: trustdb luotu

en: %s: unknown suffix
fi: %s: tuntematon pääte

en: %s: version record with recnum %lu
fi: %s: versiotiedoissa recnum on %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
fi: %s:%d: vaihtoehdon "%s" käyttöä ei suositella.

en: %s:%d: invalid export options
fi: %s:%d: vientivalitsimet eivät kelpaa

en: %s:%d: invalid import options
fi: %s:%d: tuontivalitsimet eivät kelpaa

en: %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
fi: %ubittinen %s avain , tunnus %08lX, luotu %s

en: (No description given)
fi: (Ei kuvausta)

en: (Probably you want to select %d here)
fi: (Haluat luultavasti valita tässä %d)

en: (This is a sensitive revocation key)
fi: (Tämä on arkaluonteinen peruutusavain)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
fi: (ellet määritä avainta sormenjäljen perusteella)

en: (you may have used the wrong program for this task)
fi: (olet ehkä käyttänyt tehtävään väärää ohjelmaa)

en: --clearsign [filename]
fi: --clearsign [tiedostonimi]

en: --decrypt [filename]
fi: --decrypt [tiedostonimi]

en: --edit-key user-id [commands]
fi: --edit-key käyttäjätunnus [komennot]

en: --encrypt [filename]
fi: --encrypt [tiedostonimi]

en: --lsign-key user-id
fi: --lsign-key käyttäjätunnus

en: --nrlsign-key user-id
fi: --nrlsign-key käyttäjätunnus

en: --nrsign-key user-id
fi: --nrlsign-key käyttäjätunnus

en: --output doesn't work for this command
fi: --output ei toimi yhdessä tämän komennon kanssa

en: --sign --encrypt [filename]
fi: --sign --encrypt [tiedostonimi]

en: --sign --symmetric [filename]
fi: --sign --symmetric [tiedostonimi]

en: --sign [filename]
fi: --allekirjoita [tiedostonimi]

en: --sign-key user-id
fi: --sign-key käyttäjätunnus

en: --store [filename]
fi: --store [tiedostonimi]

en: --symmetric [filename]
fi: --symmetric [tiedostonimi]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
fi: -k[v][v][v][c] [käyttäjätunnus] [avainnippu]

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
fi: ...tämä on virhe (%s:%d:%s)

en: 1 bad signature
fi: 1 epäkelpo allekirjoitus

en: 1 signature not checked due to a missing key
fi: 1 allekirjoitus on tarkistamatta puuttuvien avainten vuoksi

en: 1 signature not checked due to an error
fi: 1 allekirjoitus tarkistamatta virheen vuoksi

en: 1 user ID without valid self-signature detected
fi: havaittiin 1 käyttäjätunnus jolla ei ole voimassa 
    olevaa oma-allekirjoitusta

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
fi: @
    (Katso täydellinen luettelo kaikista komennoista ja ehdoista man-sivuilta)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
fi: Esim:
    -se -r Pekka [tiedosto]      salaa ja allekirjoita Pekkaa varten
    --clearsign [tiedosto]       luo tekstimuotoinen allekirjoitus
    --detach-sign [tiedosto]     luo irrallinen allekirjoitus
    --list-keys [nimet]          näytä avaimet
    --fingerprint [nimet]        näytä sormenjäljet

en: @
    Options:
fi: @
    Vaihtoehdot:

en: @Commands:
fi: @Komennot:

en: ASCII armored output forced.
fi: pakotetaan ASCII salattu teksti.

en: About to generate a new %s keypair.
                  minimum keysize is  768 bits
                  default keysize is 1024 bits
        highest suggested keysize is 2048 bits
fi: Luon uuden %s avainparin.
                    pienin sallittu koko on 768 bittiä
                    oletuskoko on 1024 bittiä
                    suurin suositeltava koko on 2048 bittiä

en: Although these keys are defined in RFC2440 they are not suggested
    because they are not supported by all programs and signatures created
    with them are quite large and very slow to verify.
fi: Vaikka nämä avaintyypit on määritelty RFC2440:ssa niitä ei 
    suositella koska kaikki ohjelmat eivät tue niitä, ja niiden 
    luomat allekirjoitukset ovat melko suuria ja näin ollen hitaita 
    varmistaa

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
fi: Vastaa "kyllä" (tai vain "k") jos haluat luoda aliavaimen

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
fi: Vastaa "kyllä" jos aliavaimen saa tuhota

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
fi: vastaa "kyllä" jos haluat kirjoittaa tiedoston yli

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
fi: Vastaa "kyllä" jos haluat tuhota tämän käyttäjätunnuksen.
    Menetät samalla kaikki siihen liittyvät varmenteet!

en: Answer "yes" is you want to sign ALL the user IDs
fi: Vastaa "kyllä" jos haluat allekirjoittaa KAIKKI käyttäjätunnukset

en: Answer "yes" or "no"
fi: Vastaa "kyllä" tai " ei"

en: Are you really sure that you want to sign this key
    with your key: "
fi: Oletko varma että haluat allekirjoittaa tämän
    avaimen omalla avaimellasi:

en: Are you sure that you want this keysize?
fi: Oletko varma että haluat tämän kokoisen avaimen?

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
fi: Oletko varma että haluat lisätä sen (k/E)?

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
fi: Haluatko todella peruuttaa (revokoida) sen? (k/E)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
fi: Oletko varma että haluat allekirjoittaa (k/E)?

en: Are you sure you want to use it (y/N)?
fi: Oletko varma että haluat käyttää sitä (k/E)?

en: BAD signature from "
fi: allekirjoitus EI TÄSMÄÄ lähettäjallä"

en: CRC error; %06lx - %06lx
fi: CRC virhe; %06lx - %06lx

en: Can't check signature: %s
fi: Seuraavaa allekirjoitusta ei voida tarkistaa: %s

en: Can't edit this key: %s
fi: Ei voida editoida avainta: %s

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
fi: Varmennepolku ehdottomasti luotettuun julkiseen avaimeen:

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
fi: Muuta (N)imi, (H)uomautus, (E)mail vai (O)k/(L)opeta?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
fi: Muuta (N)imi, (H)uomautus, (E)mail vai (L)opeta?

en: Change the preferences of all user IDs (or just of the selected ones)
    to the current list of preferences.  The timestamp of all affected
    self-signatures will be advanced by one second.
fi: Muuta valinnat kaikille käyytäjätunnuksille (tai vain valituille)
    nykyiseen luetteloon valinnoista. Kaikkien koskettuje 
    oma-allekirjoitusten aikaleima siirretään yhdellä sekunnilla eteenpäin.

en: Changing expiration time for a secondary key.
fi: Muutetaan toissijaisen avaimen voimassaolopäivää.

en: Changing expiration time for the primary key.
fi: Muutetaan ensisijaisen avaimen voimassaolopäivää.

en: Cipher:
fi: Salain

en: Command>
fi: Komento>

en: Comment:
fi: Huom:

en: Compression:
fi: Pakkaus:

en: Create a revocation certificate for this key?
fi: Luodaanko tälle alekirjoitukselle peruutus (revokaatio) varmenne

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
fi: Luodaanko tälle alekirjoitukselle peruutus (revokaatio) varmenne (k/E)

en: Create anyway?
fi: Haluatko luoda avaimen kaikesta huolimatta?

en: Critical signature notation:
fi: Tärkein allekirjoitus notaatio:

en: Critical signature policy:
fi: Tärkein ohjeistus allekirjoituksille:

en: DSA keypair will have 1024 bits.
fi: DSA avainparissa on 1024 bittiä.

en: DSA only allows keysizes from 512 to 1024
fi: DSA sallii avaimen koot vain väliltä 512-1024

en: DSA requires the use of a 160 bit hash algorithm
fi: DSA vaatii 160 bittisen tiivestealgoritmin käyttöä

en: De-Armor a file or stdin
fi: Avaa tekstitiedosto tai stdin

en: Delete this good signature? (y/N/q)
fi: Poistetaanko tämä voimassa oleva allekirjoitus? (k/E/l)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
fi: Poistetaanko tämä epäkelpo allekirjoitus? (k/E/l)

en: Delete this key from the keyring?
fi: Haluatko poistaa tämän avaimen avainnipusta?

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
fi: Poistetaanko tämä tuntematon allekirjoitus? (k/E/l)

en: Deleted %d signature.
fi: %d allekirjoitus poistettu.

en: Deleted %d signatures.
fi: %d allekirjoitusta poistettu.

en: Detached signature.
fi: Irrallinen allekirjoitus.

en: Digest:
fi: Tiiviste:

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key 0x%08lX (uid %d)
fi: Näytetään valokuva %s, kokoa %ld avaimelle 0x%08lX
    (käyttäjätunnus %d)

en: Do you really want to delete the selected keys?
fi: Haluatko todella poistaa valitut avaimet?

en: Do you really want to delete this key?
fi: Haluatko todella poistaa tämän avaimen?

en: Do you really want to do this?
fi: Haluatko todella tehdä tämän?

en: Do you really want to revoke the selected keys?
fi: Haluatko todella peruuttaa (revokoida) valitut avaimet?

en: Do you really want to revoke this key?
fi: Haluatko todella peruuttaa (revokoida) tämän avaimen?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust?
fi: Haluatko todella luottaa tähän avaimeen ehdootomasti?

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
fi: Haluatko korvata vanhan allekirjoituksen uudella (k/E)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
fi: Haluatko vahventaa sen täysin vientikelpoiseksi
    allekirjoitukseksi? (k/E)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
fi: Haluatko vahventaa sen täysin vientikelpoiseksi OpenPGP allekirjoitukseksi? (k/E)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
fi: Oletko varma että haluat allekirjoittaa kaikesta huolimatta (k/E)?

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
fi: Haluatko allekirjoituksesi vanhenentuvan samaan aikaan (K/e)

en: Don't show Photo IDs
fi: Älä näytä kuvallisia tunnuksia

en: Email address:
fi: E-mail osoite:

en: En-Armor a file or stdin
fi: Salaa tekstitiedosto tai stdin

en: Enter JPEG filename for photo ID:
fi: Anna JPEG tiedostonimi kuva ID:lle:

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
fi: Syötä valinnainen kuvaus. Lopeta tyhjällä rivillä:

en: Enter new filename
fi: Syötä uusi tiedostonimi

en: Enter passphrase
fi: syötä salasana

en: Enter passphrase:
fi: Syötä salasana:

en: Enter the name of the key holder
fi: Anna avaimen haltijan nimi

en: Enter the new passphrase for this secret key.
fi: Syötä uusi salasana salaiselle avaimelle.

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
fi: Syötä pyydetty arvo kuten esimerkissä.
    On mahdollista syöttää ISO-muotoinen päivä (VVVV-KK-PP),
    mutta sen seurauksena et enää saa kunnon virheilmoitusta,
     sen sijaan järjestelmä yrittää tulkita arvon aikavälinä.

en: Enter the size of the key
fi: Syötä avaimen koko

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
fi: Syötä vastaanottajan käyttäjätunnus

en: Enter the user ID of the designated revoker:
fi: Syötä määrätyn peruuttajan käyttäjätunnus

en: Experimental algorithms should not be used!
fi: Kokeellisia algoritmeja ei pitäisi käyttää!

en: Expired signature from "
fi: vanhentunut allekirjouts lähettäjällä "

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: File `%s' exists.
fi: Tiedosto `%s' on jo olemassa.

en: Give the name of the file to which the signature applies
fi: Anna allekirjoitettavan tiedoston nimi

en: Go ahead and type your message ...
fi: Kirjoita viestisi...

en: Good signature from "
fi: Allekirjoitus täsmää lähettäjällä "

en: Hash:
fi: Tiiviste:

en: Hint: Select the user IDs to sign
fi: Vihje: valitse allekirjoitettavat käyttäjätunnukset

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
fi: Kuinka huolellisesti olet vahvistanut avaimen haltijan henkilöllisyyden?
    Jos et tiedä vastausta, syötä "0".

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
fi: IDEA salain ei käytettävissä, yritetään optimistisesti 
    käyttää sen sijaan salainta %s

en: If you like, you can enter a text describing why you issue this
    revocation certificate.  Please keep this text concise.
    An empty line ends the text.
fi: Halutessasi voi kirjoittaa tähän kuvauksen siitä miksi peruutat tämän
    varmenteen. Kirjoita lyhyesti tyhjä rivi päättää tekstin.

en: If you want to use this revoked key anyway, answer "yes".
fi: Vastaa "kyllä" jos haluat käyttää tätä peruutettua (revokoitua) avainta 
    kaikesta huolimatta.

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
fi: Vastaa "kyllä" jos haluat käyttää tätä ei-luotettavaa avainta 
    kaikesta huolimatta.

en: In general it is not a good idea to use the same key for signing and
    encryption.  This algorithm should only be used in certain domains.
    Please consult your security expert first.
fi: Yleensä ei ole järkevää käyttää samaa avainta allekirjoitukseen
    ja salaamiseen. Tätä algorimiä tulisi käyttää vain määrätyissä ympäristöissä.
    Ole hyvä ja kysy tietoturva-asiantuntijaltasi ensin

en: Invalid character in comment
fi: Huomautuksessa on luvaton merkki

en: Invalid character in name
fi: Nimessä on luvaton merkki

en: Invalid command  (try "help")
fi: Komento ei kelpaa (kirjoita "apua")

en: Invalid key %08lX made valid by --allow-non-selfsigned-uid
fi: Epäpäteva avain %08lX määritelty päteväksi 
    ehdolla --allow-non-selfsigned-uid

en: Invalid passphrase; please try again
fi: Salasana ei kelpaa, yritä uudestaan

en: Invalid selection.
fi: Valinta ei kelpaa.

en: Is this correct (y/n)?
fi: Onko tämä oikein (k/e)

en: Is this okay?
fi: Onko tätä oikein?

en: Is this photo correct (y/N/q)?
fi: Onko tämä kuva oikea (k/E/l)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes
fi: Avaimen omistajaa EI voida varmistaa jos *todella* 
    tiedät mitä olet tekemässä vastaa seuraavaan kysymykseen
    kyllä

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
fi: Tämän arvon määrittäminen on sinun tehtäväsi, tätä arvoa ei koskaa 
    kerrota kolmannelle osapuolelle. Tarvitsemme sitä soveltaaksemme 
    luottamusverkkoa, sillä ei ole mitään tekemistä (epäsuorasti luotujen) 
    verkkovarmenteiden kanssa.

en: Key generation canceled.
fi: Avaimen luonti peruutettu.

en: Key generation failed: %s
fi: Avaimen luonti epäonnistui: %s

en: Key has been compromised
fi: Avain on murrettu

en: Key is no longer used
fi: Avain ei ole enää käytössä

en: Key is protected.
fi: Avain on suojattu.

en: Key is revoked.
fi: Avain on peruutettu.

en: Key is superseded
fi: Avain on uusittu

en: Key is valid for? (0)
fi: Avain on voimassa (0)

en: Key not changed so no update needed.
fi: Päivitystä ei tarvita koska avain ei ole muuttunut.

en: Keyring
fi: Avainnippu

en: Keysizes larger than 2048 are not suggested because
    computations take REALLY long!
fi: 2048 bittiä suurempia avaimia ei suositella koska
    laskenta voi viedä TODELLA pitkän ajan!

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to to quit the key generation.
fi: N   vaihda nimeä
    C   vaihda kommenttia
    E   vaihda e-mail osoitetta
    O   jatka avaimen luontia
    Q   lopeta

en: NOTE: %s is not for normal use!
fi: Huom: %s ei käytetä normaalisti!

en: NOTE: Elgamal primary key detected - this may take some time to import
fi: HUOM: Elgamal tyyppinen ensisijainen avain havaittu - tuominen voi
    viedä aikaa

en: NOTE: This key is not protected!
fi: HUOM: Avainta ei ole suojattu.

en: NOTE: cipher algorithm %d not found in preferences
fi: HUOM: salausalgoritmi %d ei löydy valinnoista

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
fi: Huom: v3 aliavainten luonti ei ole OpenPGP mukaista

en: NOTE: key has been revoked
fi: HUOMIO: avain on peruttu (revokoitu)!

en: NOTE: no default option file `%s'
fi: Huom: Ehdot löytyvät oletusarvoisesti tiedostosta `%s'

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
fi: Huom: Vanhat oletusarvoiset asetukset löytyvät tiedostosta `%s'

en: NOTE: secret key %08lX expired at %s
fi: HUOM: salainen avain %08lX vanhentui %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
fi: HUOM: lähettäjä määrittää "luottamuksellinen"

en: NOTE: signature key %08lX expired %s
fi: Huom: allekirjoitusavain %08lX vanhentui %s

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
fi: Huom: yksinkertaista S2K tilaa (0) ei suositella käytettäväksi

en: NOTE: trustdb not writable
fi: HUOMIO: trustdb:n ei voida kirjoittaa

en: Name may not start with a digit
fi: Nimi ei voi alkaa numerolla

en: Name must be at least 5 characters long
fi: Nime täytyy olla vähintään 5 merkkiä pitkä

en: Need the secret key to do this.
fi: Tähän tarvitaan salainen avain

en: NnCcEeOoQq
fi: NnHhEeOoLl

en: No corresponding signature in secret ring
fi: salaisesta avainnipusta ei löydy vastaavaa ellekirjoitusta

en: No help available
fi: Ei ohjeita saatavilla

en: No help available for `%s'
fi: Ei ohjetta aiheesta "`%s'"

en: No reason specified
fi: Ei eriteltyä syytä

en: No secondary key with index %d
fi: Ilmaisimella %d ei löydy toissijaista avainta

en: No such user ID.
fi: Käyttäjätunnusta ei löydy.

en: No trust value assigned to:
    %4u%c/%08lX %s "
fi: Luottamusarvoa ei ole asetettu seuraavalle:
    %4u%c/%08lX %s "

en: No user ID with index %d
fi: Ilmaisimella %d ei löydy käyttäjätunnusta

en: Not a valid email address
fi: e-mail osoite ei kelpaa

en: Notation:
fi: Notaatio:

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a secondary key for this purpose.
fi: Huom. tätä avainta ei voida käyttää salaamiseen. Käytä komentoa
    "--edit-key" luodaksesi toissijaisen avaimen tähän tarkoitukseen.

en: Note: This key has been disabled.
fi: Huom: Tämä avain on poistettu käytöstä

en: Note: This key has expired!
fi: Huom. Tämä avain on vanhentunut!

en: Nothing deleted.
fi: Mitään ei poistettu.

en: Nothing to sign with key %08lX
fi: Avaimelle %08lX ei löydy mitään mitä allekirjoittaa

en: Okay, but keep in mind that your monitor and keyboard radiation is also very vulnerable to attacks!
fi: Hyvä on, mutta muista että kuvaruutusi ja näppäimistösi säteily 
    on myös alttiina salakuuntelulle.

en: Overwrite (y/N)?
fi: Kirjoita yli (k/E)?

en: Please correct the error first
fi: Ole hyvä ja korjaa ensin virhe

en: Please decide how far you trust this user to correctly
    verify other users' keys (by looking at passports,
    checking fingerprints from different sources...)?
fi: Kuinka tiukasti tämä käyttäjä varmistaa muiden käyttäjien
    avaimien omistussuhteet (esim tarkistamalla henkilöllisyyden,
    vertaamalla sormenjälkiä eri lähteistä...)?

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
fi: Älä syötä e-mail osoitetta nimen tai huomautuksen paikalle

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
fi: Syötä uusi tiedostonimi. Jos painat vain RETURN käytetään
    oletustiedostoa (joka näkyy sulkeissa).

en: Please enter an optional comment
fi: Kirjoita vapaaehtoinen huomautus

en: Please enter name of data file:
fi: Anna data-tiedoston nimi:

en: Please enter the passhrase; this is a secret sentence
fi: Ole hyvä ja syötä salasana, tämän on salainen lause

en: Please fix this possible security flaw
fi: Ole hyvä ja korjaa tämä mahdollinen turvallisuus virhe

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
fi: Huomioi että tässä näytetty voimassaolo ei ole välttämättä
    ajan tasalla jollet käynnistä ohjelmaa uudelleen

en: Please remove selections from the secret keys.
fi: Poista salasten avainten valinnat ole hyvä.

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
fi: kirjoita salasanasi uudestaan varmistuaksesi siitä että kirjoitit sen oikeim

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
fi: Kerro virheistä (englanniksi) <gnu-bugs@gnu.org>

en: Please select at most one secondary key.
fi: Valitse korkeintaan yksi toissijainen avain ole hyvä.

en: Please select exactly one user ID.
fi: Valitse vain yksi käyttäjätunnus!

en: Please select the reason for the revocation:
fi: Valise peruutuksen (revokaation) syy:

en: Please select what kind of key you want:
fi: Valitse millaisen avaimen haluat:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
fi: Kuinka kauan avaimen tulee olla voimassa.
            0 = Avain ei vanhene koskaan
         <n>  = Avain vanhenee n päivän kuluttua
         <n>w = Avain vanhenee n viikon kuluttua
         <n>m = Avain vanhenee n kuukauden kuluttua
         <n>y = Avain vanhenee n vuoden kuluttua

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
fi: Kuinka kauan allekirjoituksen tulee olla voimassa.
            0 = Avain ei vanhene koskaan
         <n>  = Avain vanhenee n päivän kuluttua
         <n>w = Avain vanhenee n viikon kuluttua
         <n>m = Avain vanhenee n kuukauden kuluttua
         <n>y = Avain vanhenee n vuoden kuluttua

en: Please use the command "toggle" first.
fi: Käytä ensin komentoa "vaihda".

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
fi: Ole hyvä ja odota, entropiaa kerätään. Tee töitä jos se
    auttaa kuluttamaan aikaa, koska se parantaa entropian laatua

en: Policy:
fi: Ohjeistus:

en: Primary key fingerprint:
fi: Ensisijaisen avaimen sormenjälki:

en: Pubkey:
fi: Julkinen avain

en: Public key is disabled.
fi: Julkinen avain on poistettu käytöstä

en: Quit without saving?
fi: Lopeta tallentamatta muutoksia?

en: Real name:
fi: Oikea nimi:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
fi: Haluatko todella luoda peruutus (revokaatio) varmenteet? (k/E)

en: Really create?
fi: Haluatko todella luoda?

en: Really delete this self-signature? (y/N)
fi: Haluatko todella poistaa oman allekirjoituksen? (k/E)

en: Really remove all selected user IDs?
fi: Haluatko todella poistaa kaikki valitut käyttäjätunnukset?

en: Really remove this user ID?
fi: Haluatko todella poistaa tämän käyttäjätunnuksen?

en: Really revoke all selected user IDs?
fi: Haluatko todella peruuttaa kaikki valitut käyttäjätunnukset?

en: Really revoke this user ID?
fi: Haluatko todella peruuttaa tämän käyttäjätunnuksen?

en: Really sign all user IDs?
fi: Haluatko todella allekirjoittaa kaikki käyttäjätunnukset?

en: Really sign?
fi: Haluatko todella allekirjoittaa?

en: Really update the preferences for the selected user IDs?
fi: Haluatko todella päivittää valinnat näille käyttäjätunnuksille?

en: Really update the preferences?
fi: Haluatko todella päivittää valinnat? (k/E)

en: Reason for revocation: %s
fi: Peruutuksen (revokaation) syy: %s

en: Repeat passphrase
fi: toista salasana

en: Repeat passphrase:
fi: Toista salasana:

en: Requested keysize is %u bits
fi: Vaaditun avaimen koko on %u bittiä

en: Revocation certificate created.
fi: Luotiin peruutussertifikaatti

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
fi: Luotiin peruutus-sertifikaatti
    
    Siirra se johonkin jonka voi piilottaa, jos Mallory saa
    tämän sertifikaatin käsiinsä hän voi käyttää sitä ja tehdä
    avaimesta hyödyttömän. On järkevää tulostaa sertifikaatti ja
    varastoida se, varmuuden vuoksi, jos taleenteestasi tulee käyttö-
    kelvoton. Mutta varo: tulostusjärjestelmäsi voi tallentaa tietoa
    ja luovuttaa sen toisille!

en: Save changes?
fi: Tallenna muutokset?

en: Secret key is available.
fi: Salainen avain on saatavilla.

en: Secret parts of primary key are not available.
fi: ensisijaisen avaimen salaiset osat eivät ole saatavilla.

en: Select the algorithm to use.
    
    DSA (aka DSS) is the digital signature algorithm which can only be used
    for signatures.  This is the suggested algorithm because verification of
    DSA signatures are much faster than those of ElGamal.
    
    ElGamal is an algorithm which can be used for signatures and encryption.
    OpenPGP distinguishs between two flavors of this algorithms: an encrypt only
    and a sign+encrypt; actually it is the same, but some parameters must be
    selected in a special way to create a safe key for signatures: this program
    does this but other OpenPGP implementations are not required to understand
    the signature+encryption flavor.
    
    The first (primary) key must always be a key which is capable of signing;
    this is the reason why the encryption only ElGamal key is not available in
    this menu.
fi: Valitse käytettävä algoritmi.
    
    DSA (eli DSS) on digitaalinen allekirjoitusalgoritmi jota voidaan 
    käyttää vain allekirjoituksiin. DSA:ta suositellaan koska sen luomat
    allekirjoitukset voidaan varmistaa paljon nopeammin kuin ElGamal.
    
    ElGamal-algoritmia voidaan käyttää sekä allekirjoituksiin että 
    salaamiseen. OpenPGP erottaa seuraavat kaksi toimintatapaa toisistaan:
    pelkkä allekirjoitus ja allekirjoitus + salaus. Toimintatavat ovat
    itseasiassa samanlaiset, mutta joitakin parametrejä täytyy valita erityisellä
    tavalla luotaessa turvallista allekirjoitusavainta. Tämä ohjelma pystyy siihen,
    mutta toiset OpenPGP sovellutukset eivät välttämättä pysty tulkitsemaan 
    allekirjoitus + salaus muotoa

en: Set command line to view Photo IDs
fi: Aseta komentotulkki kuvallisien tunnuksien katsomista varten

en: Show Photo IDs
fi: näytä kuvalliset tunnukset

en: Signature is valid for? (0)
fi: Allekirjoitus on voimassa (0)

en: Signature made %.*s using %s key ID %08lX
fi: allekirjoitus loi %-*s käyttäen %s avaintunnus %08lX

en: Signature notation:
fi: Allekirjoitus notaatio:

en: Signature policy:
fi: Ohjeistus allekirjoituksille:

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
fi: Syntaksi: gpg [valinnat] [tiedostot]
    Tarkista allekirjoitukset tunnettuja ja luotettuja
    avaimia vastaan

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
fi: Syntaksi: gpg [ehdot] [tiedostot]
    allekirjoita, tarkista, salaa tai avaa
    oletustoiminto riippuu syötetystä tiedosta

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
fi: Satunnaislukugeneraattori on pelkkä kulissi joka mahdollistaa
    ohjelman ajamisen - se ei ole vahvasti satunnainen
    
    ÄLÄ KÄYTÄ OHJELMAN TUOTTAMAA DATAA

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
fi: Oma-allekirjoitus kohteessa "%s"
    in PGP2.x-tyylinen allekirjoitus

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
fi: Avaimen allekirjoitus ei ole pätevä. Järkevintä olisi poistaa 
    avain nipusta

en: The use of this algorithm is only supported by GnuPG.  You will not be
    able to use this key to communicate with PGP users.  This algorithm is also
    very slow, and may not be as secure as the other choices.
fi: Tämä salain on käytössä vain GnuPG:ssä, et kykene
    viestimään PGP käyttäjien kanssa tätä avainta käyttäessäsi
    Tämä algoritmi on myös hyvin hidas ja saattaa olla muita turvattomampi.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
fi: PGP 2.x-tyyliselle käyttäjätunnukselle ei ole valintoja.

en: This command is not allowed while in %s mode.
fi: Tätä komentoa ei sallita %s tilassa.

en: This is a secret key! - really delete?
fi: Haluatko todella tuhota tämän salaisen avaimen?

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
fi: Tämä allekirjoitus takaa avaimen omistajan henkilöllisyyden.
    Tällaisen allekirjoituksen poistaminen on tavallisesti huono 
    ajatus. GnuPG ei kenties voi käyttää avainta enää. Poista 
    allekirjoitus vain jos se ei ole jostain syystä pätevä ja 
    avaimella on jo toinen allekirjoitus.

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
fi: Tämä on voimassa oleva allekirjoitus tälle avaimelle, tavallisesti ei 
    kannata poistaa tätä allekirjoitusta koska se saattaa olla tarpeen
    luottamussuhteen luomiseksi avaimeen tai johonkin toiseen tämän avaimen
    varmentamaan avaimeen.

en: This key belongs to us
fi: Tämä on oma avain

en: This key has been disabled
fi: Tämä avain on poistettu käytöstä

en: This key has expired!
fi: Tämä avain on vanhentunut!

en: This key is due to expire on %s.
fi: Avain vanhentuu %s..

en: This key is not protected.
fi: Avainta ei ole suojattu.

en: This key may be revoked by %s key
fi: tämä avain voidaan peruutta avaimella %s

en: This key probably belongs to the owner
fi: Tämä avain kuuluu todennäköisesti omistajaksi 
    määritellylle henkilölle

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
fi: Allekirjoitusta ei voida tarkistaa koska sinulla ei ole 
    siihen liittyvää avainta. Lykkää sen poistamista kunnes
     tiedät mitä avainta on käytetty, koska allekirjoitus 
    avain saattaa luoda luottamusketjun toisen, jo ennalta 
    varmennetun avaimen kautta.

en: This signature expired on %s.
fi: Tämä allekirjoitus vanhentui %s.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
fi: Tämä tekisi avaimesta käyttökelvottoman PGP 2.x:lle.

en: To be revoked by:
fi: Nimetty peruuttaja:

en: To build the Web-of-Trust, GnuPG needs to know which keys are
    ultimately trusted - those are usually the keys for which you have
    access to the secret key.  Answer "yes" to set this key to
    ultimately trusted
fi: Rakentaakseen luottamusverkon, GnuPG:n täytyy tietää mihin avaimiin 
    luotetaan ehdottomasti - nämä ovat tavallisesti ne avaimet joihin sinulla
    on salainen avain. vastaa "kyllä" luottaaksesi tähän avaimeen ehdottomasti

en: Total number processed: %lu
fi: Kaikkiaan käsitely: %lu

en: Unable to open photo "%s": %s
fi: valokuvaa ei voida avata "%s": %s

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
fi: Käyttö gpg [ehdot] [tiedostot] (-h saadaksesi ohjeita)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
fi: Käyttö gpg [valinnat] [tiedostot] (-h saadaksesi ohjeita)

en: Use this key anyway?
fi: Haluatko käyttää tätä avainta kaikesta huolimatta?

en: User ID "%s" is revoked.
fi: Käyttäjätunnus "%s" on peruutettu(revokoitu).

en: User ID is no longer valid
fi: Käyttäjätunnus ei ole enää käytössä

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
fi: VAROITUS: "%s" vaihtoehdon käyttöä ei suositella.

en: WARNING: %s overrides %s
fi: VAROITUS: %s korvaa %s:n

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
fi: VAROITUS: löytyi 2 tiedostoa joissa on luottamuksellisia tietoja.

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
fi: VAROITUS: tämä on PGP2-muotoinen avain. M-bäärätyn peruuttajan lis-Aääminen voi
    saada
            jotkin PGP:n versiot hylkäämään avaimen.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
fi: VAROITUS: tämä on PGP2-muotoinen avain. Valokuvan lisääminen voi
    saada
            jotkin PGP:n versiot hylkäämään avaimen.

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
fi: VAROITUS: Tämän avaimen omistaja on peruuttanut (revokoinut) 
    avaimen voimassaolon!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
fi: VAROITUS: tällä avaimella ei ole luotettavaa allekirjoitusta!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
fi: VAROITUS: Tätä avainta ei ole varmennettu luotettavalla 
    allekirjoituksella!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
fi: VAROITUS: Omistaja on peruuttanut (revokoinut) tämän 
    aliavaimen voimassaolon.

en: WARNING: Using untrusted key!
fi: VAROITUS: käytettyyn avaimeen ei luoteta!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
fi: VAROITUS: Tähän avaimeen ei luoteta!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
fi: Havaittiin heikko avain -  muuta salasanaa uudestaan.

en: WARNING: `%s' is an empty file
fi: VAROITUS: `%s' on tyhjä tiedosto

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
fi: VAROITUS: käyttäjätunnuksen allekirjoitus on päivätty %d sekuntia tulevaisuudessa

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
fi: VAROITUS: salattua viestiä on muutettu!

en: WARNING: invalid notation data found
fi: VAROITUS: löydettiin väärin muotoiltua notaatio dataa

en: WARNING: invalid size of random_seed file - not used
fi: VAROITUS: random_seed tiedosto on väärän kokoinen
    - tiedostoa ei käytetä

en: WARNING: key %08lX may be revoked: fetching revocation key %08lX
fi: Varoitus: avain %08lX sattaa olla peruutettu: haetaan peruutusavain %08lX

en: WARNING: key %08lX may be revoked: revocation key %08lX not present.
fi: Varoitus: avain %08lX saattaa olla peruutettu: peruutusavain %08lX ei saatavilla.

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
fi: VAROITUS: viesti salattiin symmetrisessä salaimessa 
    esiintyvällä heikolla avaimella.

en: WARNING: message was not integrity protected
fi: VAROITUS: viestin sisällön oikeellisuutta ei ole suojattu

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
fi: VAROITUS: Haittiin useita allekirjoituksia. Vain ensimmäinen tarkistetaan.

en: WARNING: nothing exported
fi: VAROITUS: mitään ei viety

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
fi: VAROITUS: valinta kohteessa '%s' eivät ole käytössä tässä ajossa

en: WARNING: program may create a core file!
fi: VAROITUS: ohjelma voi luoda core-tiedoston!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
fi: VAROITUS: vastaanntottajia (-r) annettu käyttämättä julkisen avaimen salausta

en: WARNING: signature digest conflict in message
fi: VAROITUS: allekirjoitustiiviste ei täsmää viestin kanssa

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
fi: VAROITUS:  %%-expand ei onnistu (liian suuri). Käytetään laajentamatonta.

en: WARNING: unable to %%-expand policy url (too large).  Using unexpanded.
fi: VAROITUS: ohjeistus url %%-expand ei onnistu (liian suuri). 
    Käytetään laajentamatonta.

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
fi: VAROITUS: ei voida poistaa väliaikaista hakemistoa `%s': %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
fi: VAROITUS: välisikaista tiedostoa (%s) `%s': %s ei voida poistaa

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on %s "%s"
fi: VAROITUS: %s "%s" hakemiston oikeudet eivät ole turvallisia"

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on %s "%s"
fi: Varoitus: Hakemiston %s "%s" oikeudet eivät ole turvallisia"

en: WARNING: unsafe ownership on %s "%s"
fi: Varoitus omistussuhde kohteessa %s "%s" ei ole turvallinen"

en: WARNING: unsafe permissions on %s "%s"
fi: Varoitus: oikeudet kohteessa %s "%s" eivät ole turvallisia"

en: WARNING: using insecure memory!
fi: Varoitus: käytetään suojaamatonta muistia.

en: WARNING: using insecure random number generator!!
fi: VAROITUS: käytetty satunnaislukugeneraattori ei ole turvallinen.

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
fi: Tarvitsemme paljon satunnaislukuja. Voit suorittaa muita toimintoja
    (kirjoittaa näppäimistöllä, liikuttaa hiirtä, käyttää levyjä)
    alkulukujen luomisen aikana, tämä antaa satunnaislukugeneraattorille
    paremman tilaisuuden kerätä riittävästi entropiaa.

en: What keysize do you want? (1024)
fi: Minkä kokoisen avaimen haluat? (1024)

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
fi: Allekirjoittaessasi käyttäjän avaimen sinun tulisi varmista, että avain
    todella kuuluu henkilölle joka mainitaan käyttäjätunnuksessa. Muiden
    on hyvä tietää kuinka huolellisesti olet varmistanut tämän.
    "0" tarkoittaa ettet tiedä kuinka varma olet
    avaimen
         omistajasta
    
    "1" tarkoittaa että uskot että avain kuuluu omistajalleen, mutta et voi 
        varmistaa sitä, tämä on käyttökelpoinen asetettaessa luottamusastetta 
        salanimille
    
    "2" tarkoittaa pintapuolista varmistusta. Esim että olet tarkistanut 
        avaimen sormenjäljen varmistanut käyttäjätunnuksen valokuvan-
    
    "3" Tarkoittaa syvällistä henkilöllisyyden varmistamistamista esim 
        virallisesta henkilöllisyystodistuksesta kuten passista.
    
    Yllä olevat tasot ovat vain esimerkkejä. lopullisen tason päättäminen on omassa henkilökohtaisessa harkinnassasi.
    
    Jos et ole varma vastaa "0"

en: You are about to revoke these signatures:
fi: Olete peruuttamassa (revokoimassa) seuraavat allekirjoitukset:

en: You are using the `%s' character set.
fi: Käytät `%s' merkistöä.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
fi: v3 avainten voimassaolopäivää ei voi muuttaa

en: You can't delete the last user ID!
fi: Et voi poistaa viimeistä käyttäjätunnusta!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
fi: Et määritellyt vastaanottajaa. (käytä ehtoa "-r")

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
fi: Et halua salasanaa - tämä on todennäköisesti *huono* ajatus!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
fi: Et vainnut salasanaa - tämä on luultavasti *huono* ajatus!
    Jatkan silti. Voit vaihtaa salasanaa koska tahansa
    tämän ohjelman ehdolla "--edit-key".

en: You have signed these user IDs:
fi: Olet allekirjoittanut seuraavat käyttäjätunnukset:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
fi: Et voi lisätä määrättyä peruuttajaa PGP2-muotoiseen avaimeen.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
fi: Et voi lisätä valokuvaa PGP2-muotoiseen avaimeen.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
fi: Et voi luoda OpenPGP allekirjoitusta PGP 2.x avaimella 
    --pgp2 tilassa

en: You must select at least one key.
fi: Sunu täytyy valita ainakin yksi avain.

en: You must select at least one user ID.
fi: Sinun täytyy valita ainakin yksi käyttäjätunnus!

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
fi: Tarvitset salasana suojaamaan salaista avaintasi.

en: You need a passphrase to unlock the secret key for user:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %08lX, created %s%s
fi: tarvitset salasanan avataksesi salaisen avaimen käyttäjälle:
    "%.*s"
    %u-bittinen %s avain, tunnus %08lX, luotu %s%s

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
fi: Valitsit seuraavan käyttäjätunnuksen:
        "%s"

en: You should specify a reason for the certification.  Depending on the
    context you have the ability to choose from this list:
      "Key has been compromised"
          Use this if you have a reason to believe that unauthorized persons
          got access to your secret key.
      "Key is superseded"
          Use this if you have replaced this key with a newer one.
      "Key is no longer used"
          Use this if you have retired this key.
      "User ID is no longer valid"
          Use this to state that the user ID should not longer be used;
          this is normally used to mark an email address invalid.
fi: Sinun tulisi määrittää syy varmenteelle. Riippuen asiayhteydestä
    voit valita tästä listasta:
            "Avain on paljastunut"
              Käytä tätä jos sinun on syytä uskoa että luvattomat henkilöt 
              ovat saaneet salaisen avaimesi käsiinsä
            "Avain on korvattu"
              Käytä tätä jos käytät uutta avainta.
            "Avain ei ole enää käytössä"
              Käytä tätä jos ole lopettanut avaimen käytön
            "Käyttäjätunnus ei ole enää voimassa"
              Käytä tätä jos esim e-mail osoitteesi on vaihtunut.

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
fi: Nykyinen allekirjoituksesi kohteessa "%s"
    on paikallinen vanhentunut.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
fi: Nykyinen allekirjoituksesi kohteessa "%s"
    on paikallinen allekirjoitus.

en: Your decision?
fi: Valintasi?

en: Your selection?
fi: Valintasi?

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
fi: Järjestelmäsi ei osaa näyttää päiväyksiä kuin vuoteen 2038.
    Se kuitenkin käsittelee päiväykset oikein vuoteen 2106.

en: [User id not found]
fi: [käyttäjätunnus ei löytynyt]

en: [filename]
fi: [tiedostonimi]

en: [revocation]
fi: [peruutus]

en: [self-signature]
fi: [oma-allekirjoitus]

en: [uncertain]
fi: [ei tiedossa]

en: `%s' already compressed
fi: %s on jo tiivistetty

en: `%s' is not a regular file - ignored
fi: `%s' ei ole normaali tiedosto - jätetään huomiotta

en: `%s' is not a valid long keyID
fi: '%s' ei kelpaa pitkänä avaintunnuksena

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
fi: notaation nimen täytyy sisältää vain tulostettavia merkkejä tai välilyöntejä sen täytyy loppua merkkiin '='

en: a notation value must not use any control characters
fi: notaatiosssa ei saa olla erikoismerkkejä

en: a user notation name must contain the '@' character
fi: käyttäjätunnuksen notaationimen täytyy sisältää '@'-merkki

en: add a photo ID
fi: lisää valokuva

en: add a revocation key
fi: lisää peruutusavain

en: add a secondary key
fi: lisää toissijainen avain

en: add a user ID
fi: lisää käyttäjätunnus

en: add this keyring to the list of keyrings
fi: lisää tämä avainnippu avainnippujen luetteloon

en: add this secret keyring to the list
fi: lisää tämä salainen avainnippu luetteloon

en: always use a MDC for encryption
fi: Käytä aina MDC:tä salaamiseen

en: anonymous recipient; trying secret key %08lX ...
fi: nimetön vastaanottaja; yritän käyttää salaista vainta %08lX ...

en: armor header:
fi: salatun tekstin otsikko:

en: armor: %s
fi: muuta tekstimuotoon: %s

en: assume no on most questions
fi: oleta kielteistä vastausta useimpiin kysymyksiin

en: assume yes on most questions
fi: oleta myönteista vastausta useimpiin kysymyksiin

en: assuming %s encrypted data
fi: oletettavasti %s salattua dataa

en: assuming bad signature from key %08lX due to an unknown critical bit
fi: Epäkelpo allekirjoitus avaimelta %08lX oletettavasti johtuen tuntemattomasta "critical bit":istä

en: assuming signed data in `%s'
fi: data kohteessa `%s' oletetaan allekirjoitetuksi

en: bad MPI
fi: MPI ei kelpaa

en: bad URI
fi: URI ei kelpaa

en: bad certificate
fi: sertifikaatti ei kelpaa

en: bad key
fi: avain on epäkelpo

en: bad passphrase
fi: salasana ei kelpaa

en: bad public key
fi: julkinen avain on ei kelpaa

en: bad secret key
fi: salainen avain on ei kelpaa

en: bad signature
fi: allekirjoitus ei täsmää

en: batch mode: never ask
fi: batch-tila: älä kysy milloinkaan

en: be somewhat more quiet
fi: ole jonkin verran hiljaisempi

en: build_packet failed: %s
fi: build_packet epäonnistui: %s

en: can't close `%s': %s
fi: tiedostoa "`%s': %s" ei voida sulkea.

en: can't connect to `%s': %s
fi: yhteys kohteeseen `%s': %s ei onnistu

en: can't create %s: %s
fi: ei voida luoda kohdetta %s: %s

en: can't create `%s': %s
fi: `%s': %s ei voida luoda

en: can't create directory `%s': %s
fi: Ei voida luoda hakemistoa `%s': %s

en: can't disable core dumps: %s
fi: core tiedostojen luontia ei voida estää: %s

en: can't do that in batchmode
fi: tätä ei voi tehdä batch-tilassa

en: can't do that in batchmode without "--yes"
fi: ei onnistu batch-tilassa ilman "--yes" vaihtoehtoa

en: can't get key from keyserver: %s
fi: el saa vainta palvelimelta: %s

en: can't get server read FD for the agent
fi: palvelin ei lue agentin FD:tä

en: can't get server write FD for the agent
fi: palvelin ei kirjoita agentille FD:tä

en: can't handle public key algorithm %d
fi: julkisen avaimen algorimin käsittely ei onnistu: %d

en: can't handle text lines longer than %d characters
fi: en voi käsitellä tekstirivejä jotka ovat pidempiä kuin %d merkkiä

en: can't handle these multiple signatures
fi: näitä allekirjoituksia ei voida käsitellä

en: can't open %s: %s
fi: %s: %s avaus ei onnistu

en: can't open `%s'
fi: `%s' avaaminen ei onnistu

en: can't open `%s': %s
fi: "`%s': %s" avaaminen ei onnistu

en: can't open file: %s
fi: tiedoston %s avaus ei onnistu

en: can't open signed data `%s'
fi: allekirjoitetun datan `%s' avaaminen ei onnistu

en: can't open the keyring
fi: avainnipun avaaminen ei onnistu

en: can't query password in batchmode
fi: salasanan kysyminen ei onnistu batch-tilassa

en: can't read `%s': %s
fi: `%s': %s ei voida lukea

en: can't search keyserver: %s
fi: en pysty etsimään avainpalvelimelta: %s

en: can't set client pid for the agent
fi: agentille ei voida asettaa pid:tä

en: can't stat `%s': %s
fi: `%s': %s ei voida lausua

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
fi: symmetristä ESK pakettia ei voida käyttää S2K tilan vuoksi

en: can't write `%s': %s
fi: tiedostoon "`%s': %s" ei voida kirjoittaa.

en: cancelled by user
fi: käyttäjän peruuttama

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
fi: PGP 2.x avainta ei voi asettaa määrätyksi peruuttajaksi

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
fi: heikon avaimen luomista symmetriselle salaimelle ei voitu välttää, 
    yritettiin %d kertaa!

en: change the expire date
fi: muuta voimassoloaikaa

en: change the ownertrust
fi: muuta luottamusastetta

en: change the passphrase
fi: muuta salasanaa

en: check
fi: tarkista

en: check key signatures
fi: tarkista avainten allekirjoitukset

en: checking at depth %d signed=%d ot(-/q/n/m/f/u)=%d/%d/%d/%d/%d/%d
fi: tarkistetaan portaaseen %d 
    allekirjoitettu =%d ot(-/q/n/m/f/u)=%d/%d/%d/%d/%d/%d

en: checking created signature failed: %s
fi: allekirjoituksen tarkistus epäonnistui: %s

en: checking keyring `%s'
fi: tarkistetaan avainrengasta `%s'

en: checking the trustdb
fi: tarkistetaan trustdb:tä

en: checksum error
fi: tarkistussumma ei täsmää

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
fi: salausalgoritmi %d%s on tuntematon tai poistettu käytöstä

en: cipher extension "%s" not loaded due to unsafe permissions
fi: Oikeudet eivät ole turvallisia, salainlaajennuksia "%s" ei ladattu

en: communication problem with gpg-agent
fi: gpg-agent yhteysongelma

en: completes-needed must be greater than 0
fi: completes-needed täytyy olla suurempi kuin 0

en: compress algorithm must be in range %d..%d
fi: tiivistysalgoritmin täytyy olla väliltä %d..%d

en: conflicting commands
fi: ristiriitainen komento

en: could not parse keyserver URI
fi: avainpalvelimen URI:tä ei voitu koota

en: create ascii armored output
fi: luo ascii-muotoinen salattu tuloste

en: data not saved; use option "--output" to save it
fi: dataa ei ole tallennettu, käytä ehtoa "--output" tallentaaksesi

en: dearmoring failed: %s
fi: tekstin avaaminen epäonnistu: %s

en: decrypt data (default)
fi: avaa tiedot (oletus)

en: decryption failed: %s
fi: avaus epäonnistui: %s

en: decryption okay
fi: avaus onnistui

en: delete a secondary key
fi: poista toissijainen avain

en: delete signatures
fi: poista allekirjoitus

en: delete user ID
fi: Poista käyttäjätunnus

en: deleting keyblock failed: %s
fi: avainlohkojen poisto epäonnistui: %s

en: digest algorithm `%s' is read-only in this release
fi: Tiivistealgoritmi `%s' on read-only tässä versiossa

en: disable
fi: poista käytöstä

en: disable a key
fi: poista avain käytöstä

en: do not force v3 signatures
fi: älä vaadi v3 allekirjoituksia

en: do not force v4 key signatures
fi: älä vaadi v3 allekirjoituksia

en: do not make any changes
fi: älä tee muutoksia

en: don't use the terminal at all
fi: älä käytä lainkaan terminaalia

en: emulate the mode described in RFC1991
fi: jäljittele RFC1991:ssä kuvattua toimintamuotoa

en: enable a key
fi: ota avain käyttöön

en: enarmoring failed: %s
fi: salaaminen tekstimuotoon epäonnistui: %s

en: encrypt data
fi: salaa tiedot

en: encrypted with %s key, ID %08lX
fi: salattu %s avaimella, tunnus %08lX

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
fi: salattu %u-bittisella %s avaimella, tunnus %08lX, luotu %s

en: encrypted with unknown algorithm %d
fi: salattu tuntemattomalla algoritmilla %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
fi: viestin salaaaminen --pgp2 tilassa vaatii IDEA salaimen

en: encryption only with symmetric cipher
fi: salaa vain symmetrisellä salaimella

en: error creating `%s': %s
fi: virhe luettaessa `%s': %s

en: error creating keyring `%s': %s
fi: virhe luotaessa avainnippua `%s': %s

en: error creating passphrase: %s
fi: virhe luotaess salasanaa: %s

en: error finding trust record: %s
fi: virhe luettaessa luottotietuetta %s

en: error in trailer line
fi: virhe trailer-rivissä

en: error reading `%s': %s
fi: virhe luettaessa `%s': %s

en: error reading keyblock: %s
fi: virhe luettaessa avainlohkoa: %s

en: error reading secret keyblock `%s': %s
fi: virhe luettaessa salaista avainlohkoa `%s': %s

en: error sending to `%s': %s
fi: virhe lähettäessä kohteeseen `%s': %s

en: error writing keyring `%s': %s
fi: virhe kirjoitettaessa avinnippuun `%s': %s

en: error writing public keyring `%s': %s
fi: virhe kirjoitettaessa julkiseen avainnippuun `%s': %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
fi: virhe kirjoitettaessa salaiseen avainnippuun `%s': %s

en: error: invalid fingerprint
fi: virhe: sormenjälki ei kelpaa

en: error: missing colon
fi: Virhe: kaksoispiste puuttuu

en: error: no ownertrust value
fi: virhe ei luottamusastetta

en: expire
fi: vanhenna

en: export keys
fi: vie avaimia

en: export keys to a key server
fi: vie avaimia palvelimelle

en: export the ownertrust values
fi: vie luottamusasteet

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
fi: ulkoiset ohjelmakutsut on estetty epäturvallisten tiedostooikeuksien takia

en: failed sending to `%s': status=%u
fi: virhe lähettäessä kohteeseen `%s': status=%u

en: failed to initialize the TrustDB: %s
fi: TrustDB alustaminen ei onnistu: %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
fi: avainnipun välimuistin 
    uudelleen luominen ei onnistu: %s

en: file close error
fi: virhe tiedostoa suljettaessa

en: file create error
fi: virhe tiedostoa luotaessa

en: file delete error
fi: virhe tiedostoa tuhottaessa

en: file exists
fi: tiedosto on jo olemassa

en: file open error
fi: virhe tiedostoa avattaessa

en: file read error
fi: virhe tiedostoa luettaessa

en: file rename error
fi: virhe tiedostoa uudelleen nimettäessä

en: file write error
fi: virhe tiedostoon kirjoitettaessa

en: fix a corrupted trust database
fi: korjaa korruptoitunut luottamus tietokanta

en: flag user ID as primary
fi: merkitse käyttäjätunnus ensisijaiseksi

en: force v3 signatures
fi: käytä v3 allekirjoituksia

en: force v4 key signatures
fi: käytä v4 allekirjoituksia

en: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
fi: HUOM: salausalgoritmia %s %d ei löydy vastaanottajan valinnoista

en: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
fi: HUOM: tiivistesalgoritmia %s (%d) ei löydy vastaanottajan valinnoista

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
fi: symmetristä salainta %s (%d) ei löydy vastaanottajan valinnoista

en: general error
fi: yleinen virhe

en: generate a new key pair
fi: luo uusi avainpari

en: generate a revocation certificate
fi: luo peruutus (revokaatio) varmenne

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
fi: luodaan avaimen suojaksi 16 bittinen tarkistussumma

en: gpg-agent is not available in this session
fi: gpg-agent ei ole käytettävissä tätä istuntoa varten

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
fi: gpg-agent protokollaversio %d ei ole tuettu

en: help
fi: apua

en: iImMqQsS
fi: iImMlLoO

en: import keys from a key server
fi: tuo avaimia palvelimelta

en: import ownertrust values
fi: tuo luottamusasteet

en: import/merge keys
fi: tuo/sulauta avaimia

en: input line %u too long or missing LF
fi: syöttörivi %u on liian pitkä tai LF puutuu

en: input line longer than %d characters
fi: syöttörivi on pidempi kuin %d merkkiä

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
fi: S2K tila ei kelpaa, arvon tulee olla 0, 1 tai 3

en: invalid argument
fi: ehto ei kelpaa

en: invalid armor
fi: salattu tekstitiedosto ei kelpaa

en: invalid armor header:
fi: salatun tekstin otsikko on viallinen:

en: invalid armor: line longer than %d characters
fi: väärinmuotoiltu teksti: rivi on pitempi kuin %d merkkiä

en: invalid character in preference string
fi: Valinnassa on luvaton merkki

en: invalid clearsig header
fi: selkotekstisen allekirjoituksen otsikko ei kelpaa

en: invalid dash escaped line:
fi: luvaton viiva rivin lopussa:

en: invalid default preferences
fi: oletusarvoiset valinnat eivät kelpaa

en: invalid default-check-level; must be 0, 1, 2, or 3
fi: default-check-level arvo ei kelpaa, arvon tulee olla 0, 1 tai 3

en: invalid export options
fi: vientivalitsimet eivät kelpaa

en: invalid hash algorithm `%s'
fi: tiivistealgoritmi `%s' ei kelpaa

en: invalid import options
fi: tuontivalitsimet eivät kelpaa

en: invalid keyring
fi: avainrengas on epäkelpo

en: invalid packet
fi: paketti ei kelpaa

en: invalid passphrase
fi: salasana ei kelpaa

en: invalid personal cipher preferences
fi: henkilökohtaisen salaimen valinnat eivät kelpaa

en: invalid personal compress preferences
fi: henkilökohtaiset tiivistysvalinnat eivät kelpaa

en: invalid personal digest preferences
fi: henkilökohtaiset tiivisteen  valinnat eivät kelpaa

en: invalid radix64 character %02x skipped
fi: väärin muotoiltu radix64 merkki %02x jätetty huomioimatta

en: invalid response from agent
fi: agentin lähettämä vastaus ei kelpaa

en: invalid root packet detected in proc_tree()
fi: epäkelpo root paketti havaittu proc_tree():ssä

en: invalid symkey algorithm detected (%d)
fi: epäpätevä symmetrinen algoritmi havaitti (%d)

en: invalid value
fi: arvo ei kelpaa

en: key
fi: avain

en: key %08lX has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
fi: avain %08lX on luotu %lu sekuntia tulevaisuudessa (on tapahtunu aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia

en: key %08lX has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
fi: avain %08lX on luotu %lu sekuntia tulevaisuudessa (on tapahtunut aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia)

en: key %08lX incomplete
fi: avain %08lX on epätäydellinen

en: key %08lX marked as ultimately trusted
fi: avain %08lX on määritelty ehdottoman luotettavaksi:

en: key %08lX occurs more than once in the trustdb
fi: avain %08lX: esiintyy trustdb:ssä useammin kuin kerran

en: key %08lX: "%s" %d new signatures
fi: avain %08lX: "%s" %d uutta allekirjoitusta

en: key %08lX: "%s" %d new subkeys
fi: avain %08lX: "%s" %d uutta aliavainta

en: key %08lX: "%s" %d new user IDs
fi: avain %08lX: "%s" %d uutta käyttäjätunnusta

en: key %08lX: "%s" 1 new signature
fi: avain %08lX: "%s" 1 uusi allekirjoitus

en: key %08lX: "%s" 1 new subkey
fi: avain %08lX: "%s" 1 uusi aliavain

en: key %08lX: "%s" 1 new user ID
fi: avain %08lX: "%s" 1 uusi käyttäjätunnus

en: key %08lX: "%s" not changed
fi: salainen avain %08lX: "%s" ei muutoksia

en: key %08lX: "%s" revocation certificate added
fi: avain %08lX: "%s" peruutus (revokaatio) varmenne lisätty

en: key %08lX: "%s" revocation certificate imported
fi: avain %08lX: "%s" peruutus (revokaatio) varmenne tuotu

en: key %08lX: HKP subkey corruption repaired
fi: avain %08lX HKP aliavainvirhe korjattu

en: key %08lX: PGP 2.x style key - skipped
fi: avain %08lX: PGP 2.x muotoinen avain ohitetaan

en: key %08lX: accepted as trusted key
fi: avain %08lX: hyväksytty luotettuna avaimena.

en: key %08lX: accepted non self-signed user ID '%s'
fi: avain %08lX: käyttäjätunnus '%s' hyväksytty ilman omaa allekirjoitusta

en: key %08lX: already in secret keyring
fi: avain %08lX: avain on jo avainnipussa

en: key %08lX: can't locate original keyblock: %s
fi: avain %08lX: alkuperaistä avainlohkoa ei löydy: %s

en: key %08lX: can't read original keyblock: %s
fi: avain %08lX. alkuperäisen avainlohko lukeminen ei onnistu: %s

en: key %08lX: direct key signature added
fi: avain %08lX: lisättiin suora allekirjoitus

en: key %08lX: doesn't match our copy
fi: avain %08lX: ei vastaa omaa kopiotamme

en: key %08lX: duplicated user ID detected - merged
fi: avain %08lX: kaksinkertainen käyttäjätunnus havaittu - sisällytetään

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - rejected
fi: avain %08lX: pätemätön peruutus (revokaatio) varmenne: %s - torjuttu

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - skipped
fi: avain %08lX: peruutus (revokaatio) varmenne ei kelpaa: %s - ohitetaan

en: key %08lX: invalid self-signature on user id "%s"
fi: avain %08lX: pätemätön oma-allekirjoitus "%s"

en: key %08lX: invalid subkey binding
fi: avain %08lX: pätemätön aliavainriippuvuus

en: key %08lX: invalid subkey revocation
fi: avain %08lX: aliavaimen peruutus (revokaatio) ei ole pätevä

en: key %08lX: key has been revoked!
fi: Avain %08lX: avain on peruttu (revokoitu)!

en: key %08lX: new key - skipped
fi: avain %08lX: uusi avain ohitetaan

en: key %08lX: no public key - can't apply revocation certificate
fi: avain %08lX: ei julkista avainta - peruutus (revokaatio)
     varmennetta ei voida käyttää

en: key %08lX: no public key for trusted key - skipped
fi: avain %08lX: luotetulle avaimelle ei löydy julkista avainta - ohitetaan

en: key %08lX: no subkey for key binding
fi: avain %08lX: ei aliavainta avainten riippuvuuksiin

en: key %08lX: no subkey for key revocation
fi: avain %08lX: ei aliavainta avainten peruuttamista varten

en: key %08lX: no subkey for subkey revocation packet
fi: avain %08lX: ei aliavainta avainten peruuttamiseen

en: key %08lX: no user ID
fi: avain %08lX: ei käyttäjätunnusta

en: key %08lX: no user ID for signature
fi: avain %08lX: käyttäjätunnuksella ei ole allekirjoitusta

en: key %08lX: no valid user IDs
fi: avain %08lX: ei voimassa olevia käyttäjätunnuksia

en: key %08lX: non exportable signature (class %02x) - skipped
fi: avain %08lX: allekirjoitusta ei voida viedä (luokka %02x) - ohitetaan

en: key %08lX: not a rfc2440 key - skipped
fi: avain %08lX: avain ei noudata rcf2440:aa avain ohitettu

en: key %08lX: not protected - skipped
fi: avain %08lX. ei suojattu - ohitetaan

en: key %08lX: public key "%s" imported
fi: avain %08lX: julkinen avain "%s" tuotu

en: key %08lX: public key not found: %s
fi: avain %08lX: julkista avainta ei löydetty. %s

en: key %08lX: removed multiple subkey binding
fi: avain %08lX: moninkertainen aliavainriippuvuus poistettu

en: key %08lX: removed multiple subkey revocation
fi: avain %08lX: moninkertainen aliavainriippuvuus poistettu

en: key %08lX: revocation certificate at wrong place - skipped
fi: avain %08lX: peruutus (revokaati) varmenne väärässä paikassa - ohitetaan

en: key %08lX: secret key imported
fi: avain %08lX: salainen avain tuotu

en: key %08lX: secret key not found: %s
fi: avain %08lX: salaista avainta ei löydy: %s

en: key %08lX: secret key with invalid cipher %d - skipped
fi: avain %08lX: avaimella on epäpätevä salain %d - ohitetaan

en: key %08lX: secret key without public key - skipped
fi: avain %08lX: salaisella avaimella ei ole vastaavaa 
    julkista avainta - ohitetaan

en: key %08lX: skipped subkey
fi: avain %08lX: aliavain ohitettu

en: key %08lX: skipped user ID '
fi: avain %08lX: käyttäjätunnus ohitettu '

en: key %08lX: subkey has been revoked!
fi: Avain %08lX: aliavain on peruutettu (revokoitu)!

en: key %08lX: subkey signature in wrong place - skipped
fi: avain %08lX: aliavaimen allekirjoitus väärässä paikassa - ohitetaan

en: key %08lX: this is a PGP generated ElGamal key which is NOT secure for signatures!
fi: avain %08lX tämä on PGP:n luoma ElGamal avain jota EI ole turvallista 
    käyttää allekirjoituksiin.

en: key %08lX: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
fi: avain %08lX: odottamaton allekirjoitusluokka (0x%02X) - ohitetaan

en: key %08lX: unsupported public key algorithm
fi: avain %08lX: julkisen avaimen algoritmia ei tueta

en: key %08lX: unsupported public key algorithm on user id "%s"
fi: avain %08lX: julkisen avaimen algoritmia "%s" ei tueta

en: key `%s' not found: %s
fi: avainta '%s' ei löydetty: %s

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
fi: avain on luotu %lu sekuntia tulevaisuudessa (on tapahtunu aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
fi: avain on luotu %lu sekuntia tulevaisuudessa (on tapahtunut aikahyppy tai
    kellon kanssa on ongelmia)

en: key incomplete
fi: aivain on epätäydellinen

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
fi: avainta ei ole merkitty turvattomaksi - sitä ei voida käyttää jäljitellyn
    satunnaislukugeneraattorin kanssa!

en: key marked as ultimately trusted.
fi: Avain on määritelty ehdottoman luotettavaksi:

en: keyring `%s' created
fi: luotiin avainnippu `%s'

en: keyserver error
fi: avainpalvelin virhe

en: keysize invalid; using %u bits
fi: avaimen koko on virheellinen, käytetään %u bittiä

en: keysize rounded up to %u bits
fi: avaimen koko on pyöristetty %u bittiin

en: keysize too large; %d is largest value allowed.
fi: Avaimen koko on liian suuri, suurin sallittu arvo on %d.

en: keysize too small; 1024 is smallest value allowed for RSA.
fi: Avaimen koko on liian pieni, RSA:n pienin sallittu avinkoko on 1024.

en: keysize too small; 768 is smallest value allowed.
fi: Avaimen koko on liian pieni, alin sallittu arvo on 768.

en: line too long
fi: rivi on liian pitkä

en: list key and user IDs
fi: näytä avaimet ja käyttäjätunnukset

en: list keys
fi: näytä avaimet

en: list keys and fingerprints
fi: näytä avaimet sormenjälkineen

en: list keys and signatures
fi: näytä avaimet allekirjoituksineen

en: list only the sequence of packets
fi: luettele vain pakettien järjestys

en: list preferences (expert)
fi: näytä valinnat (ekspertti)

en: list preferences (verbose)
fi: näytä valinnat (monisanaisesti)

en: list secret keys
fi: näytä salaiset avaimet

en: list signatures
fi: näytä allekirjoitukset

en: make a detached signature
fi: luo irrallinen allekirjoitus

en: make timestamp conflicts only a warning
fi: näyta aikaleimavirheet vain varoituksina

en: make_keysig_packet failed: %s
fi: make_keysig_packet epäonnistui: %s

en: malformed CRC
fi: väärinmuotoiltu CRC

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
fi: GPG_AGENT_INFO ympäristömuuttuja on väärin muotoiltu

en: malformed user id
fi: väärin muotoiltu käyttäjätunnus

en: marginals-needed must be greater than 1
fi: marginals-needed täytyy olla suurempi kuin 1

en: max-cert-depth must be in range 1 to 255
fi: max-cert-depht tulee olla välillä 1-255

en: moving a key signature to the correct place
fi: siirretään avaimen allekirjoitus oikealle paikalle

en: nN
fi: eE

en: nested clear text signatures
fi: sisällytetty tekstimuotoinen allekirjoitus

en: network error
fi: verkkovirhe

en: never
fi: ei koskaan

en: never use a MDC for encryption
fi: Älä koskaan käytä MDC:tä salaamiseen

en: new configuration file `%s' created
fi: luotiin uusi asetustiedosto '%s'

en: next trustdb check due at %s
fi: seuraava trustdb tarkistus %s

en: no
fi: ei

en: no = sign found in group definition "%s"
fi: = merkkiä ei löytynyt ryhmämäärityksessa "%s"

en: no corresponding public key: %s
fi: Ei vastaavaa julkista avainta %s

en: no default secret keyring: %s
fi: salaisten avainten nipulle ei ole asetettu oletusarvoa: %s

en: no entropy gathering module detected
fi: entropian keräysmodulia ei haittavissa

en: no need for a trustdb check
fi: trustdb:n tarkistusta ei tarvita

en: no remote program execution supported
fi: ohjelman etäsuoritusta ei tueta

en: no revocation keys found for `%s'
fi: peruutusavaimia ei löydy kohteelle `%s'

en: no secret key
fi: salainen avain ei ole saatavilla

en: no signed data
fi: ei allekirjoituettua dataa

en: no such user id
fi: käyttäjätunnusta ei löydy

en: no valid OpenPGP data found.
fi: kelvollista OpenPGP dataa ei löytynyt.

en: no valid addressees
fi: ei kelvollisia vastaanottajia

en: no writable keyring found: %s
fi: avainnippuun: %s ei voida kirjoittaa

en: no writable public keyring found: %s
fi: julkista avainnippua ei löydy kirjoittamista varten. %s

en: no writable secret keyring found: %s
fi: salaista avainnippua ei löydy kirjoittamista varten: %s

en: not a detached signature
fi: allekirjoitus ei ole irrallinen

en: not encrypted
fi: salaamaton

en: not human readable
fi: ei ihmisten luettavissa

en: not processed
fi: ei prosessoitu

en: not supported
fi: ei tuettu

en: note: random_seed file is empty
fi: huom: random_seed tiedosto on tyhjä

en: note: random_seed file not updated
fi: random_seed tiedostoa ei päivitetty

en: okay, we are the anonymous recipient.
fi: ok, nimetön vastaanottaja olemme me.

en: old encoding of the DEK is not supported
fi: vanha DEK koodaus ei ole enää tuettu

en: old style (PGP 2.x) signature
fi: vanhan mallinen (pgp 2.x) allekirjoitus

en: operation is not possible without initialized secure memory
fi: toiminto on mahdollinen vain, jos suojattu muisti alustetaan.

en: option file `%s': %s
fi: valitsin-tiedosto `%s': %s

en: original file name='%.*s'
fi: alkuperäisen tiedoston nimi='%.*s'

en: ownertrust information cleared
fi: luottamustiedot pyyhitty

en: passphrase not correctly repeated; try again
fi: salasanaa ei toistettu oikein, yritä uudestaan.

en: passphrase too long
fi: salasana on liian pitkä

en: passwd
fi: salasana

en: please enter an optional but highly suggested email address
fi: anna vapaaehtoinen, mutta erittäin suositeltava e-mail osoite

en: please see http://www.gnupg.org/faq.html for more information
fi: lisätietoja osoitteesta http://www.gnupg.org/faq.html

en: please see http://www.gnupg.org/why-not-idea.html for more information
fi: lue lisätietoja osoitteesta http://www.gnupg.org/why-not-idea.html

en: please use "%s%s" instead
fi: käytä sen sijaan ehtoa "%s%s"

en: preference %c%lu duplicated
fi: valinta %c%lu on kopio

en: preference %c%lu is not valid
fi: valinta %c%lu ei ole pätevä

en: premature eof (in CRC)
fi: ennenaikainen eof (CRC:ssä)

en: premature eof (in Trailer)
fi: Ennenaikainen eof (Trailerissa)

en: premature eof (no CRC)
fi: ennenaikainen eof (ei CRC:tä)

en: primary
fi: ensisijainen

en: problem handling encrypted packet
fi: ongelma käsiteltäessä salattua pakettia

en: problem with the agent - disabling agent use
fi: agentin käytössä on ongelmia - käyttö estetään

en: problem with the agent: agent returns 0x%lx
fi: agentin käytössä on ongelmia: agentti vastaa 0x%lx

en: prompt before overwriting
fi: kysy ennen päällekirjoitusta

en: protection algorithm %d%s is not supported
fi: suojausalgoritmi %d%s ei ole käytettävissä

en: public and secret key created and signed.
fi: Julkinen ja salainen avain on luotu ja allekirjoitettu.

en: public key %08lX is %lu second newer than the signature
fi: julkinen avain %08lX on %lu sekuntia uudempi kuin allekirjoitus

en: public key %08lX is %lu seconds newer than the signature
fi: julkinen avain %08lX on %lu sekuntia uudempi kuin allekirjoitus

en: public key %08lX not found: %s
fi: julkista avainta %08lX ei löydy: %s

en: public key decryption failed: %s
fi: julkisen avaimen avaus epäonnistui: %s

en: public key does not match secret key!
fi: julkinen avain ei vastaa salaista avainta!

en: public key encrypted data: good DEK
fi: julkisella avaimella salattu data : DEK kelpaa

en: public key is %08lX
fi: julkinen avain on %08lX

en: public key not found
fi: julkista avainta ei löydy

en: public key of ultimately trusted key %08lX not found
fi: ehdottomasti luotettu julkinen avain %08lX ei löytynyt

en: q
fi: l

en: qQ
fi: lL

en: quit
fi: lopeta

en: quit this menu
fi: ulos tästä valikosta

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
fi: tekstissä oleva tulostettava merkki on lainausmerkeissä - MTA on luultavasti
    ollut viallinen

en: read error: %s
fi: lukuvirhe: %s

en: read options from file
fi: lue ehdot tiedostosta

en: reading from `%s'
fi: luetaan kohteesta `%s'

en: reading options from `%s'
fi: luetaan valitsimet tiedostosta `%s'

en: reading stdin ...
fi: luetaan stdin ...

en: reason for revocation:
fi: Peruutuksen (revokaation) syy:

en: remove keys from the public keyring
fi: poista avaimet julkisten avainten nipusta

en: remove keys from the secret keyring
fi: poista avaimet salaisten avainten nipusta

en: requesting key %08lX from %s
fi: pyydetään avainta %08lX kohteesta %s

en: resource limit
fi: resurssiraja

en: rev! subkey has been revoked: %s
fi: rev! aliavain on peruutettu (revokoitu): %s

en: rev- faked revocation found
fi: rev- väärennetty peruutus (revokaatio) löydetty

en: rev? problem checking revocation: %s
fi: rev? peruutuksen (revokaation) tarkistuksessa on ongelmia: %s

en: revocation comment:
fi: Peruutushuomautus:

en: revoke a secondary key
fi: peruuta toissijainen avain

en: revoke a user ID
fi: peru käyttäjätunnus

en: revoke signatures
fi: peru allekirjoitus

en: revsig
fi: peruallek

en: revuid
fi: perutunn

en: rounded up to %u bits
fi: pyöristetty %u:n bittiin

en: save
fi: tallenna

en: save and quit
fi: tallenna ja lopeta

en: search for keys on a key server
fi: etsi avaimia palvelimelta

en: searching for "%s" from HKP server %s
fi: etsitään HKP serveriltä %s kohdetta "%s"

en: secret key `%s' not found: %s
fi: salaista avainta '%s' ei löydetty: %s

en: secret key not available
fi: salaista avainta ei löydy

en: secret key parts are not available
fi: salaisen avaimen osat eivät ole käytettävissä

en: select secondary key N
fi: valitse toissijainen avain N

en: select user ID N
fi: valitse käyttäjätunnus N

en: selected certification digest algorithm is invalid
fi: valittu varmenteen tiivistysalgoritmi ei kelpaa

en: selected cipher algorithm is invalid
fi: valittu salain-algoritmi ei kelpaa

en: selected digest algorithm is invalid
fi: valittu tiivistysalgoritmi ei kelpaa

en: set all packet, cipher and digest options to OpenPGP behavior
fi: aseta kaikki paketti- salain- ja tiivistevaihtoehdot OpenPGP muotoon

en: set all packet, cipher and digest options to PGP 2.x behavior
fi: aseta kaikki paketti-, salain- ja tiivistevaihtoehdot PGP 2.x muotoon

en: set preference list
fi: näytä valinnat

en: show fingerprint
fi: näytä sormenjälki

en: show photo ID
fi: näytä valokuva

en: show this help
fi: näytä tämä ohje

en: show which keyring a listed key is on
fi: näytä mihin avainnippuun tulostettu avain kuuluu

en: sign
fi: allekirjoita

en: sign a key
fi: allekirjoita avain

en: sign a key locally
fi: allekirjoita avain paikallisesti

en: sign a key locally and non-revocably
fi: allekirjoita avain paikallisesti ilman mahdollisuutta peruuttaa

en: sign a key non-revocably
fi: allekirjoita avain ilman mahdollisuutta peruuttaa

en: sign or edit a key
fi: allekirjoita tai editoi avainta

en: sign the key
fi: allekirjoita avain

en: sign the key locally
fi: allekirjoita avain paikallisesti

en: sign the key locally and non-revocably
fi: allekirjoita avain paikallisesti ilman mahdollisuutta peruuttaa

en: sign the key non-revocably
fi: allekirjoita avain ilman mahdollisuutta peruuttaa

en: signature verification suppressed
fi: allekirjoituksen varmistus vaiennetaan

en: signing failed: %s
fi: allekirjoitus epäonnistui: %s

en: signing:
fi: allekirjoitan:

en: skipped `%s': %s
fi: ohitetaan `%s': %s

en: skipped `%s': duplicated
fi: ohitetaan `%s': kopio

en: skipped `%s': this is a PGP generated ElGamal key which is not secure for signatures!
fi: `%s': tämä on PGP:n luoma ElGamal avain jolla ei voi allekirjoittaa turvallisesti!

en: skipped: public key already set
fi: ohitettu julkinen avain on jo olemassa

en: skipped: public key already set as default recipient
fi: ohitettu: julkinen avain on jo asetettu oletusvastaanottajaksi

en: skipped: secret key already present
fi: ohitetaan: salainen avain on jo paikalla

en: skipping block of type %d
fi: ohitetaan %d tyyppinen lohko

en: skipping v3 self-signature on user id "%s"
fi: ohitetaan v3 muotoinen oma-allekirjoitus käyttäjätunnukselle "%s"

en: sorry, can't do this in batch mode
fi: tätä ei voi tehdä batch-tilassa

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
fi: itsenäinen peruutus (revokaatio) käytä "gpg --import" soveltaaksesi

en: standalone signature of class 0x%02x
fi: irrallinen allekirjoitus luokkaa 0x%02x

en: store only
fi: vain tallennus

en: subpacket of type %d has critical bit set
fi: alipaketilla tyyppiä %d on asetettu "critical bit"

en: success sending to `%s' (status=%u)
fi: kohteeseen `%s' lähettäminen onnistui (status=%u)

en: system error while calling external program: %s
fi: järjestelmävirhe kutsuttaessa ulkoista ohjelmaa: %s

en: take the keys from this keyring
fi: Haluatko poistaa tämän avaimen avainnipusta?

en: the IDEA cipher plugin is not present
fi: IDEA salaimen plugin ei käytettävissä

en: the given certification policy URL is invalid
fi: varmenne ohjeistuksen URL ei kelpaa

en: the given signature policy URL is invalid
fi: allekirjoitus ohjeistuksen URL ei kelpaa

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
fi: Allekirjoitusta ei voitu varmistaa.
    Muista että allekirjoitustiedosto (.sig tai .asc)
    tulee ensin määritellä komentorivillä.

en: the trustdb is corrupted; please run "gpg --fix-trustdb".
fi: trustdg on korruptoitunut, aja "gpg --fix-trustdb"

en: there is a secret key for public key "%s"!
fi: Julkiselle avaimelle "%s" löytyy vastaava salainen avain!

en: this cipher algorithm is deprecated; please use a more standard one!
fi: tätä salausalgoritmia ei suositella, ole hyvä ja käytä standardimpaa!

en: this may be caused by a missing self-signature
fi: tämän voi aiheuttaa puuttuva oma-allekeirjoitus

en: this message may not be usable by %s
fi: %s ei kenties voi käsitellä tätä viestiä

en: this platform requires temp files when calling external programs
fi: tämä alusta vaatii väliaikaisia tiedostoja ulkoisten ohjelmakutsujen yhteydessä

en: throw keyid field of encrypted packets
fi: lisää avain-id kenttä salattuihin paketteihin

en: timestamp conflict
fi: aikaleima ei täsmää

en: toggle
fi: vaihda

en: toggle between secret and public key listing
fi: vaihda salaisten ja julkisten avainten luettelon välillä

en: too many `%c' preferences
fi: liian monta `%c' valintaa

en: too many entries in pk cache - disabled
fi: pk välimuistissa on liian monta kohdetta - poistettu käytöstä

en: trust
fi: luota

en: trust database error
fi: luottamustietokantavirhe

en: trust record %lu is not of requested type %d
fi: luottamus tietue %lu: ei ole tyyppiä: %d

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
fi: luottamus tietue %lu, tyyppiä %d: lukeminen epäonnistui: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
fi: luottamus tietue %lu, tyyppiä %d: kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
fi: trustdb rec %lu: lseek epäonnistui: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
fi: trustdb rec %lu: kirjoittaminen epäonnistuin (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
fi: trustdb toiminto on liian suuri

en: trustdb: lseek failed: %s
fi: trustdb: lseek epäonnistui: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
fi: trustdb: luku epäonnistui (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
fi: trustdb: syncronointi epäonnistui: %s

en: uid
fi: ktn

en: unable to execute %s "%s": %s
fi: ei voida suorittaa %s "%s": %s

en: unable to execute external program
fi: ulkoista ohjelmaa ei voitu suorittaa

en: unable to read external program response: %s
fi: ulkoisen ohjelman vastetta ei voida lukea: %s

en: unable to set exec-path to %s
fi: exec-polkua kohteeseen %s ei voitu asettaa

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
fi: kaikille salattaville avaimille ei voida käyttää IDEA salainta.

en: unattended trust database update
fi: valvomaton luottamussuhdetietokannan päivitys

en: unexpected armor:
fi: odottamaton salattu teksti:

en: unexpected data
fi: odottamatonta dataa

en: unimplemented cipher algorithm
fi: salausalgoritmi ei ole käytössä

en: unimplemented pubkey algorithm
fi: julkisen avaimen algoritmi ei ole käytössä

en: unknown cipher algorithm
fi: tuntematon salausalgoritmi

en: unknown compress algorithm
fi: tuntematon tiivistealgoritmi

en: unknown default recipient `%s'
fi: tuntematon oletusvastaanottaja `%s'

en: unknown digest algorithm
fi: tuntematon tiivistealgoritmi

en: unknown packet type
fi: tuntematon pakettityyppi

en: unknown protection algorithm
fi: tuntematon suojausalgoritmi

en: unknown pubkey algorithm
fi: tuntematon julkisen avaimen algoritmi

en: unknown signature class
fi: tuntematon allekirjoitusluokka

en: unknown version
fi: tuntematon versio

en: unnatural exit of external program
fi: epänormaali ulkoisen ohjelman lopetus

en: unsupported URI
fi: URI muotoa ei tueta

en: unusable pubkey algorithm
fi: julkisen avaimen algoritmia ei voitu käyttää

en: unusable public key
fi: julkista avainta ei voida käyttää

en: unusable secret key
fi: salaista avainta ei voida käyttää

en: update all keys from a keyserver
fi: päivitä avain palvelimelta

en: update failed: %s
fi: päivitys epäonnistui: %s

en: update secret failed: %s
fi: salaisen päivitys epäonnistui: %s

en: update the trust database
fi: päivitä luottamussuhdetietokanta

en: updated preferences
fi: päivitä valinnat

en: usage: gpg [options]
fi: käyttö: gpg [ehdot]

en: use as output file
fi: käytä tulostustiedostona

en: use canonical text mode
fi: käytä tekstimuotoa

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
fi: käytä ehtoa "--delete-secret-key" poistaaksesi se ensin.

en: use the default key as default recipient
fi: käytä tätä oletusavainta vastaanottajan oletusarvona

en: use the gpg-agent
fi: käytä gpg-agent:ia

en: use this user-id to sign or decrypt
fi: käytä tätä käyttäjätunnusta allekirjoituksiin 
    ja salauksen avaamiseen

en: user ID "%s" is already revoked
fi: Käyttäjätunnus "%s" on peruutettu(revokoitu)

en: user ID: "
fi: Käyttäjätunnus: "

en: using secondary key %08lX instead of primary key %08lX
fi: käytetään toissijaista avainta %08lX ensisijaisen avaimen %08lX sijasta

en: verbose
fi: monisanainen

en: verify a signature
fi: tarkista allekirjoitus

en: weak key
fi: heikko avain

en: weak key created - retrying
fi: luotu avain on heikko - yritän uudestaan

en: weird size for an encrypted session key (%d)
fi: outo koko salatulle istuntoavaimelle (%d)

en: writing direct signature
fi: allekirjoitetaan itse

en: writing key binding signature
fi: allekirjoitetaan avaimen varmentava allekirjoitus

en: writing public key to `%s'
fi: kirjoitan julkisen avaimen kohteeseen `%s'

en: writing secret key to `%s'
fi: kirjoitan salaisen avaimen kohteeseen `%s'

en: writing self signature
fi: allekirjoitetaan itse

en: writing to `%s'
fi: kirjoitetaan kohteeseen `%s'

en: writing to stdout
fi: kirjoitetaan stdout:iin

en: wrong secret key used
fi: käytetty salainen avain on väärä

en: yY
fi: kK

en: yes
fi: kyllä

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
fi: PGP 2.x muotoisia avaimia voi allekirjoittaa tekstimuotoon 
    vain --pgp2 tilassa

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
fi: PGP2.x muotoisia avaimia voi allekirjoittaa vain --pgp2 tilassa

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
fi: --pgp2 tilassa voidaan salata vain 2048 tai pienemmillä RSA avaimilla

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
fi: irrallinen allekirjoitus voidaan luoda vain --pgp2 tilassa

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
fi: --pgp2 tilassa ei voida allekirjoittaa ja salata samanaikaisesti

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
fi: ei voi asettaa avainta omaksi määrätyksi peruuttajaksi

en: you found a bug ... (%s:%d)
fi: olet löytänyt virheen ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
fi: Komentoa %s ei sallita %s tilassa.

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
fi: sinun tulee käyttää tiedostoja (eikä putkitusta) kun --pgp2 on otettu käyttöön.

en: |FD|write status info to this FD
fi: |FD|statustiedot kirjoitetaan FD:n

en: |FILE|load extension module FILE
fi: |TIEDOSTO|lataa laajennusmoduli TIEDOSTO

en: |HOST|use this keyserver to lookup keys
fi: |PALVELIN|käytä tätä palvelinta avainten etsimiseen

en: |KEYID|ultimately trust this key
fi: |AVAIN_ID|luota ehdottomasti tähän avaimeen

en: |NAME|encrypt for NAME
fi: |NIMI|salaa vastaanottajalle |NIMI|

en: |NAME|set terminal charset to NAME
fi: |NIMI|aseta NIMI terminaalin merkistöksi

en: |NAME|use NAME as default recipient
fi: |NIMI|oletusvastaanottaja on NIMI

en: |NAME|use NAME as default secret key
fi: |NIMI|käytä NIMI salaista avainta oletusarvona

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
fi: |NIMI| käytä NIMI salausalgoritmia

en: |NAME|use cipher algorithm NAME for passphrases
fi: |NIMI|käytä NIMI salausalgoritmia salasanoihin

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
fi: |NIMI|käytä viesteissä NIMI tiivistealgoritmia

en: |NAME|use message digest algorithm NAME for passphrases
fi: |NIMI|käytä NIMI salausalgoritmia salasanoihin

en: |N|set compress level N (0 disables)
fi: |N|aseta tiivistys N:n (0 poistaa käytöstä)

en: |N|use compress algorithm N
fi: |N|käytä N tiivistealgoritmia

en: |N|use passphrase mode N
fi: |N|käytä tunnussanoissa N toimintoa

en: |[file]|make a clear text signature
fi: [tiedosto]|luo selkotekstinen allekirjoitus

en: |[file]|make a signature
fi: |[tiedosto]|luo allekirjoitus

en: |[file]|write status info to file
fi: |[tiedosto]|kirjoita statustiedot tiedostoon

en: |[files]|decrypt files
fi: |[tiedostot]|avaa tiedostot

en: |[files]|encrypt files
fi: |[tiedostot]|salaa tiedostot

en: |algo [files]|print message digests
fi: |algo [tiedostot]|tulosta viestien tiivisteet
