coreutils 4.5.10 - en to fi translation catalogue (657 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
fi: 
      ( LAUSEKE )               LAUSEKE on tosi
      ! LAUSEKE                 LAUSEKE on epätosi
      LAUSEKE1 -a LAUSEKE2      sekä LAUSEKE1 että LAUSEKE2 ovat tosia
      LAUSEKE1 -o LAUSEKE2      joko LAUSEKE1 tai LAUSEKE2 on tosi

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
fi: 
      -a, --all         sama kuin -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        viimeisimmän käynnistyksen aika
      -d, --dead        näytä kuolleet prosessit
      -H, --heading     näytä otsikkorivi

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
fi: 
      -b TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on lohkolaitetiedosto
      -c TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on merkkilaitetiedosto
      -d TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on hakemisto
      -e TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa

en: 
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check %s sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
fi: 
      -b, --binary            lue tiedostot binäärimuodossa (oletus DOSissa/Windowsissa)
      -c, --check             vertaa %s-summia annettuun listaan
      -t, --text              lue tiedostot tekstimuodossa (oletus)

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
fi: 
      -l              tuota pitkän mallin tuloste määrätyille TUNNUKSILLE
      -b              älä näytä kotihakemistoa ja komentotulkkia pitkässä mallissa
      -h              älä näytä project-tiedostoa pitkässä mallissa
      -p              älä näytä plan-tiedostoa pitkässä mallissa
      -s              lyhyen mallin tuloste, tämä on oletus

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
fi: 
      ARG1 * ARG2       aritmeettinen tulo ARG1 kerrottuna ARG2:lla
      ARG1 / ARG2       aritmeettinen osamäärä ARG1 jaettuna ARG2:lla
      ARG1 % ARG2       aritmeettinen jakojäännös ARG1 jaettuna ARG2:lla

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
fi: 
      ARG1 + ARG2       ARG1:n ja ARG2:n aritmeettinen summa
      ARG1 - ARG2       ARG1:n ja ARG2:n aritmeettinen erotus

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
fi: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 on pienempi kuin ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 on pienempi tai yhtäsuuri kuin ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 on yhtäsuuri kuin ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 on erisuuri kuin ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 on suurempi tai yhtäsuuri kuin ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 on suurempi kuin ARG2

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
fi: 
      TIEDOSTO1 -ef TIEDOSTO2   tiedostoilla on sama laite ja sama inode-numero
      TIEDOSTO1 -nt TIEDOSTO2   TIEDOSTO1 on uudempi (muokkauspäiväys) kuin TIEDOSTO2
      TIEDOSTO1 -ot TIEDOSTO2   TIEDOSTO1 on vanhempi kuin TIEDOSTO2

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
fi: 
      KOKONAISLUKU1 -eq KOKONAISLUKU2  KOKONAISLUKU1 on yhtäsuuri kuin KOKONAISLUKU2
      KOKONAISLUKU1 -ge KOKONAISLUKU2  KOKONAISLUKU1 on suurempi tai yhtäsuuri kuin KOKONAISLUKU2
      KOKONAISLUKU1 -gt KOKONAISLUKU2  KOKONAISLUKU1 on suurempi kuin KOKONAISLUKU2
      KOKONAISLUKU1 -le KOKONAISLUKU2  KOKONAISLUKU1 on pienempi tai yhtäsuuri kuin KOKONAISLUKU2
      KOKONAISLUKU1 -lt KOKONAISLUKU2  KOKONAISLUKU1 on pienempi kuin KOKONAISLUKU2
      KOKONAISLUKU1 -ne KOKONAISLUKU2  KOKONAISLUKU1 on erisuuri kuin KOKONAISLUKU2

en: 
      Print the prime factors of all specified integer NUMBERs.  If no arguments
      are specified on the command line, they are read from standard input.
fi: 
      Tulosta NUMEROiden (kokonaislukuja) tekijät.  Ilman komentoriviargumentteja
      numerot luetaan vakiosyötteestä.

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
fi: 
      MERKKIJONO : SÄLE    ankkuroitu SÄLEen mallihaku MERKKIJONOsta
    
      match MERKKIJONO SÄLE          sama kuin MERKKIJONO : SÄLE
      substr MERKKIJONO SIJA PITUUS  MERKKIJONOn osajono, SIJA 1:stä alkaen
      index MERKKIJONO MERKIT        MERKKIJONOn kohta missä jokin MERKEISTÄ on tai 0
      length MERKKIJONO              MERKKIJONOn pituus

en: 
      [-n] STRING          the length of STRING is nonzero
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
fi: 
      [-n] MERKKIJONO             MERKKIJONOn pituus on nollasta poikkeava
      -z MERKKIJONO               MERKKIJONOn pituus on nolla
      MERKKIJONO1 = MERKKIJONO2   merkkijonot ovat yhteneväiset
      MERKKIJONO1 != MERKKIJONO2  merkkijonot eivät ole yhteneväiset

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
fi: 
      b      luo lohkoerikoistiedosto (puskuroitu)
      c, u   luo merkkierikoistiedosto (puskuroimaton)
      p      luo FIFO-putki

en: 
    # users=%u
fi: 
    # käyttäjiä=%u

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
fi: 
    Kevyt "finger"-ohjelma;  tulostaa käyttäjätietoja.
    utmp-tiedostona %s.

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
fi: 
    Pelkkä - tekee saman kuin -i.  Ilman KOMENTOa tulostuu seurauksena tuleva ympäristö.

en: 
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
fi: 
    Pelkkä - tekee saman kuin -l.   OletusTUNNUS on root.

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
fi: 
    LOHKOT- ja TAVUT-arvoihin voidaan liittää perään seuraavat kertoimet:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, sekä T, P, E, Z, Y.
    Kukin AVAINSANA voi olla:

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
fi: 
    Huomaa, että monet operaattorit täytyy suojata komentotulkeilta.
    Vertailut ovat numeroargumenteille aritmeettisia, muille sanakirjamaisia.
    Mallihaut palauttavat merkkien \( ja \) väliin täsmäävän merkkijonon tai
    tyhjän. Merkkien \( ja \) puuttuessa palautuu täsmäävien merkkien määrä tai 0.

en: 
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
fi: 
    Huomaa, että sulut täytyy suojata (esim. kenoviivoilla) komentotulkeilta.
    KOKONAISLUKU voi olla myös -l MERKKIJONO, joka laventuu MERKKIJONOn pituudeksi.

en: 
    Combination settings:
     * [-]LCASE      same as [-]lcase
       cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
fi: 
    Yhdistelyasetukset:
     * [-]LCASE      sama kuin [-]lcase
       cbreak        sama kuin -icanon
       -cbreak       sama kuin icanon

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
     * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
       csN           set character size to N bits, N in [5..8]
fi: 
    Kontrolliasetukset:
       [-]clocal     poista modeemin kontrollisignaalit käytöstä
       [-]cread      salli syötteen vastaanotto
     * [-]crtscts    ota RTS/CTS -kättely käyttöön
       csN           aseta merkkikooksi N bittiä, N välillä [5..8]

en: 
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
fi: 
    LAUSEKE on tosi tai epätosi ja asettaa tilakoodin. Se on jokin seuraavista:

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
      \0NNN   character with octal value NNN (0 to 3 digits)
      \\      backslash
fi: 
    MUOTOILU säätelee tulostetta kuten C:n printf.  Tulkittavat merkkijonot:
    
      \"      lainausmerkit
      \0NNN   merkki, jonka oktaaliarvo on NNN (0:sta 3:een numeroa)
      \\      kenoviiva

en: 
    FORMAT controls the output.  The only valid option for the second form
    specifies Coordinated Universal Time.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (Sun..Sat)
fi: 
    MUOTOILU säätelee tulostetta.  Jälkimmäisen muodon ainoa sallittu valitsin
    määrittelee UTC-ajan.  Tulkittavat ohjausmerkkijonot ovat:
    
      %%   %-merkki
      %a   maa-asetuksen lyhyt viikonpäivän nimi (ma-su)

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
fi: 
    Käsittele vakiosyötteeseen liitettyä tty:tä. Ilman argumentteja
    tulostaa nopeuden baudeina, rivikurin ja poikkeamat stty sane:sta.
    Asetuksissa MERKKI otetaan sellaisenaan tai, koodattuna kuten ^c,
    0x37, 0177 tai 127; erikoisarvoja ^- ja undef käytetään kun halutaan
    erikoismerkit pois käytöstä.

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: `am i' or `mom likes' are usual.
fi: 
    %s on oletusTIEDOSTO.  %s TIEDOSTOna on yleinen.
    Jos ARG1 ja ARG2 annetaan, -m on oletetaan: "am i" tai "mom likes" ovat tavallisia.

en: 
    If FIRST or INCREMENT is omitted, it defaults to 1.
    FIRST, INCREMENT, and LAST are interpreted as floating point values.
    INCREMENT should be positive if FIRST is smaller than LAST, and negative
    otherwise.  When given, the FORMAT argument must contain exactly one of
    the printf-style, floating point output formats %e, %f, %g
fi: 
    Jos ALKU tai LISÄYS jätetään antamatta, käytetään niille oletusarvoa 1.
    ALKU, LISÄYS JA LOPPU tulkitaan liukuluvuiksi. LISÄYS-luvun on oltava
    positiivinen jos ALKU on pienempi kuin LOPPU, muulloin negatiivinen.
    Kun MUOTO annetaan, sen on sisällettävä tasan yksi
    printf-tyylisistä liukulukuesityksistä %e, %f, %g

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
fi: 
    Jos komentoa ei anneta, ajetaan "${SHELL} -i" (oletus: /bin/sh).

en: 
    In -wNUMBER, the letter `w' may be omitted.
fi: 
    Kirjain "w" voidaan jättää pois valitsimessa -wMÄÄRÄ.

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
fi: 
    Syöteasetukset:
       [-]brkint     katkokset aiheuttavat keskeytyssignaalin
       [-]icrnl      muunna vaununpalautus rivinvaihdoksi
       [-]ignbrk     jätä katkosmerkit huomiotta
       [-]igncr      jätä vaununpalautus huomiotta

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
     * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
fi: 
    Paikalliset asetukset:
       [-]crterase   toista erase-merkit näin: askelpalautin-välilyönti-askelpalautin
     * crtkill       hävitä koko rivi totellen echoprt- ja echoe-asetuksia
     * -crtkill      hävitä koko rivi totellen echoctl- ja echok-asetuksia

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
fi: 
    Huomaa, että valitsimien -d ja -t hyväksymät aika-päiväysmuodot ovat
    erilaisia.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
fi: 
    Valinnainen - ennen ASETUSta tarkoittaa negaatiota. Ei-POSIX-asetukset
    on merkitty *:lla. Käytettävissä olevat asetukset riippuvat alustasta.

en: 
    Output settings:
     * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
     * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
     * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
     * nlN           newline delay style, N in [0..1]
fi: 
    Output settings:
     * bsN           askelpalauttimen viivetyyli, N välillä [0..1]
     * crN           vaununpalautuksen viivetyyli, N välillä [0..3]
     * ffN           arkinsyötön viivetyyli, N välillä [0..1]
     * nlN           rivinvaihdon viivetyyli, N välillä [0..1]

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
fi: 
    Tulosta LAUSEKKEEN arvo vakiotulosteeseen. Alla oleva tyhjä rivi
    erottaa kasvavan arvojärjestyksen ryhmät.  LAUSEKE voi olla:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 jos se ei ole tyhjä eikä 0, muutoin ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 jos kumpikaan ei ole tyhjä eikä 0, muutoin 0

en: 
    Report bugs to <%s>.
fi: 
    Lähetä raportit ohjelmistovirheistä (englanniksi) osoitteeseen <%s>.
    Suomennoksen virheistä voi ilmoittaa listalle
    <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or an exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
fi: 
    SIGNAALI voi olla signaalin nimi kuten "HUP" tai signaalin numero kuten "1"
    tai signaalilla keskeytetyn prosessin poistumistila. PID on kokonaisluku;
    negatiivisena se identifioi prosessiryhmän.

en: 
    Special characters:
     * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
       eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
fi: 
    Erikoismerkit:
     * dsusp MERKKI    MERKKI lähettää terminaalin pysäytyssignaalin
       eof MERKKI      MERKKI lähettää tiedostonlopetuksen (syöte päättyy)
       eol MERKKI      MERKKI päättää rivin

en: 
    Special settings:
      N             set the input and output speeds to N bauds
     * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
fi: 
    Erityisasetukset:
      N             aseta syöte- ja tulostenopeuksiksi N baudia
     * cols N        kerro ytimelle, että päätteen leveys on N merkkiä
     * columns N     kuten cols N

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
fi: 
    Jos TIEDOSTOA ei ole annettu, tai se on -, luetaan vakiosyötettä.
    Oletus on "-F /".

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
fi: 
    Jos TIEDOSTOa ei ole annettu, tai se on -, luetaan vakiosyötettä.

en: 
    Without -E, the following sequences are recognized and interpolated:
    
      \NNN   the character whose ASCII code is NNN (octal)
      \\     backslash
      \a     alert (BEL)
      \b     backspace
fi: 
    Seuraavat ohjausmerkit tulkitaan, jos -E -valitsinta ei ole annettu:
    
      \NNN   merkki, jonka ASCII-koodi on NNN (oktaaliluku)
      \\     kenoviiva
      \a     hälytysmerkki (BEL)
      \b     askelpalautin

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
fi: 
    Ilman VALITSIMIA tulostetaan jokin sovelias kokoelma tunnistettua tietoa.

en:       --help     display this help and exit
fi:       --help     näytä tämä aputeksti ja poistu

en:       --version  output version information and exit
fi:       --version  tulosta versiotiedot ja poistu

en:      Size   Used  Avail Use%%
fi:      Koko   Käyt Vapaa Käy%%

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
fi:   I-solmut   IKäyt   IJälj Ikäy%%

en:     Size  Used Avail Use%%
fi:    Koko  Käyt Vapaa  Käy%%

en:    -evenp        same as -parenb cs8
     * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
       litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
       nl            same as -icrnl -onlcr
       -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
fi:    -evenp        sama kuin -parenb cs8
     * [-]lcase      sama kuin xcase iuclc olcuc
       litout        sama kuin -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       sama kuin parenb istrip opost cs7
       nl            sama kuin -icrnl -onlcr
       -nl           sama kuin icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
fi:    [-]cstopb     käytä kahta pysäytysbittiä per merkki ("-":lla yksi)
       [-]hup        lähetä sulkusignaali kun viimeinen prosessi sulkee tty:n
       [-]hupcl      kuten [-]hup
       [-]parenb     luo pariteettibitti tulosteeseen ja oleta pariteettibitti syötteessä
       [-]parodd     aseta pariton pariteetti (myös "-":lla)

en:    [-]ignpar     ignore characters with parity errors
     * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
       [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
fi:    [-]ignpar     jätä pariteettivirheelliset merkit huomiotta
     * [-]imaxbel    piippaa ja älä tyhjennä täyttä syötepuskuria merkille
       [-]inlcr      muunna rivinvaihto vaununpalautukseksi
       [-]inpck      ota syötteen pariteettitarkistus käyttöön
       [-]istrip     poista ylin (8:s) bitti syötteen merkeistä

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
     * [-]prterase   same as [-]echoprt
     * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
     * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
fi:    [-]isig       ota interrupt, quit ja suspend -erikoismerkit käyttöön
       [-]noflsh     poista käytöstä interrupt ja quit -erikoismerkkien jälkeinen puskurintyhjennys
     * [-]prterase   sama kuin [-]echoprt
     * [-]tostop     pysäytä tausta-ajot, jotka yrittävät kirjoittaa päätteelle
     * [-]xcase      kun myös icanon, piilota isot kirjaimet "\" -merkillä

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
       crt           same as echoe echoctl echoke
fi:    cooked        sama kuin brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof ja eol -merkit oletusarvoihinsa
       -cooked       sama kuin raw
       crt           sama kuin echoe echoctl echoke

en:    dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    same as [-]ixany
       ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
fi:    dec           sama kuin echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    sama kuin [-]ixany
       ek            erase ja kill -merkit oletusarvoihinsa
       evenp         sama kuin parenb -parodd cs7

en:    ispeed N      set the input speed to N
     * line N        use line discipline N
       min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
fi:    ispeed N      aseta syötenopeudeksi N
     * line N        käytä rivikuria N
       min N         kun myös -icanon, aseta valmiin luvun merkkiminimiksi N
       ospeed N      aseta tulostenopeudeksi N

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
fi:    oddp          sama kuin parenb parodd cs7
       -oddp         sama kuin -parenb cs8
       [-]parity     sama kuin [-]evenp
       pass8         sama kuin -parenb -istrip cs8
       -pass8        sama kuin parenb istrip cs7

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          same as cooked
fi:    raw           sama kuin -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          sama kuin cooked

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, all special
                     characters to their default values.
fi:    sane          sama kuin cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, kaikki
                     erikoismerkit oletusarvoihinsa.

en:    stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
     * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
     * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
fi:    stop MERKKI     MERKKI pysäyttää tulosteen
       susp MERKKI     MERKKI lähettää pysäytyssignaalin
     * swtch MERKKI    MERKKI vaihtaa toiselle komentotulkin tasolle
     * werase MERKKI   MERKKI pyyhkii viimeisimmän kirjoitetun sanan

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
fi:   %%      yksittäinen %-merkki
      %b      ARGUMENTTI mekkijonona "\"-merkityt ohjauskoodit tulkittuina
    
    sekä kaikki merkkeihin diouxXfeEgGcs päättyvät C:n muotoilumääritykset
    ARGUMENTIT muunnettuna oikean tyyppisiksi.  Muuttuvat leveydet huomoidaan.

en:   %A   locale's full weekday name, variable length (Sunday..Saturday)
      %b   locale's abbreviated month name (Jan..Dec)
      %B   locale's full month name, variable length (January..December)
      %c   locale's date and time (Sat Nov 04 12:02:33 EST 1989)
fi:   %A   maa-asetuksen pitkä viikonpäivän nimi, pituus vaihteleva (maanantai - sunnuntai)
      %b   maa-asetuksen lyhyt kuukauden nimi (tammi  - joulu )
      %B   maa-asetuksen pitkä kuukauden nimi, pituus vaihteleva (tammikuu - joulukuu)
      %c   maa-asetuksen päivämäärä ja aika (la  4 marraskuu 1989 12:02:33)

en:   %C   century (year divided by 100 and truncated to an integer) [00-99]
      %d   day of month (01..31)
      %D   date (mm/dd/yy)
      %e   day of month, blank padded ( 1..31)
fi:   %C   vuosisata (kokonaislukuosa sadalla jaetusta vuosiluvusta) [00-99]
      %d   kuukauden päivä (01-31)
      %D   päivämäärä (kk/pp/vv)
      %e   kuukauden päivä, välilyöntitäyttö ( 1-31)

en:   %D   Device number in hex
      %d   Device number in decimal
      %F   File type
      %f   Raw mode in hex
      %G   Group name of owner
      %g   Group ID of owner
fi:   %D   Laitenumero heksamuodossa
      %d   Laitanumero desimaalimuodossa
      %F   Tiedoston tyyppi
      %f   Raaka tila heksamuodossa
      %G   Omistajan ryhmän nimi
      %g   Omistajan ryhmä-ID

en:   %F   same as %Y-%m-%d
      %g   the 2-digit year corresponding to the %V week number
      %G   the 4-digit year corresponding to the %V week number
fi:   %F   sama kuin %Y-%m-%d
      %g   kaksinumeroinen vuosiluku, joka vastaa %V -viikonnumeroa
      %G   nelinumeroinen vuosiluku, joka vastaa %V -viikonnumeroa

en:   %S   second (00..60); the 60 is necessary to accommodate a leap second
      %t   a horizontal tab
      %T   time, 24-hour (hh:mm:ss)
      %u   day of week (1..7);  1 represents Monday
fi:   %S   sekunti (00-60); arvoa 60 tarvitaan karkaussekuntia varten
      %t   vaakasarkain
      %T   aika, 24-tuntinen (tt:mm:ss)
      %u   viikonpäivä (1-7);  1 on maanantai

en:   %U   week number of year with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   week number of year with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6);  0 represents Sunday
      %W   week number of year with Monday as first day of week (00..53)
fi:   %U   viikonnumero sunnuntai viikon aloittajana (00-53)
      %V   viikonnumero maanantai viikon aloittajana (01-53)
      %w   viikonpäivä (0-6);  0 on sunnuntai
      %W   viikonnumero maanantai viikon aloittajana (01-53)

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
fi:   %h   sama kuin %b
      %H   tunti (00-23)
      %I   tunti (01-12)
      %j   vuoden päivä (001-366)

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
fi:   %k   tunti ( 0-23)
      %l   tunti ( 1-12)
      %m   kuukausi (01-12)
      %M   minuutti (00-59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's upper case AM or PM indicator (blank in many locales)
      %P   locale's lower case am or pm indicator (blank in many locales)
      %r   time, 12-hour (hh:mm:ss [AP]M)
      %R   time, 24-hour (hh:mm)
      %s   seconds since `00:00:00 1970-01-01 UTC' (a GNU extension)
fi:   %n   rivinvaihto
      %N   nanosekunnit (000000000 - 999999999)
      %p   maa-asetuksen AM/PM merkintä isoilla kirjaimilla (usein tyhjä)
      %P   maa-asetuksen AM/PM merkintä pikkukirjaimilla (usein tyhjä)
      %r   aika, 12-tuntinen (tt:mm:ss [AP]M)
      %R   aika, 24-tuntinen (tt:mm)
      %s   sekuntimäärä ajanhetkestä "00:00:00 1970-01-01 UTC" (GNU-laajennos)

en:   %x   locale's date representation (mm/dd/yy)
      %X   locale's time representation (%H:%M:%S)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year (1970...)
fi:   %x   maa-asetuksen päivämääräesitys (yyyy-mm-dd)
      %X   maa-asetuksen aikaesitys (%H:%M:%S)
      %y   vuosiluvun kaksi viimeistä numeroa (00..99)
      %Y   vuosiluku (1970...)

en:   %z   RFC-822 style numeric timezone (-0500) (a nonstandard extension)
      %Z   time zone (e.g., EDT), or nothing if no time zone is determinable
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.  GNU date recognizes
    the following modifiers between `%' and a numeric directive.
    
      `-' (hyphen) do not pad the field
      `_' (underscore) pad the field with spaces
fi:   %z   RFC-822 -tyylinen numeerinen aikavyöhyke (-0500) (epästandardi laajennos)
      %Z   aikavyöhyke (esim. EET), tai tyhjä jos aikavyöhykettä ei voida määrittää
    
    Oletuksena date täyttää numeeriset kentät etunollilla. GNU date tunnistaa
    seuraavat muuntelijat "%"-merkin ja numeerisen ohjaimen välillä.
    
      "-" (yhdysviiva) älä täytä kenttää
      "_" (alaviiva) täytä kenttä välilyönneillä

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
fi:   + JONO                     tulkitse JONO kuten merkkijono vaikka se olisi
                                  avainsana kuten "match" tai operaattori kuten "/"
    
      ( LAUSEKE )                LAUSEKKEEN arvo

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and is readable
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
fi:   -L TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on symbolinen linkki (sama kuin -h)
      -O TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja voimassaolevan käyttäjän omistuksessa
      -p TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on nimetty putki
      -r TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja luettavissa
      -s TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja kooltaan suurempi kuin nolla

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
fi:   -L, --dereference     
      -S, --separate-dirs   älä laske mukaan alihakemistojen kokoa
      -s, --summarize       fuzzy

en:   -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
fi:   -L, --max-line-length  näytä pisimmän rivin pituus
      -w, --words            näytä sanojen määrä

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t [FD]     file descriptor FD (stdout by default) is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and is writable
      -x FILE     FILE exists and is executable
fi:   -S TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on a socket
      -t [TK]         tiedostokahva TK (oletuksena stdout) on auki ja päätelaite
      -u TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja sen set-user-ID -bitti on päällä
      -w TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja kirjoitettavissa
      -x TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja ajettavissa

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
fi:   -T, -w, --mesg    näytä myös tunnuksen viestitila merkeillä +, - tai ?
      -u, --users       listaa kirjautuneet käyttäjän
          --message     sama kuin -T
          --writable    sama kuin -T

en:   -a, --all             include filesystems having 0 blocks
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
fi:   -a, --all             sisällytä myös 0 lohkon kokoiset tiedostojärjestelmät
      -B, --block-size=KOKO käytä KOKO-tavuisia lohkoja
      -h, --human-readable  näytä koot fuzzy

en:   -c, --bytes=SIZE         print first SIZE bytes
      -n, --lines=NUMBER       print first NUMBER lines instead of first 10
fi:   -c, --bytes=KOKO         näytä ensimmäiset KOKO tavua
      -n, --lines=MÄÄRÄ        näytä ensimmäiset MÄÄRÄ riviä, oletuksen 10 sijaan

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
fi:   -f              älä näytä otsakeriviä lyhyessä mallissa
      -w              älä näytä käyttäjän koko nimeä lyhyessä mallissa
      -i              älä näytä käyttäjän koko nimeä ja palvelinta lyhyessä mallissa
      -q              älä näytä käyttäjän koko nimeä, palvelinta ja joutenoloaikaa
                      lyhyessä mallissa

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
fi:   -f TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on tavallinen tiedosto
      -g TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja sen set-group-ID -bitti on päällä
      -h TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja on symbolinen linkki (sama kuin -L)
      -G TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja voimassaolevan ryhmän omistuksessa
      -k TIEDOSTO     TIEDOSTO on olemassa ja sen sticky bit on päällä

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
fi:   -f, --silent, --quiet  vaienna useimmat virheilmoitukset
          --reference=RTIED  käytä RTIEDoston ryhmää annetun RYHMÄ-arvon sijaan
      -R, --recursive        toimi rekursiivisesti
      -v, --verbose          näytä ilmoitus jokaisesta käsitellystä tiedostosta

en:   -i, --idle        add idle time as HOURS:MINUTES, . or old
                        (deprecated, use -u)
          --login       print system login processes
                        (equivalent to SUS -l)
fi:   -i, --idle        lisää joutenoloaika muodossa TUNNIT:MINUUTIT, . tai kauan
                        (ei suositeltava, käytä valitsinta -u)
          --login       näytä järjestelmän sisäänkirjausprosessit
                        (sama kuin SUS -l)

en:   -l, --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
                        (-l is deprecated, use --lookup)
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
fi:   -l, --lookup      yritä selvittää palvelinnimet DNS:n avulla
                        (-l ei ole suositeltu, käytä valitsinta --lookup)
      -m                vain koneen nimi ja vakiosyötteeseen liittyvä tunnus
      -p, --process     näytä aktiiviset prosessit, jotka init on poikinut

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
fi:   -q, --count       tunnukset ja kirjautuneena olevien käyttäjien määrä
      -r, --runlevel    näytä voimassa oleva käyttötaso
      -s, --short       näytä vain nimi, yhteys ja aika (oletus)
      -t, --time        näytä viimeisin järjestelmäkellon muutosaika

en:   -r, --reference=FILE      display the last modification time of FILE
      -R, --rfc-822             output RFC-822 compliant date string
      -s, --set=STRING          set time described by STRING
      -u, --utc, --universal    print or set Coordinated Universal Time
fi:   -r, --reference=TIEDOSTO  näytä TIEDOSTOn viimeisin muokkausaika
      -R, --rfc-822             näytä RFC-822 -yhteensopiva merkkijono
      -s, --set=MERKKIJONO      aseta MERKKIJONOn määräämä aika
      -u, --utc, --universal    näytä tai aseta UTC-aika

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
fi:   -s, --signal=SIGNAALI, -SIGNAALI
                       anna välitettävän signaalin nimi tai numero
      -l, --list       listaa signaalien nimet tai muunna niitä numeroiksi/niistä numeroita
      -t, --table      tulosta tietoja signaaleista taulukkomuodossa

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform
      -o, --operating-system   print the operating system
fi:   -v, --kernel-version     tulosta ytimen versiotiedot
      -m, --machine            tulosta laitteiston tyyppi
      -p, --processor          tulosta prosessorin tyyppi
      -i, --hardware-platform  tulosta laitteistoympäristö
      -o, --operating-system   tulosta käyttöjärjestelmä

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
fi:   -z, --zero-terminated     päätä rivit 0-tavuun, ei rivinvaihtoon

en:   \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \f      form feed
fi:   \a      varoitus (BEL)
      \b      askelpalautin
      \c      tulosteen lopetus tähän
      \f      sivunvaihto

en:   \c     suppress trailing newline
      \f     form feed
      \n     new line
      \r     carriage return
      \t     horizontal tab
      \v     vertical tab
fi:   \c     ei rivinvaihtoa loppuun
      \f     sivunvaihto
      \n     rivinvaihto
      \r     rivinpalautus
      \t     vaakasarkain
      \v     pystysarkain

en:   \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
fi:   \n      rivinvaihto
      \r      telanpalautus
      \t      vaakasarkain
      \v      pystysarkain

en:   \xNN    byte with hexadecimal value NN (1 to 2 digits)
    
      \uNNNN  character with hexadecimal value NNNN (4 digits)
      \UNNNNNNNN  character with hexadecimal value NNNNNNNN (8 digits)
fi:   \xNN    tavu, jonka heksadesimaaliarvo on NN (1 tai 2 numeroa)
    
      \uNNNN  merkki, jonka heksadesimaaliarvo on NNNN (4 numeroa)
      \UNNNNNNNN  merkki, jonka heksadesimaaliarvo on NNNNNNNN (8 numeroa)

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
fi:   ascii     EBCDIC -> ASCII
      ebcdic    ASCII -> EBCDIC
      ibm       ASCII -> muutettu EBCDIC
      block     tasaa rivinvaihtoon päättyvät tietueet välilyönneillä cbs-kokoon
      unblock   korvaa välilyönnit cbs-kokoisten tietuiden lopusta rivinvaihdolla
      lcase     muuta isot kirjaimet pieniksi

en:   notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
fi:   notrunc   älä typistä tulostiedostoa
      ucase     muuta pienet kirjaimet isoiksi
      swab      vaihda keskenään jokainen syötetavupari
      noerror   jatka lukuvirheistä huolimatta
      sync      tasaa jokainen syötelohko NUL-merkeillä ibs-kokoon; käytettäessä
                  avainsanaa block tai unblock, tasataan välilyönneillä

en:  %2d:%02d%s  up
fi:  %2d:%02d%s  käynnissä

en:  %4s-blocks      Used Available Capacity
fi: %4s-lohkot  Käytetty   Vapaana Käytetty

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
fi: %4s-lohkot  Käytetty   Vapaana Käy%%

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
       [-]echo       echo input characters
     * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
       [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
fi:  * [-]ctlecho    toista kontrollimerkit hattumuodossa (`^c')
       [-]echo       toista syötetyt merkit
     * [-]echoctl    sama kuin [-]ctlecho
       [-]echoe      sama kuin [-]crterase
       [-]echok      toista rivinvaihto hävitysmerkin jälkeen

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
       [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
     * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
       [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
fi:  * [-]echoke     sama kuin [-]crtkill
       [-]echonl     toista rivinvaihto vaikka muita merkkejä ei toistettaisi
     * [-]echoprt    toista pyyhityt merkit takaperin, "\" ja "/" -merkkien välissä
       [-]icanon     ota erase, kill, werase, ja rprnt -erikoismerkit käyttöön
       [-]iexten     ota ei-POSIX -erikoismerkit käyttöön

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
     * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
       [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
fi:  * [-]iuclc      muunna isot kirjaimet pieniksi
     * [-]ixany      anna minkä tahansa merkin uudelleenkäynnistää tulosteen
       [-]ixoff      ota start/stop -merkkien lähetys käyttöön
       [-]ixon       ota XON/XOFF vuotokontrolli käyttöön
       [-]parmrk     merkitse pariteettivirheet (255-0-merkkisarjalla)
       [-]tandem     kuten [-]ixoff

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
fi:  * [-]ocrnl      muunna vaununpalautus rivinvaihdoksi
     * [-]ofdel      käytä poistomerkkejä täyttöön tyhjien merkkien sijaan
     * [-]ofill      käytä täyttömerkkejä ajastuksen sijaan viivästyksille
     * [-]olcuc      muunna pienet kirjaimet isoiksi
     * [-]onlcr      muunna rivinvaihto vaununpalautus-rivinvaihdoksi
     * [-]onlret     rivinvaihto suorittaa vaununpalautuksen

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
       [-]opost      postprocess output
     * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
     * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
fi:  * [-]onocr      ei tulosteta vaununpalautuksia ensimmäiseen sarakkeeseen
       [-]opost      jälkikäsettele tuloste
     * tabN          vaakasarkaimen viivetyyli, N välillä [0..3]
     * tabs          sama kuin tab0
     * -tabs         sama kuin tab3
     * vtN           pystysarkaimen viivetyyli, N välillä [0..1]

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
       erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
fi:  * eol2 MERKKI     vaihtoehtoinen MERKKI rivin päättämiseen
       erase MERKKI    MERKKI pyyhkii viimeisimmän kirjoitetun merkin
       intr MERKKI     MERKKI lähettää keskeytyssignaalin
       kill MERKKI     MERKKI pyyhkii käsillä olevan rivin

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
       quit CHAR     CHAR will send a quit signal
     * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
       start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
fi:  * lnext MERKKI    MERKKI syöttää seuraavan merkin lainattuna
       quit MERKKI     MERKKI lähettää lopetussignaalin
     * rprnt MERKKI    MERKKI uudistaa käsillä olevan rivin
       start MERKKI    MERKKI käynnistää tulosteen uudelleen pysäytettyään sen

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
       speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
fi:  * rows N        kerro ytimelle, että päätteellä on N riviä
     * size          näytä ytimeltä saadut rivi- ja sarakemäärät
       speed         näytä päätteen nopeus
       time N        kun myös -icanon, aseta luvun aikarajaksi N kymmenesosasekuntia

en:  Mounted on
fi:  Liitospiste

en:  groups=
fi:  ryhmät=

en:  old
fi: kauan

en: %%%c: invalid directive
fi: %%%c: säännös ei kelpaa

en: %b %e  %Y
fi: %e. %b  %Y

en: %b %e %H:%M
fi: %e. %b %H:%M

en: %b %e %H:%M %Y
fi: %e. %Bta %Y %H:%M

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: %d user | %d users
fi[0]: %d käyttäjä
fi[1]: %d käyttäjää

en: %d: fmt="%s" width=%d
fi: %d: muoto="%s" leveys=%d

en: %s (for regexp `%s')
fi: %s (säännölliselle lausekkeelle "%s")

en: %s and %s are the same file
fi: %s ja %s ovat sama tiedosto

en: %s exists but is not a directory
fi: %s on olemassa, mutta se ei ole hakemisto

en: %s has unknown file type
fi: tiedostolla %s on tuntematon tiedostotyyppi

en: %s is a directory
fi: %s on hakemisto

en: %s is too large
fi: %s on liian suuri

en: %s+%s records in
fi: %s+%s tietuetta sisään

en: %s+%s records out
fi: %s+%s tietuetta ulos

en: %s: %lu: improperly formatted %s checksum line
fi: %s: %lu: väärin muotoiltu %s-tarkistussummarivi

en: %s: %s is so large that it is not representable
fi: %s: %s on liian suuri esitettäväksi

en: %s: %s:%s: disorder:
fi: %s: %s:%s: epäjärjestys:

en: %s: FAILED open or read
fi: %s: avaaminen tai luku EPÄONNISTUI

en: %s: File exists
fi: %s: Tiedosto on olemassa

en: %s: No such user
fi: %s: Tällaista käyttäjää ei ole

en: %s: `%s': line number out of range
fi: %s: "%s": rivinumero sallitun välin ulkopuolella

en: %s: `%s': match not found
fi: %s: "%s": täsmäävyyttä ei löydy

en: %s: binary operator expected
fi: %s: odotettiin binäärista operaattoria

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
fi: %s: suhteellisia symbolisia linkkejä voi tehdä vain nykyisessä hakemistossa

en: %s: cannot find username for UID %u
fi: %s: UID:lle %u ei löydy käyttäjänimeä

en: %s: cannot overwrite directory
fi: %s: hakemistoa ei voi korvata

en: %s: cannot remove
fi: %s: ei voi poistaa

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
fi: %s: siirtyminen siirtymään %s suhteessa loppuun ei onnistu

en: %s: cannot seek to offset %s
fi: %s: siirtyminen kohtaan %s ei onnistu

en: %s: cannot seek to relative offset %s
fi: %s: siirtyminen suhteelliseen siirtymään %s ei onnistu

en: %s: closing delimeter `%c' missing
fi: %s: sulkeva rajoitin "%c" puuttuu

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
fi: %s: ei-estävän tilan uudelleenasetus ri onnistunut

en: %s: error truncating
fi: %s: virhe typistettäessä

en: %s: error writing at offset %s
fi: %s: virhe kirjoitettaessa siirtymässä %s

en: %s: expected a numeric value
fi: %s: odotettiin numeerista arvoa

en: %s: file has negative size
fi: %s: tiedoston koko on negatiivinen

en: %s: file too large
fi: %s: tiedosto on liian suuri

en: %s: file too long
fi: %s: liian pitkä tiedosto

en: %s: file truncated
fi: %s: tiedosto typistynyt

en: %s: hard link not allowed for directory
fi: %s: kova linkki ei ole sallittu hakemistolle

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: kielletty valitsin -- %c

en: %s: input contains a loop:
fi: %s: syöte sisältää silmukan:

en: %s: input file is output file
fi: %s: syötetiedosto on tulostiedosto

en: %s: integer expected after `%c'
fi: %s: merkin "%c" jälkeen odotetaan kokonaislukua

en: %s: invalid PID
fi: %s: virheellinen PID

en: %s: invalid file size
fi: %s: virheellinen tiedostokoko

en: %s: invalid file type
fi: %s: virheellinen tiedostotyyppi

en: %s: invalid number of seconds
fi: %s: virheellinen sekuntimäärä

en: %s: invalid option -- %c
fi: %s: epäkelpo valitsin -- %c

en: %s: invalid process id
fi: %s: prosessin id ei kelpaa

en: %s: invalid regular expression: %s
fi: %s: virheellinen säännöllinen lauseke: %s

en: %s: invalid signal
fi: %s: signaali ei kelpaa

en: %s: line number must be greater than zero
fi: %s: rivinumeron on oltava suurempi kuin nolla

en: %s: line number out of range
fi: %s: rivinumero sallitun välin ulkopuolella

en: %s: multiple signals specified
fi: %s: useita signaaleja annettu

en: %s: no login name
fi: %s: ei sisäänkirjautumistunnusta

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
fi: %s: kelvollisesti muotoiltuja %s-tarkistussummarivejä ei löytynyt

en: %s: no size information for this device
fi: %s: ei kokotietoja tälle laitteelle

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "%c%s" ei salli argumenttia

en: %s: option `%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin "%s" ei ole yksiselitteinen

en: %s: option `%s' requires an argument
fi: %s: valitsin "%s" vaatii argumentin

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "--%s" ei salli argumenttia

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "-W %s" ei salli argumenttia

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin "-W %s" ei ole yksiselitteinen

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- %c

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
fi: %s: korvataanko tiedosto %s, ohittaen oikeudet %04lo?

en: %s: overwrite %s?
fi: %s: korvataanko tiedosto %s?

en: %s: read error
fi: %s: lukuvirhe

en: %s: remove %s %s?
fi: %s: poista %s %s?

en: %s: remove write-protected %s %s?
fi: %s: poista kirjoitussuojattu %s %s?

en: %s: removed
fi: %s: poistettu

en: %s: removing
fi: %s: poistetaan

en: %s: replace %s?
fi: %s: korvataanko tiedosto %s?

en: %s: specified target directory is not a directory
fi: %s: annettu kohdehakemisto ei ole hakemisto

en: %s: specified target is not a directory
fi: %s: annettu kohde ei ole hakemisto

en: %s: unable to perform all requested operations
fi: %s: kaikkia pyydettyjä toimenpiteitä ei voida suorittaa

en: %s: unary operator expected
fi: %s: odotettiin unaarista operaattoria

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin "--%s"

en: %s: value not completely converted
fi: %s: arvoa ei muunnettu kokonaisuuvessaan

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
fi: %s: varoitus: kovan linkin tekeminen symboliseen linkkiin ei ole siirrettävää

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
fi: %s:%lu: virheellinen rivi; toinen symboli puuttuu

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
fi: %s:%lu: tunnistamaton avainsana %s

en: %scannot read table of mounted filesystems
fi: %sliitettyjen tiedostojärjestelmien taulua ei voida lukea

en: '
fi: "

en: ')' expected
fi: ")" oli odotus

en: ')' expected, found %s
fi: ")" oli odotus, saatiin %s

en: *** invalid date/time ***
fi: *** virheellinen päiväys/aika ***

en: ,  load average: %.2f
fi: , keskimääräinen kuorma: %.2f

en: -ef does not accept -l
fi: -ef ei hyväksy -l -lauseketta

en: -nt does not accept -l
fi: -nt ei hyväksy -l -lauseketta

en: -ot does not accept -l
fi: -ot ei hyväksy -l -lauseketta

en: <internal>
fi: <sisäinen>

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
fi: Pitkien valitsinten pakolliset argumentit ovat pakollisia myös lyhyille.

en: Arnold Robbins and David MacKenzie
fi: Arnold Robbins ja David MacKenzie

en: COMMENT
fi: KOMMENTTI

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
fi: Kutsu linkitysfunktiota linkin TIED2 luomiseksi olemassaolevaan TIED1:een.

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --commmand=COMMAND       pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
fi: Ota käyttöön tunnuksen TUNNUS käyttäjä-id ja ryhmä-id.
    
      -, -l, --login               tee komentotulkista sisäänkirjauskomentotulkki
      -c, --commmand=KOMENTO       välitä komentotulkille KOMENTO -c -valitsimella
      -f, --fast                   välitä komentotulkille valitsin -f (csh:lle tai tcsh:lle)
      -m, --preserve-environment   älä uudelleenaseta ympäristömuuttujia
      -p                           sama kuin -m
      -s, --shell=SHELL            aja komentotulkki SHELL, jos /etc/shells sallii sen

en: Compare sorted files LEFT_FILE and RIGHT_FILE line by line.
    
      -1              suppress lines unique to left file
      -2              suppress lines unique to right file
      -3              suppress lines that appear in both files
fi: Vertaa lajiteltuja tiedostoja VASEN_TIEDOSTO ja OIKEA_TIEDOSTO rivi riviltä.
    
      -1              älä tulosta vain vasemmassa tiedostossa esiintyviä rivejä
      -2              älä tulosta vain oikeassa tiedostossa esiintyviä rivejä
      -3              älä tulosta rivejä, jotka esiintyvät molemmissa tiedostoissa

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
fi: Ketjuta TIEDOSTO(t) tai vakiosyöte vakiotulosteeseen.
    
      -A, --show-all           sama kuin -vET
      -b, --number-nonblank    numeroi ei-tyhjät tulosterivit
      -e                       sama kuin -vE
      -E, --show-ends          näytä merkki $ jokaisen rivin lopussa
      -n, --number             numeroi kaikki tulosterivit
      -s, --squeeze-blank      älä tulosta yhtä useampaa peräkkäistä tyhjää riviä

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
fi: Kopioi vakiosyöte jokaiseen TIEDOSTOon sekä vakiotulosteeseen.
    
      -a, --append              lisää TIEDOSTOjen perään, älä korvaa
      -i, --ignore-interrupts   jätä keskeytyssignaalit huomiotta

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
fi: Luo HAKEMISTO(t), elleivät ne ole jo olemassa.

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
fi: Luo TYYPIN mukainen erikoistiedosto NIMI.

en: David Ihnat, David MacKenzie, and Jim Meyering
fi: David Ihnat, David MacKenzie ja Jim Meyering

en: David M. Ihnat and David MacKenzie
fi: David M. Ihnat ja David MacKenzie

en: David MacKenzie and Jim Meyering
fi: David MacKenzie ja Jim Meyering

en: David MacKenzie and Richard Mlynarik
fi: David MacKenzie ja Richard Mlynarik

en: Diagnose unportable constructs in NAME.
    
      -p, --portability   check for all POSIX systems, not only this one
fi: Diagnosoi siirrettäväksi kelpaamattomia rakenteita NIMESSÄ.
    
      -p, --portability   tarkista muillekin POSIX -järjestelmille kuin vain tälle

en: Directory:
fi: Hakemisto:

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
    
      -d, --date=STRING         display time described by STRING, not `now'
      -f, --file=DATEFILE       like --date once for each line of DATEFILE
      -ITIMESPEC, --iso-8601[=TIMESPEC]  output date/time in ISO 8601 format.
                                TIMESPEC=`date' for date only,
                                `hours', `minutes', or `seconds' for date and
                                time to the indicated precision.
                                --iso-8601 without TIMESPEC defaults to `date'.
fi: Näytä tämänhetkinen aika halutulla MUOTOILUlla, tai aseta järjestelmän aika.
    
      -d, --date=MERKKIJONO     näytä MERKKIJONOn määräämä aika "now":n sijaan
      -f, --file=PVMTIEDOSTO    kuten --date kerran kullekin PVMTIEDOSTOn riville
      -ITIMESPEC, --iso-8601[=AIKAMÄÄRE]  näytä päivämäärä/aika ISO 8601 -muodossa.
                                AIKAMÄÄRE="date" pelkälle päivämäärälle,
                                "hours", "minutes", tai "seconds" päivämäärälle ja
                                ajalle mainitulla tarkkuudella.
                                --iso-8601 ilman AIKAMÄÄREttä olettaa "date":n.

en: Display value of a symbolic link on standard output.
fi: Näytä symbolisen linkin arvo vakiotulosteessa.

en: EXIT
fi: POIS

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n              do not output the trailing newline
      -e              enable interpretation of the backslash-escaped characters
                        listed below
      -E              disable interpretation of those sequences in STRINGs
fi: Kaiuta MERKKIJONO(t) vakiotulosteeseen.
    
      -n              älä lisää rivinvaihtoa loppuun
      -e              ota käyttöön alla lueteltujen kenoviivallisten
                        ohjausmerkkien tulkinta
      -E              poista noiden merkkien käyttö MERKKIJONOista

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
fi: Poistu tilakoodilla, jonka LAUSEKE määrittelee.

en: FIXME: ksb and mjb
fi: FIXME: ksb ja mjb

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Filesystem    Type
fi: Tied.järj.  Tyyppi

en: IDLE
fi: JOUTEN

en: Idle
fi: Jouten

en: In real life:
fi: Tosielämässä:

en: Jay Lepreau and David MacKenzie
fi: Jay Lepreau ja David MacKenzie

en: Jim Meyering and Paul Eggert
fi: Jim Meyering ja Paul Eggert

en: Joseph Arceneaux and David MacKenzie
fi: Joseph Arceneaux ja David MacKenzie

en: Joseph Arceneaux, David MacKenzie, and Kaveh Ghazi
fi: Joseph Arceneaux, David MacKenzie ja Kaveh Ghazi

en: Joseph Arceneaux, David MacKenzie, and Michael Stone
fi: Joseph Arceneaux, David MacKenzie ja Michael Stone

en: Kayvan Aghaiepour and David MacKenzie
fi: Kayvan Aghaiepour ja David MacKenzie

en: LINE
fi: YHTEYS

en: Login
fi: Tunnus

en: Login name:
fi: Tunnus:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fi: Pitkien valitsinten pakolliset argumentit ovat pakollisia myös lyhyille.

en: Mike Haertel and Paul Eggert
fi: Mike Haertel ja Paul Eggert

en: Mike Parker and David MacKenzie
fi: Mike Parker ja David MacKenzie

en: Mike Parker, David MacKenzie, and Jim Meyering
fi: Mike Parker, David MacKenzie ja Jim Meyering

en: Mike Parker, Richard M. Stallman, and David MacKenzie
fi: Mike Parker, Richard M. Stallman ja David MacKenzie

en: NAME
fi: NIMI

en: Name
fi: Nimi

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
fi: Näytä kirjautuneet käyttäjät TIEDOSTOn mukaan.
    Oletustiedosto on %s.  %s on yleinen TIEDOSTOna.

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
fi: Numeroi sivut tai palstoita TIEDOSTO(t) tulostusta varten.

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paul Rubin and David MacKenzie
fi: Paul Rubin ja David MacKenzie

en: Paul Rubin, Arnold Robbins, Jim Kingdon, David MacKenzie, and Randy Smith
fi: Paul Rubin, Arnold Robbins, Jim Kingdon, David MacKenzie ja Randy Smith

en: Paul Rubin, David MacKenzie, Ian Lance Taylor, and Jim Meyering
fi: Paul Rubin, David MacKenzie, Ian Lance Taylor ja Jim Meyering

en: Paul Rubin, David MacKenzie, Richard Stallman, and Jim Meyering
fi: Paul Rubin, David MacKenzie, Richard Stallman ja Jim Meyering

en: Paul Rubin, David MacKenzie, and Stuart Kemp
fi: Paul Rubin, David MacKenzie ja Stuart Kemp

en: Pete TerMaat and Roland Huebner
fi: Pete TerMaat ja Roland Hübner

en: Plan:
fi: Suunnitelma:

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT.
fi: Tulosta ARGUMENTTI(t) MUOTOILUn mukaisesti.

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
fi: Tulosta jokaisen TIEDOSTOn CRC-tarkistussumma ja tavumäärä.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
fi: Tulostetaan NIMI ilman edeltävää hakemistorakennetta.
    Poistetaan myös lopusta mahdollinen PÄÄTE.

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
fi: Tulosta NIMI loppupää karsittuna viimeisestä /-merkistä alkaen; jos NIMI
    ei sisällä /-merkkiä, tulostetaan "." (tarkoittaen työhakemistoa).

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
fi: Tulosta tiettyjä järjestelmätietoja.  Komento ilman VALITSINta on sama kuin -s.
    
      -a, --all                tulosta kaikki tiedot, seuraavassa järjestyksessä:
      -s, --kernel-name        tulosta ytimen nimi
      -n, --nodename           tulosta koneen nimi
      -r, --kernel-release     tulosta ytimen pääversionumero

en: Print information for USERNAME, or the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -g, --group     print only the effective group ID
      -G, --groups    print all group IDs
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user      print only the effective user ID
fi: Tulosta KÄYTTÄJÄTUNNUKSEN tai nykyisen käyttäjän tiedot.
    
      -a              ei huomioida, mukana yhteensopivuussyistä
      -g, --group     tulosta vain vallitsevan ryhmän ID
      -G, --groups    tulosta kaikkien ryhmien ID:t
      -n, --name      tulosta nimi numeron sijaan -ugG -valitsimilla
      -r, --real      tulosta todellinen ID vallitsevan sijaan -ugG -valitsimilla
      -u, --user      tulosta vain vallitseva käyttäjän ID

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT (default: %g)
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
fi: Tulosta luvut luvusta ALKU lukuun LOPPU, LISÄYS-luvun välein.
    
      -f, --format=MUOTO       käytä printf-tyylistä muotoilua MUOTO (oletus: %g)
      -s, --separator=JONO     käytä JONOa erottelemaan lukuja (oletus: \n)
      -w, --equal-width        tasoita leveydet lisäämällä nollia lukujen eteen

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
fi: Näytä tai muuta päätteen ominaisuuksia.
    
      -a, --all          näytä voimassa olevat asetukset luettavassa muodossa
      -g, --save         näytä voimassa olevat asetukset stty-luettavassa muodossa
      -F, --file=LAITE   avaa ja ota käyttöön määrätty LAITE vakiosyötteen sijaan

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
fi: Näytä kellonaika, järjestelmän päälläoloaika, järjestelmään
    kirjautuneiden käyttäjien määrä sekä ajojonon töiden keskimääräinen
    lukumäärä viimeisten 1, 5 ja 15 minuutin ajalta.
    OletusTIEDOSTO on %s.  %s TIEDOSTOna on yleinen.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
fi: Tulosta vakiosyötteeseen kytketyn päätteen tiedostonimi.
    
      -s, --silent, --quiet   ei tulostetta, pelkkä poistumisen tilakoodin palautus

en: Print the full filename of the current working directory.
fi: Tulosta työhakemiston täydellinen nimi.

en: Print the name of the current user.
fi: Tulosta nykyisen käyttäjän nimi.

en: Print the prime factors of each NUMBER.
fi: Tulosta NUMEROiden tekijät.

en: Print the user name associated with the current effective user id.
    Same as id -un.
fi: Tulosta voimassaolevaa käyttäjä-id:tä vastaava käyttäjänimi.
    Sama kuin id -un.

en: Project:
fi: Projekti:

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
fi: Uudelleennimeä LÄHDE -> KOHDE, tai siirrä LÄHDE(teet) HAKEMISTOon.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
fi: Tulosta toistuvasti riviä, jolla on kaikki annetut MERKKIJONO(t) tai "y".

en: Richard Mlynarik and David MacKenzie
fi: Richard Mlynarik ja David MacKenzie

en: Richard Stallman and David MacKenzie
fi: Richard Stallman ja David MacKenzie

en: Run COMMAND with an adjusted scheduling priority.
    With no COMMAND, print the current scheduling priority.  ADJUST is 10
    by default.  Range goes from -20 (highest priority) to 19 (lowest).
    
      -n, --adjustment=ADJUST   increment priority by ADJUST first
fi: Aja KOMENTO säädetyllä vuorotusprioriteetilla.
    Ilman KOMENTOa, näytä voimassaoleva prioriteetti.  SÄÄTÖ on oletuksena 10.
    Sen arvoalue on -20:stä (korkein prioriteetti) 19:een (matalin).
    
      -n, --adjustment=SÄÄTÖ   lisää prioriteettiin SÄÄTÖ

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
fi: Aja KOMENTO siten, että UUSIJUURI on asetettuna juurihakemistoksi.

en: Scott Bartram and David MacKenzie
fi: Scott Bartram ja David MacKenzie

en: Send signals to processes, or list signals.
fi: Välitä signaaleja prosesseille tai listaa signaaleja.

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
fi: Aseta LC_ALL='C' kiertääksesi ongelman.

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
    
      -i, --ignore-environment   start with an empty environment
      -u, --unset=NAME           remove variable from the environment
fi: Aseta jokaiselle ympäristömuuttujalle NIMI vastaava ARVO ja aja KOMENTO.
    
      -i, --ignore-environment   aloita tyhjällä ympäristöllä
      -u, --unset=NIMI           poista muuttuja ympäristöstä

en: Shell:
fi: Komentotulkki:

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
fi: Näytä tietoja tiedostojärjestelmästä, jolla kukin TIEDOSTO sijaitsee,
    tai oletuksena kaikista tiedostojärjestelmistä.

en: Stuart Kemp and David MacKenzie
fi: Stuart Kemp ja David MacKenzie

en: TIME
fi: AIKA

en: The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated checksum lines
fi: Seuraavat kaksi valitsinta ovat hyödyllisiä vain tarkastettaessa summia:
          --status            älä tulosta mitään, paluuarvo kertoo onnistumisen
      -w, --warn              varoita väärin muotoilluista summariveistä

en: The strings compared were %s and %s.
fi: Vertaillut merkkijonot olivat %s ja %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: Tämä on vapaaohjelmisto; katso kopiointiehdot lähdekoodista. Takuuta EI OLE;
    ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ LAADUSTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN
    TARKOITUKSEEN.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen,
    mutta TAKUUTA EI OLE; ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ LAADUSTA
    tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katsokaa lisätietoja GNU
    General Public Licensestä.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
fi: Tämä ohjelma on vapaaohjelmisto; voitte levittää edelleen ja/tai 
    muuttaa sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public
    Licensen ehtojen mukaisesti; joko version 2, tai (valintanne mukaan)
    minkä tahansa myöhemmän version.

en: Torbjorn Granlund and Richard M. Stallman
fi: Torbjörn Granlund ja Richard M. Stallman

en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, Larry McVoy, Paul Eggert, and Jim Meyering
fi: Torbjörn Granlund, David MacKenzie, Larry McVoy, Paul Eggert ja Jim Meyering

en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, Larry McVoy, and Paul Eggert
fi: Torbjörn Granlund, David MacKenzie, Larry McVoy ja Paul Eggert

en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, and Jim Meyering
fi: Torbjörn Granlund, David MacKenzie ja Jim Meyering

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Kokeile komentoa "%s --help" lisätiedon saamiseksi.

en: Ulrich Drepper and Scott Miller
fi: Ulrich Drepper ja Scott Miller

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
fi: Päivitä jokaisen TIEDoston käyttö- ja muutosajat nykyiseen aikaan.

en: Usage: %s
      or:  %s OPTION
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
fi: Käyttö: %s
      tai:  %s VALITSIN
    Tulostetaan koneen numeerinen tunniste (heksadesimaalisena).

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s LAUSEKE
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s LAUSEKE
      tai:  [ LAUSEKE ]
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s TIEDOSTO
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s TIED1 TIED2
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s MUOTOILU [ARGUMENTTI]...
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s NIMI
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s NIMI [PÄÄTE]
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s NEWROOT [COMMAND...]
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s UUSIJUURI [KOMENTO...]
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be `s' for seconds (the default),
    `m' for minutes, `h' for hours or `d' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.
fi: Käyttö: %s NUMERO[PÄÄTE]...
      tai:  %s VALITSIN
    Keskeytä NUMERO sekunnin ajaksi.  PÄÄTE voi olla "s" (sekuntia, oletus),
    "m" (minuuttia), "h" (tuntia) tai "d" (päivää).  Toisin kuin useimmissa
    toteutuksissa, voi NUMERO olla kokonaisluvun lisäksi myös mielivaltainen
    liukuluku.

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
fi: Käyttö: %s [-NUMEROT] [VALITSIN]... [TIEDOSTO]...

en: Usage: %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-g|--save]
fi: Käyttö: %s [-F LAITE] [--file=LAITE] [ASETUS]...
      tai:  %s [-F LAITE] [--file=LAITE] [-a|--all]
      tai:  %s [-F LAITE] [--file=LAITE] [-g|--save]

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
fi: Käyttö: %s [-s SIGNAALI | -SIGNAALI] PID...
      tai:  %s -l [SIGNAALI]...
      tai:  %s -t [SIGNAALI]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
fi: Käyttö: %s [TIEDOSTO]...
      tai:  %s [VALITSIN]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
fi: Käyttö: %s [NIMI]
      tai:  %s VALITSIN
    Tulosta tai aseta järjestelmän nimi.

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s [NUMERO]...
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
fi: Käyttö: %s [VALITSIMET] TIEDOSTO [...]

en: Usage: %s [OPTION]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] HAKEMISTO...

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] TIEDOSTO...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] NIMI...

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] [KOMENTO [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] [TIEDOSTO]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
fi: Käyttö: %1$s [VALITSIN] [TIEDOSTO]...
      tai:  %2$s [VALITSIN] --check [TIEDOSTO]
    Tulosta tai tarkista (%4$d-bittisiä) %3$s-tarkistussummia.
    Jos TIEDOSTOa ei ole annettu tai se on -, luetaan vakiosyötettä.

en: Usage: %s [OPTION]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... HAKEMISTO...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO HAHMO...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO1 TIEDOSTO2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... RYHMÄ TIEDOSTO...
      tai:  %s [VALITSIN]... --reference=VTIEDOSTO TIEDOSTO...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... LOPPU
      tai:  %s [VALITSIN]... ALKU LOPPU
      tai:  %s [VALITSIN]... ALKU LISÄYS LOPPU

en: Usage: %s [OPTION]... LEFT_FILE RIGHT_FILE
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... VASEN_TIEDOSTO OIKEA_TIEDOSTO

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... OIKEUDET[,OIKEUDET]... TIEDOSTO...
      tai:  %s [VALITSIN]... OKTAALI-OIKEUDET TIEDOSTO...
      tai:  %s [VALITSIN]... --reference=RTIED TIEDOSTO...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... NIMI TYYPPI [MAJOR MINOR]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... NIMI...

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... KOHDE [LINKIN_NIMI]
      tai:  %s [VALITSIN]... KOHDE... HAKEMISTO
      tai:  %s [VALITSIN]... --target-directory=HAKEMISTO KOHDE...

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE ]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [ TIEDOSTO ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [ TIEDOSTO | ARG1 ARG2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [+MUOTOILU]
      tai:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [-] [NIMI=ARVO]... [KOMENTO [ARGUMENTTI]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [-] [TUNNUS [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TIEDOSTO]...

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [SYÖTE [TULOSTE]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [SYÖTE]...   (ilman valitsinta -G)
      tai:  %s -G [VALITSIN]... [SYÖTE [TULOSTE]]

en: Usage: %s [OPTION]... [STRING]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [MERKKIJONO]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [KÄYTTÄJÄTUNNUS]

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... [TUNNUS]...

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
fi: Käyttö: %s [MERKKIJONO]...
      tai:  %s VALITSIN

en: Usage: %s [VARIABLE]...
      or:  %s OPTION
    If no environment VARIABLE specified, print them all.
fi: Käyttö: %s [MUUTTUJA]...
      tai:  %s VALITSIN
    Ilman ympäristöMUUTTUJAa tulostetaan ne kaikki.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
    Exit with a status code indicating failure.
    
    These option names may not be abbreviated.
fi: Käyttö: %s [huomiotta jätettävät komentoriviargumentit]
      tai:  %s VALITSIN
    Poistutaan virheestä kertovalla tilakoodilla.
    
    Näitä valitsimia ei voi käyttää lyhennettyinä.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
    Exit with a status code indicating success.
    
    These option names may not be abbreviated.
fi: Käyttö: %s [huomiotta jätettävät komentoriviargumentit]
      tai:  %s VALITSIN
    Poistu onnistumisesta kertovalla tilakoodilla.
    
    Näitä valitsinnimiä ei voi käyttää lyhennettyinä.

en: Usage: %s format [argument...]
fi: Käyttö: %s muotoilu [argumentti...]

en: Valid arguments are:
fi: Tarjolla olevat argumentit:

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning: -i will be removed in a future release;   use -u instead
fi: Varoitus: -i poistetaan tulevassa julkaisussa;   käytä -u:ta sen sijaan

en: Warning: the meaning of '-l' will change in a future release to conform to POSIX
fi: Varoitus: valitsimen "-l" toiminta muuttuu tulevassa julkaisussa POSIX-yhteensopivaksi

en: When
fi: Milloin

en: Where
fi: Missä

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
fi: Kirjoita jokainen TIEDOSTO vakiotulosteeseen rivinumerointi lisäten.
    Jos TIEDOSTOa ei ole annettu, tai se on -, luetaan vakiosyötettä.

en: Written by %s.
fi: Kirjoittaneet %s.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
fi: Olette saaneet kopion GNU General Public Licensestä tämän
    ohjelman mukana. Ellette saaneet, kirjoittakaa osoitteeseen
    Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston,
    MA 02111-1307, USA.

en: ^[nN]
fi: ^[eEnN]

en: ^[yY]
fi: ^[kKyY]

en: `
fi: "

en: `%s' is not a directory
fi: "%s" ei ole hakemisto

en: `%s' is not a valid positive integer
fi: "%s" ei ole kelvollinen positiivinen kokonaisluku

en: `%s' option is obsolete; use `%s'
fi: valitsin "%s" on vanhentunut; käytä "%s"

en: `%s' option is obsolete; use `%s-%c %.*s'
fi: valitsin "%s" on vanhentunut; käytä "%s-%c %.*s"

en: `-%lu' option is obsolete; use `-f %lu'
fi: valitsin "-%lu" on vanhentunut; käytä "-f %lu"

en: `-LIST' option is obsolete; use `--first-only -t LIST'
fi: valitsin "-LIST" on vanhentunut; käytä "--first-only -t LIST"

en: `-LIST' option is obsolete; use `-t LIST'
fi: valitsin "-LIST" on vanhentunut; käytä "-t LIST"

en: a command must be given with an adjustment
fi: kun säätöarvo on annettu, on komento pakollinen

en: a format string may not be specified when using the --rfc-822 (-R) option
fi: muotoilumerkkijonoa ei saa käyttää yhdessä --rfc-822 (-R) -valitsimen kanssa

en: advancing past %s bytes in output file %s
fi: edetään %s tavun yli tulostiedostossa %s

en: after -eq
fi: operaattorin -eq jälkeen

en: after -ge
fi: operaattorin -ge jälkeen

en: after -gt
fi: operaattorin -gt jälkeen

en: after -le
fi: operaattorin -le jälkeen

en: after -lt
fi: operaattorin -lt jälkeen

en: after -ne
fi: operaattorin -ne jälkeen

en: after -t
fi: operaattorin -t jälkeen

en: ambiguous argument %s for %s
fi: moniselitteinen argumentti %s %s:lle

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
fi: syöterajoitin voidaan antaa vain käsiteltäessä kenttiä

en: argument expected
fi: odotettiin argumenttia

en: before -eq
fi: ennen operaattoria -eq

en: before -ge
fi: ennen operaattoria -ge

en: before -gt
fi: ennen operaattoria -gt

en: before -le
fi: ennen operaattoria -le

en: before -lt
fi: ennen operaattoria -lt

en: before -ne
fi: ennen operaattoria -ne

en: block size
fi: lohkokoko

en: block special file
fi: lohkoerikoistiedosto

en: block special files not supported
fi: lohkoerikoistiedostot eivät ole tuettuja

en: both files cannot be standard input
fi: vakiosyötettä ei voi käyttää molempina tiedostoina

en: cannot access %s
fi: tiedostoa %s ei voi käsitellä

en: cannot change owner and/or group of %s
fi: %s:n omistajaa ja/tai ryhmää ei voida muuttaa

en: cannot change permissions of %s
fi: %s:n oikeuksien muuttaminen ei onnistu

en: cannot change root directory to %s
fi: juurihakemiston vaihto %s:ksi ei onnistu

en: cannot change to directory %s
fi: hakemistoon %s ei voi siirtyä

en: cannot chdir from %s to ..
fi: siirtyminen hakemistosta %s hakemistoon .. ei onnistu

en: cannot chdir to directory %s
fi: siirtyminen hakemistoon %s ei onnistu

en: cannot chdir to root directory
fi: työhakemiston vaihto juurihakemistoksi ei onnistu

en: cannot combine signal with -l or -t
fi: signaalin yhdistäminen -l:n tai -t:n kanssa ei onnistu

en: cannot compare file names %s and %s
fi: tiedostonimiä %s ja %s ei voi vertailla

en: cannot convert U+%04X to local character set
fi: U+%04X:n muunnos paikalliseen merkistöön ei onnistu

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
fi: U+%04X:n muunnos paikalliseen merkistöön ei onnistu: %s

en: cannot create directory %s
fi: hakemiston %s luominen ei onnistu

en: cannot create regular file %s
fi: tavallisen tiedoston %s luominen ei onnistu

en: cannot create special file %s
fi: erikoistiedostoa %s ei voi luoda

en: cannot create symbolic link %s
fi: symbolisen linkin %s luominen ei onnistu

en: cannot create temporary file
fi: väliaikaistiedoston luominen ei onnistu

en: cannot determine device and inode of %s
fi: hakemiston %s laitetta ja i-solmua ei voida määrittää

en: cannot determine hostname
fi: järjestelmän nimen määritys ei onnistu

en: cannot do ioctl on `%s'
fi: tiedostolle "%s" ei voi käyttää ioctl:ää

en: cannot find name for group ID %u
fi: ryhmä-ID:tä %u vastaavaa nimeä ei löydy

en: cannot find name for user ID %u
fi: käyttäjä-ID:tä %u vastaavaa nimeä ei löydy

en: cannot get current directory
fi: työhakemistoa ei löydy

en: cannot get priority
fi: prioriteetin haku ei onnistu

en: cannot get supplemental group list
fi: lisäryhmälistan haku ei onnistu

en: cannot get system name
fi: järjestelmän nimen haku ei onnistu

en: cannot get the login group of a numeric UID
fi: numeerisen UID:n oletusryhmää ei löydy

en: cannot get time of day
fi: ajan haku ei onnistu

en: cannot make both hard and symbolic links
fi: linkit eivät voi olla sekä kovia että symbolisia

en: cannot make directory %s
fi: hakemiston %s luominen ei onnistu

en: cannot omit both user and group
fi: Et voi jättää pois sekä käyttäjää että ryhmää

en: cannot open %s for reading
fi: tiedostoa %s ei voi avata lukemista varten

en: cannot open directory %s
fi: hakemiston %s avaaminen ei onnistu

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
fi: hakemistoa %s ei voi korvata ei-hakemistolla

en: cannot print only names or real IDs in default format
fi: pelkkien nimien tai todellisten ID:iden tulostus oletusmuodossa ei onnistu

en: cannot print only user and only group
fi: pelkän tunnuksen ja pelkän ryhmän tulostus ei onnistu

en: cannot read directory %s
fi: hakemiston %s ei voi lukea

en: cannot read realtime clock
fi: tosiaikaisen kellon luku ei onnistu

en: cannot read symbolic link %s
fi: symbolista linkkiä %s ei voi lukea

en: cannot remove %s
fi: tiedostoa %s ei voi poistaa

en: cannot remove `.' or `..'
fi: hakemistoa "." tai ".." ei voi poistaa

en: cannot remove directory %s
fi: hakemiston %s poistaminen ei onnistu

en: cannot set date
fi: ajan asetus ei onnistu

en: cannot set group id
fi: ryhmän id:n asetus ei onnistu

en: cannot set groups
fi: ryhmien asetus ei onnistu

en: cannot set hostname to `%s'
fi: nimen "%s" asetus järjestelmälle ei onnistu

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
fi: nimen asetus ei onnistu; tässä järjestelmässä ei ole tätä toimintoa

en: cannot set permissions of %s
fi: tiedoston %s oikeuksien asettaminen ei onnistu

en: cannot set permissions of directory %s
fi: hakemiston %s oikeuksien asettaminen ei onnistu

en: cannot set priority
fi: prioriteetin asetus ei onnistu

en: cannot set user id
fi: tunnuksen id:n asetus ei onnistu

en: cannot stat %s
fi: tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: changed group of %s to %s
fi: vaihdettiin tiedoston %s ryhmäksi %s

en: changed ownership of %s to %s
fi: vaihdettiin tiedoston %s omistajaksi %s

en: changing ownership of %s
fi: muutetaan tiedoston %s omistajaa

en: changing permissions of %s
fi: muutetaan tiedoston %s oikeuksia

en: character out of range
fi: merkki alueen ulkopuolelle

en: character special file
fi: merkkierikoistiedosto

en: character special files not supported
fi: merkkierikoistiedostot eivät ole tuettuja

en: clock change
fi: kellon siirto

en: close failed
fi: sulkeminen epäonnistui

en: closing %s
fi: suljetaan tiedostoa %s

en: closing %s (fd=%d)
fi: suljetaan %s (fd=%d)

en: closing input file %s
fi: suljetaan syötetiedosto %s

en: closing output file %s
fi: suljetaan tulostiedosto %s

en: closing standard input
fi: suljetaan vakiosyöte

en: closing standard output
fi: suljetaan vakiotuloste

en: compatibility mode supports at most three arguments
fi: yhteensopivuustila tukee korkeintaan kolmea argumenttia

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
fi: kopioidaan useita tiedostoja, mutta viimeinen argumentti %s ei ole hakemisto

en: couldn't get boot time
fi: käynnistysajan haku ei onnistu

en: create hard link %s to %s
fi: luo symbolinen linkki %s kohteeseen %s

en: create symbolic link %s to %s
fi: luo symbolinen linkki %s kohteeseen %s

en: created directory %s
fi: luotiin hakemisto %s

en: creating %s
fi: luodaan %s

en: creating directory %s
fi: luodaan hakemisto %s

en: creating file `%s'
fi: luodaan tiedostoa "%s"

en: creating hard link %s to %s
fi: luodaan kova linkki %s kohteeseen %s

en: creating symbolic link %s to %s
fi: luodaan symbolinen linkki %s kohteeseen %s

en: directory
fi: hakemisto

en: directory `%s' is not searchable
fi: haku ei onnistu hakemistosta "%s"

en: division by zero
fi: nollalla jako

en: error in regular expression search
fi: virhe säännöllisen lausekkeen haussa

en: error reading %s
fi: virhe luettaessa tiedostoa %s

en: error writing %s
fi: virhe kirjoitettaessa tiedostoa %s

en: exit=
fi: pois=

en: extra operand `%s'
fi: ylimääräinen operandi "%s"

en: failed to preserve ownership for %s
fi: tiedoston %s omistajuuden säilytys ei onnistu

en: failed to preserve permissions for %s
fi: tiedoston %s oikeuksien säilyttäminen ei onnistu

en: failed to preserve times for %s
fi: tiedoston %s aikojen säilyttäminen ei onnistu

en: failed to return to initial working directory
fi: alkuperäiseen työhakemistoon palaaminen epäonnistui

en: field number is zero
fi: kentän numero on nolla

en: fifo
fi: putkitiedosto

en: fifo files not supported
fi: fifo-tiedostot eivät ole tuettuja

en: file arguments missing
fi: tiedostoargumentit puuttuvat

en: file offset out of range
fi: tiedostosiirtymä on sallitun välin ulkopuolella

en: file system type %s both selected and excluded
fi: tiedostojärjestelmätyyppi %s on sekä valittu että jätetty pois

en: fork system call failed
fi: järjestelmäkutsu fork epäonnistui

en: format string may not be specified when printing equal width strings
fi: muotoilua ei voi määritellä kun tulostetaan tasalevyisiä lukuja

en: getpass: cannot open /dev/tty
fi: getpass: laitteen /dev/tty avaaminen ei onnistu

en: group number
fi: ryhmänumero

en: iconv function not available
fi: iconv-funktion ei ole saatavilla

en: iconv function not usable
fi: iconv-funktio ei ole käyttökelponen

en: ignoring all arguments
fi: jätetään kaikki argumentit huomiotta

en: ignoring non-option arguments
fi: jätetään huomiotta argumentit, jotka eivät ole valitsimia

en: in compatibility mode, the last two arguments must be offsets
fi: kahden viimeisen argumentin on yhteensopivuustilassa oltava siirtymiä

en: incorrect password
fi: väärä salasana

en: input disappeared
fi: syöte katosi

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
fi: asennetaan useita tiedostoja, mutta viimeinen argumentti %s ei ole hakemisto

en: integer expression expected %s
fi: odotettiin kokonaislukulauseketta %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
fi: laitteiden välinen siirot epäonnistui: %s -> %s; kohdetta ei voi poistaa

en: invalid argument %s for %s
fi: virheellinen argumentti %s %s:lle

en: invalid argument `%s'
fi: argumentti "%s" ei kelpaa

en: invalid byte or field list
fi: virheellinen tavu- tai kenttälista

en: invalid character %s in mode string %s
fi: virheellinen merkki %s oikeusmerkkijonossa %s

en: invalid conversion: %s
fi: virheellinen muunnos: %s

en: invalid date `%s'
fi: virheellinen päiväys "%s"

en: invalid date format %s
fi: virheellinen päiväyksen muoto %s

en: invalid device %s %s
fi: virheellinen laite %s %s

en: invalid field number for file 1: `%s'
fi: 1: "%s"

en: invalid field number for file 2: `%s'
fi: virheellinen kenttänumero tiedostolle 2: "%s"

en: invalid field width: %s
fi: virheellinen kenttäleveys: %s

en: invalid floating point argument: %s
fi: virheellinen liukulukuargumentti: %s

en: invalid format string: `%s'
fi: muotoilumerkkijono ei kelpaa: "%s"

en: invalid group
fi: ryhmä ei kelpaa

en: invalid group %s
fi: virheellinen ryhmä %s

en: invalid group name %s
fi: virheellinen ryhmänimi %s

en: invalid group number %s
fi: virheellinen ryhmänumero %s

en: invalid integer argument `%s'
fi: kokonaislukuargumentti "%s" ei kelpaa

en: invalid line width: %s
fi: virheellinen rivileveys: %s

en: invalid major device number %s
fi: virheellinen laitteen major-arvo %s

en: invalid maximum depth %s
fi: virheellinen enimmäissyvyys %s

en: invalid minor device number %s
fi: virheellinen laitteen minor-arvo %s

en: invalid number of blank lines: `%s'
fi: virheellinen tyhjien rivien määrä: "%s"

en: invalid number of bytes
fi: virheellinen tavumäärä

en: invalid number of bytes to compare
fi: virheellinen verrattavien tavujen määrä

en: invalid number of bytes to skip
fi: virheellinen ohitettavien tavujen määrä

en: invalid number of columns: `%s'
fi: virheellinen sarakemäärä: "%s"

en: invalid number of fields to skip
fi: virheellinen ohitettavien kenttien määrä

en: invalid number of lines
fi: virheellinen rivimäärä

en: invalid option -- %c
fi: virheellinen valitsin -- %c

en: invalid option `%s'
fi: valitsin "%s" ei kelpaa

en: invalid precision: %s
fi: virheellinen tarkkuus: %s

en: invalid priority `%s'
fi: prioriteetti "%s" ei kelpaa

en: invalid starting line number: `%s'
fi: virheellinen aloitusrivin numero: "%s"

en: invalid time interval `%s'
fi: ajanjakso ei kelpaa: "%s"

en: invalid universal character name \%c%0*x
fi: universaali merkin nimi \%c%0*x ei kelpaa

en: invalid user
fi: käyttäjä ei kelpaa

en: invalid user %s
fi: virheellinen käyttäjä %s

en: invalid width option: `%s'
fi: virheellinen leveysvalitsin: "%s"

en: last=
fi: edell=

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
fi: rivinumero "%s" on pienempi kuin edeltävä rivinumero %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
fi: fifo-tiedostoille ei voi antaa major- ja minor-laitearvoja

en: memory exhausted
fi: muisti loppu

en: message queue
fi: viestijono

en: minimum string length
fi: merkkijonon vähimmäispituus

en: missing `]'
fi: puuttuva "]"

en: missing argument to `%s'
fi: "%s" vaatii argumentin

en: missing character class name `[::]'
fi: puuttuva merkkiluokan nimi "[::]"

en: missing destination file
fi: puuttuva kohdetiedosto

en: missing file argument
fi: puuttuva tiedostoargumentti

en: missing hexadecimal number in escape
fi: puuttuva hekaadesimaaliluku ohjauskoodissa

en: missing list of fields
fi: kenttälista puuttuu

en: missing list of positions
fi: sijaintilista puuttuu

en: missing operand after `%s'
fi: "%s":n jälkeen puuttuu operandi

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
fi: tiedoston %s oikeuksiksi asetettu %04lo (%s)

en: multiple -l or -t options specified
fi: useita -l tai -t -valitsimia annettu

en: name `%s' has length %ld; exceeds limit of %ld
fi: nimen "%s" pituus %ld ylittää raja-arvon %ld

en: new_mode: mode
fi: new_mode: tila

en: no files remaining
fi: tiedostoja ei ole jäljellä

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
fi: Valitsin -l vaatii vähintään yhden käyttäjänimen

en: non-numeric argument
fi: ei-numeerinen argumentti

en: not a tty
fi: ei ole tty

en: number of bytes
fi: tavumäärä

en: number of lines
fi: rivimäärä

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
fi: toistorakenne [c*] saa esiintyä vain kerran merkkijono2:ssa

en: only one argument may be specified
fi: voidaan antaa vain yksi argumentti

en: only one device may be specified
fi: voit määritellä vain yhden laitteen

en: only one type of list may be specified
fi: voidaan antaa vain yhden tyyppinen lista

en: open failed
fi: avaaminen epäonnistui

en: opening %s
fi: avataan %s

en: page width too narrow
fi: sivun leveys on liian pieni

en: path `%s' contains nonportable character `%c'
fi: polku "%s" sisältää siirrettäväksi kelpaamattoman merkin "%c"

en: path `%s' has length %d; exceeds limit of %ld
fi: polun "%s" pituus %d ylittää raja-arvon %ld

en: preserving times for %s
fi: säilytetään tiedoston %s ajat

en: read error
fi: lukuvirhe

en: read failed
fi: lukeminen epäonnistui

en: reading %s
fi: luetaan tiedostoa %s

en: regular empty file
fi: tavallinen tyhjä tiedosto

en: regular file
fi: tavallinen tiedosto

en: removed %s
fi: poistettiin tiedosto %s

en: removed directory: %s
fi: poistettiin hakemisto: %s

en: removing directory, %s
fi: poistetaan hakemisto %s

en: run-level
fi: käyttötaso

en: semaphore
fi: semafori

en: separator cannot be empty
fi: erotin ei voi olla tyhjä

en: setting permissions for %s
fi: asetetaan tiedoston %s oikeudet

en: shared memory object
fi: jaettu muistikohde

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
fi: ohitetaan tiedosto %s, sillä se korvattiin kopioinnin aikana

en: socket
fi: pistoke

en: specified target, %s is not a directory
fi: annettu kohde, %s, ei ole hakemisto

en: standard error
fi: vakiovirhe

en: standard input
fi: vakiosyöte

en: standard input is closed
fi: vakiosyöte on suljettu

en: standard output
fi: vakiotuloste

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
fi: aloitussivunumero on suurempi kuin sivujen kokonaismäärä: "%d"

en: stdin: read error
fi: vakiosyöte: lukuvirhe

en: string comparison failed
fi: merkkijonovertailu epäonnistui

en: symbolic link
fi: symbolinen linkki

en: symbolic links are not supported on this system
fi: tämä järjestelmä ei tue symbolisia linkkejä

en: syntax error
fi: syntaksivirhe

en: tab size contains an invalid character
fi: sarkainkoko sisältää virheellisen merkin

en: term=
fi: sulj=

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
fi: rakenne [c*] saa esiintyä merkkijono2:ssa vain muunnettaessa

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
fi: toistorakenne [c*] ei saa esiintyä merkkijono1:ssä

en: the argument `%s' lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
fi: argumentilta "%s" puuttuu edeltävä "+";
    käytettäessä valitsinta päiväyksen määräämiseen täytyy sellaisen valitsimen,
    joka ei ole argumentti, olla "+"-alkuinen muotoilumerkkijono.

en: the delimiter must be a single character
fi: rajoittimen on oltava yksittäinen merkki

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
fi: valitsimet verbose ja stty-readable -tulostetyyleille
    ovat toisensa poissulkevat

en: the options to print and set the time may not be used together
fi: ajan tulostus- ja asetusvalitsimia ei saa käyttää yhtäaikaa

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
fi: päiväyksen tulostusta määräävät valitsimet ovat toisensa poissulkevia

en: too few arguments
fi: liian vähän argumentteja

en: too few non-option arguments
fi: liian vähän argumentteja, jotka eivät ole valisimia

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: too many non-option arguments
fi: liikaa argumentteja, jotka eivät ole valisimia

en: too many non-option arguments: %s%s
fi: liikaa argumentteja, jotka eivät ole valitsimia: %s%s

en: total
fi: yhteensä

en: truncated record
fi: typistetty tietue

en: truncated records
fi: typistettyä tietuetta

en: undefined
fi: määrittelemätön

en: unknown binary operator
fi: tuntematon binäärioperaattori

en: unrecognized option %s
fi: tunnistamaton valitsin %s

en: unrecognized option %s=%s
fi: tunnistamaton valitsin %s=%s

en: unrecognized prefix: %s
fi: tunnistamaton etuliite: %s

en: user %s does not exist
fi: tunnusta %s ei ole olemassa

en: using restricted shell %s
fi: käytetään rajoitettua komentotulkkia %s

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
fi: varoitus: %s: merkkivakiota seuraavat merkit on jätetty huomiotta

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
fi: varoitus: --version-control (-V) on vanhentunut; sen tuki poistetaan
    jossakin tulevassa julkaisussa. Käytä sen sijaan --backup=%s.

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'
fi: varoitus: "touch %s" on vanhentunut; käytä "touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d"

en: warning: cannot change directory to %s
fi: varoitus: ei voida siirtyä hakemistoon %s

en: warning: ignoring excess arguments, starting with `%s'
fi: varoitus: ylimääräiset argumentit jätetty huomiotta alkaen "%s":sta

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
fi: varoitus: virheellinen leveys %lu; käytetään arvoa %d

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
fi: varoitus: rivinumero "%s" on sama kuin edeltävä rivinumero

en: warning: source file %s specified more than once
fi: varoitus: lähdetiedosto %s annettu useammin kuin kerran

en: warning: unportable BRE: `%s': using `^' as the first character
    of the basic regular expression is not portable; it is being ignored
fi: varoitus: epäsiirrettävä SÄLE: `%s': "^"-merkin käyttö yksinkertaisen
    säännöllisen lausekkeen alussa ei ole siirrettävä; se jätetään huomiotta

en: weird file
fi: outo tiedosto

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
fi: major- ja minor-laitenumerot on annettava luotaessa
    erikoistiedostoja

en: when making multiple links, last argument must be a directory
fi: useita linkkejä luotaessa viimeisen argumentin on oltava hakemisto

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
fi: viimeisen argumentin on oltava hakemisto siirrettäessä useita tiedostoja

en: when specifying an output style, modes may not be set
fi: tiloja ei voi asettaa, kun tulostetyyli on määriteltynä

en: when the starting value is larger than the limit,
    the increment must be negative
fi: kun alkuarvo loppuarvoa suurempi, täytyy lisäyksen olla
    negatiivinen

en: when the starting value is smaller than the limit,
    the increment must be positive
fi: kun alkuarvo loppuarvoa pienempi, täytyy lisäyksen olla
    positiivinen

en: width specification
fi: leveysmääritys

en: will not overwrite just-created %s with %s
fi: ei korvata juuri luotua tiedostoa %s tiedostolla %s

en: write error
fi: kirjotuksenaikainen virhe

en: write error for `%s'
fi: virhe kirjoitettaessa tiedostoa "%s"

en: write failed
fi: kirjoitus epäonnistui

en: writing %s
fi: kirjoitetaan tiedostoa %s

en: writing to %s
fi: kirjoitetaan tiedostoon %s

en: wrong number of arguments
fi: väärä määrä argumentteja

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
fi: on annettava lista tavuista, merkeistä tai kentistä
