gnupg 1.0.0h - en to da translation catalogue (350 entries)

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
da: 
    Ikke nok tilfældige byte tilgængelig.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Kræver %d byte mere)

en: 
    Supported algorithms:
da: 
    Understøttede algoritmer:

en:                 aka "
da:               alias "

en:               imported: %lu
da:            importerede: %lu

en:              unchanged: %lu
da:               uændrede: %lu

en:            new subkeys: %lu
da:        nye undernøgler: %lu

en:           new user IDs: %lu
da:       nye bruger-id'er: %lu

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
da:          Det er ikke sikkert at signaturen tilhører ejeren.

en:          The signature is probably a FORGERY.
da:          Signaturen er formentlig FORFALSKET.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
da:          Intet tyder på at denne signatur tilhører ejeren.

en:          This could mean that the signature is forgery.
da:          Dette kan betyde at signaturen er forfalsket.

en:         new signatures: %lu
da:         nye signaturer: %lu

en:       secret keys read: %lu
da:  hemmelige nøgler læst: %lu

en:    (%d) DSA (sign only)
da:    (%d) DSA (signér kun)

en:    (%d) DSA and ElGamal (default)
da:    (%d) DSA og ElGamal (standard)

en:    (%d) ElGamal (encrypt only)
da:    (%d) ElGamal (kryptér kun)

en:    (%d) ElGamal (sign and encrypt)
da:    (%d) ElGamal (signér og kryptér)

en:    new key revocations: %lu
da:   nye nøgletilbagekald: %lu

en:   secret keys imported: %lu
da: hemmelige nøgler import: %lu

en:  (main key ID %08lX)
da:  (hovednøgle-ID %08lX)

en:  m = back to the main menu
da:  m = tilbage til hovedmenu

en:  q = quit
da:  q = afslut

en:  secret keys unchanged: %lu
da: hemmelige nøgler uændre: %lu

en: %08lX: We do NOT trust this key
da: %08lX: Vi stoler IKKE på denne nøgle

en: %08lX: key has expired
da: %08lX: nøgle er udløbet

en: %d bad signatures
da: %d dårlige signaturer

en: %lu keys so far processed
da: %lu nøgler behandlet indtil nu

en: %s is not a valid character set
da: %s er ikke et gyldigt tegnsæt

en: %s makes no sense with %s!
da: %s er meningsløs sammen med %s!

en: %s not allowed with %s!
da: %s ikke tilladt med %s!

en: %s: WARNING: empty file
da: %s: ADVARSEL: tom fil

en: %s: can't create directory: %s
da: %s: kan ikke oprette mappe: %s

en: %s: can't open: %s
da: %s: kan ikke åbne: %s

en: %s: directory created
da: %s: mappe oprettet

en: %s: skipped: %s
da: %s: udelod: %s

en: %s: skipped: public key already present
da: %s: udelod: offentlig nøgle er allerede tilstede

en: %s: skipped: public key is disabled
da: %s: udelod: offentlignøgle er slået fra

en: %s: unknown suffix
da: %s: ukendt suffiks

en: (you may have used the wrong program for this task)
da: (du kan have brugt et forkert program til denne opgave)

en: --clearsign [filename]
da: --clearsign [filnavn]

en: --decrypt [filename]
da: --decrypt [filnavn (som dekrypteres)]

en: --edit-key user-id [commands]
da: --edit-key bruger-id [kommandoer]

en: --encrypt [filename]
da: --encrypt [filnavn (som krypteres)]

en: --lsign-key user-id
da: --lsign-key bruger-id

en: --sign --encrypt [filename]
da: --sign --encrypt [filnavn]

en: --sign [filename]
da: --sign [filnavn (som signeres)]

en: --sign-key user-id
da: --sign-key bruger-id

en: --store [filename]
da: --store [filnavn (som gemmes)]

en: --symmetric [filename]
da: --symmetric [filnavn]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
da: -k[v][v][v][c] [bruger-id] [nøglering]

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
da: ... dette er en fejl (%s:%d:%s)

en: 1 bad signature
da: 1 dårlig signature

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
da: @
    Eksempler:
    
     -se -r Mikael [fil]        signér og kryptér for bruger Mikael
     --clearsign [fil]          lav en ren tekstsignatur
     --detach-sign [fil]        lav en separat signatur
     --list-keys [navne]        vis nøgler
     --fingerprint [navne]      vis fingeraftryk

en: @
    Options:
da: @
    Indstillinger:

en: @Commands:
da: @Kommandoer:

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
da: Svar "ja" hvis det er ok at overskrive filen

en: Answer "yes" or "no"
da: Svar "ja" eller "nej"

en: Are you sure that you want this keysize?
da: Er du sikker på at de vil benytte denne nøglestørrelse?

en: BAD signature from "
da: DÅRLIG signatur fra "

en: CRC error; %06lx - %06lx
da: CRC fejl; %06lx - %06lx

en: Can't check signature: %s
da: Kan ikke tjekke signatur: %s

en: Can't edit this key: %s
da: Kan ikke redigere denne nøgle: %s

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
da: Ændr (N)avn, (K)ommentar, (E)post eller (O)kay/(Q)vit?

en: Comment:
da: Kommentar:

en: DSA keypair will have 1024 bits.
da: DSA nøglepar vil have 1024 bit.

en: DSA only allows keysizes from 512 to 1024
da: DSA tillader kun nøglestørrelser fra 512 til 1024

en: De-Armor a file or stdin
da: De-beskydt en fil el. stdin

en: Delete this key from the keyring?
da: Slet denne nøgle fra nøgleringen?

en: Deleted %d signature.
da: Slettede %d signatur.

en: Do you really want to do this?
da: Vil du virkelig gerne gøre dette?

en: Email address:
da: Epostadresse:

en: En-Armor a file or stdin
da: Beskydt en fil el. stdin

en: Enter new filename
da: Indtast nyt filnavn

en: Enter passphrase:
da: Indtast kodesætning:

en: Enter the size of the key
da: Indtast nøglens størrelse

en: File `%s' exists.
da: Fil `%s' eksisterer.

en: Go ahead and type your message ...
da: Gå til sagen og skriv meddelelsen ...

en: Good signature from "
da: God signatur fra "

en: Invalid character in comment
da: Ugyldigt tegn i kommentar

en: Invalid character in name
da: Ugyldige bogstaver i navn

en: Invalid selection.
da: Ugyldigt valg.

en: Is this correct (y/n)?
da: Er dette korrekt (j/n)?

en: Key generation canceled.
da: Nøgleoprettelse annulleret.

en: Key is protected.
da: Nøglen er beskyttet.

en: Key is valid for? (0)
da: Nøgle er gyldig for? (0)

en: NOTE: %s is not for normal use!
da: NOTITS: %s er ikke til normal brug!

en: NOTE: no default option file `%s'
da: NOTITS: ingen standard alternativfil '%s'

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
da: NOTE: simpel S2K modus (0) frarådes på det skarpeste

en: Name may not start with a digit
da: Navn må ikke starte med et tal

en: Name must be at least 5 characters long
da: Navn skal være mindst 5 bogstaver langt

en: No help available
da: Ingen hjælp tilgængelig

en: No help available for `%s'
da: Ingen hjælp tilgængelig for `%s'

en: No secondary key with index %d
da: Ingen sekundær nøgle med indeks %d

en: No such user ID.
da: Ingen sådan bruger-id.

en: No user ID with index %d
da: Ingen bruger-id med indeks %d

en: Not a valid email address
da: Ikke en gyldig epostadresse

en: Note: This key has expired!
da: Bemærk: Denne nøgle er forældet!

en: Overwrite (y/N)?
da: Overskriv (j/N)?

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
da: Indtast et nyt filnavn. Hvis du bare trykker RETUR vil det
    forvalgte navn (som er vist i klammer) blive brugt.

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
da: Rapportér venligst fejl til <gnupg-bugs@gnu.org>.

en: Please select what kind of key you want:
da: Vælg venligst hvilken slags nøgle du vil have:

en: Policy:
da: Politik:

en: Public key is disabled.
da: Offentlig nøgle er slået fra.

en: Quit without saving?
da: Afslut uden at gemme?

en: Real name:
da: Rigtige navn:

en: Really create?
da: Vil du virkelig oprette?

en: Really sign?
da: Vil du gerne signere?

en: Repeat passphrase:
da: Gentag kodesætning:

en: Requested keysize is %u bits
da: Ønsket nøglestørrelse er %u bit

en: Save changes?
da: Gem ændringer?

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
da: Syntaks: gpg [flag] [filer]
    sign, check, encrypt eller decrypt
    standard operation afhænger af inddata

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
da: Den tilfældige nummer generator er kun en "kludge" for at
    lade den køre - det er ikke en stærk RNG!
    
    BENYT IKKE DATA GENERERET AF DETTE PROGRAM!!!

en: This key belongs to us
da: Denne nøgle tilhører os

en: This key is not protected.
da: Denne nøgle er ikke beskyttet.

en: This key probably belongs to the owner
da: Denne nøgle tilhører sikkert ejeren

en: Total number processed: %lu
da: Totalt antal behandlede: %lu

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
da: Brug: gpg [flag] [filer] (-h for hjælp)

en: Use this key anyway?
da: Brug denne nøgle alligevel?

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
da: ADVARSEL: Denne nøgle er blevet annulleret af dets ejer!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
da: ADVARSEL: Denne undernøgle er blevet tilbagekaldt af dens ejer!

en: WARNING: Using untrusted key!
da: ADVARSEL: Bruger nøgle uden tillid!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
da: ADVARSEL: Vi tror IKKE på denne nøgle!

en: WARNING: `%s' is an empty file
da: ADVARSEL: '%s' er en tom fil

en: WARNING: nothing exported
da: ADVARSEL: intet blev eksporteret

en: WARNING: using insecure random number generator!!
da: ADVARSEL: bruger usikker tilfældig-nummer-generator!!!

en: What keysize do you want? (1024)
da: Hvilken nøglestørrelse ønsker du? (1024)

en: You are using the `%s' character set.
da: Du bruger '%s' tegnsættet.

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
da: Du skal bruge en kodesætning til at beskytte din hemmelige nøgle.

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
da: Du valgte denne BRUGER-ID:
        "%s"

en: Your decision?
da: Dit valg?

en: Your selection?
da: Dit valg?

en: [filename]
da: [filnavn]

en: [self-signature]
da: [selv-signatur]

en: a notation value must not use any control characters
da: en notationsværdi må ikke bruge nogen kontroltegn

en: add a secondary key
da: tilføj sekundær nøgle

en: add a user ID
da: tilføj bruger-id

en: add this keyring to the list of keyrings
da: tilføj denne nøglering til nøgleringslisten

en: add this secret keyring to the list
da: tilføj denne hemmeligenøglering til listen

en: addkey
da: tilføj nøgle

en: adduid
da: tilføj-bid

en: always use a MDC for encryption
da: brug altid en MDC for kryptering

en: armor header:
da: panserhoved:

en: armor: %s
da: panser: %s

en: assume no on most questions
da: forvent nej til de fleste sprøgsmål

en: assume yes on most questions
da: forvent ja til de fleste sprøgsmål

en: bad MPI
da: dårlig mpi

en: bad URI
da: ugyldig URI

en: bad certificate
da: ugyldigt certifikat

en: bad key
da: dårlig nøgle

en: bad passphrase
da: dårlig kodesætning

en: bad public key
da: dårlig offentlig nøgle

en: bad secret key
da: dårlig hemmelig nøgle

en: bad signature
da: dårlig signatur

en: batch mode: never ask
da: kørselsmodus: spørg aldrig

en: be somewhat more quiet
da: vær mere stille

en: can't create %s: %s
da: kan ikke oprette %s: %s

en: can't disable core dumps: %s
da: kan ikke slå core-dump fra: %s

en: can't open %s: %s
da: kan ikke åbne %s: %s

en: can't open `%s'
da: kan ikke åbne `%s'

en: can't open `%s': %s
da: kan ikke åbne '%s': %s

en: can't open the keyring
da: kan ikke åbne nøgleringen

en: change the expire date
da: ændr udløbsdatoen

en: change the passphrase
da: ændr kodesætningen

en: check
da: tjek

en: check key signatures
da: tjek nøglesignaturer

en: checksum error
da: tjeksumsfejl

en: conflicting commands
da: konfliktende kommandoer

en: create ascii armored output
da: opret ascii beskyttet uddata

en: dearmoring failed: %s
da: fjernelse af beskyttelse fejlede: %s

en: debug
da: aflus

en: decrypt data (default)
da: afkryptér data (standard)

en: delete a secondary key
da: slet sekundær nøgle

en: delete signatures
da: slet signaturer

en: delete user ID
da: slet bruger id

en: delkey
da: sletnøgle

en: delsig
da: sletsig

en: deluid
da: sletbid

en: disable
da: slåfra

en: disable a key
da: slå nøgle fra

en: do not make any changes
da: lav ingen ændringer

en: don't use the terminal at all
da: brug overhovedet ikke terminalen

en: emulate the mode described in RFC1991
da: emulér modusen beskrevet i RFC1991

en: enable
da: slåtil

en: enable a key
da: slå nøgle til

en: enarmoring failed: %s
da: påklædning af beskyttelse fejlede: %s

en: encrypt data
da: kryptér data

en: encryption only with symmetric cipher
da: kryptér kun med symmetriske cifre

en: error creating passphrase: %s
da: fejl ved oprettelse af kodesætning: %s

en: error in trailer line
da: fejl i trailerlinie

en: error reading `%s': %s
da: fejl ved læsning af '%s': %s

en: error writing keyring `%s': %s
da: fejl ved skrivning af nøglering `%s': %s

en: expire
da: udløb

en: export keys
da: eksportér nøgler

en: export keys to a key server
da: eksportér nøgler til en nøgletjener

en: export the ownertrust values
da: eksportér ejertillidsværdierne

en: failed to initialize the TrustDB: %s
da: kunne ikke initialisere TillidsDB: %s

en: file close error
da: fillukningsfejl

en: file create error
da: filoprettelsesfejl

en: file delete error
da: filsletningsfejl

en: file exists
da: fil eksisterer

en: file open error
da: filåbningsfejl

en: file read error
da: fillæsningsfejl

en: file rename error
da: filomdøbningsfejl

en: file write error
da: filskrivningsfejl

en: fix a corrupted trust database
da: reparér en ødelagt tillidsdatabase

en: force v3 signatures
da: tving v3 signaturer

en: general error
da: generel fejl

en: generate a new key pair
da: generér et nyt nøglepar

en: generate a revocation certificate
da: Generér en annullérbar certifikat

en: help
da: hjælp

en: import keys from a key server
da: importér nøgler fra en nøgleserver

en: import ownertrust values
da: importér ejertillidsværdierne

en: import/merge keys
da: importér/fusionér nøgler

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
da: ugyldig S2K modus; skal være 0, 1 el. 3

en: invalid argument
da: ugyldigt argument

en: invalid armor
da: ugyldig rustning

en: invalid armor header:
da: ugyldigt panserhoved:

en: invalid armor: line longer than %d characters
da: ugyldigt panser: linie længere end %d tegn

en: invalid hash algorithm `%s'
da: ugyldig hash-algoritme `%s'

en: invalid keyring
da: ugyldig nøglering

en: invalid packet
da: ugyldig pakke

en: invalid passphrase
da: ugyldig kodesætning

en: invalid radix64 character %02x skipped
da: ugyldigt radix64 tegn %02x udeladt

en: invalid value
da: ugyldig værdi

en: key
da: nøgle

en: key %08lX: can't locate original keyblock: %s
da: nøgle %08lX: kan ikke lokalisere original nøgleblok: %s

en: key %08lX: can't read original keyblock: %s
da: nøgle %08lX: kan ikke læse original nøgleblok: %s

en: key %08lX: doesn't match our copy
da: nøgle %08lX: stemmer ikke med vores kopi

en: key %08lX: key has been revoked!
da: nøgle %08lX: nøgle er blevet annulleret!

en: key %08lX: no user ID
da: nøgle %08lX: ingen bruger-id

en: key %08lX: no valid user IDs
da: nøgle %08lX: ingen gyldige bruger-id'er

en: key %08lX: not a rfc2440 key - skipped
da: nøgle %08lX: ikke en rfc2440 nøgle - udeladt

en: key %08lX: public key not found: %s
da: nøgle %08lX: offentlig nøgle ikke fundet: %s

en: key %08lX: subkey has been revoked!
da: nøgle %08lX: undernøgle er blevet annulleret!

en: list
da: vis

en: list key and user IDs
da: vis nøgler og bruger-id'er

en: list keys
da: vis nøgler

en: list keys and fingerprints
da: vis nøgle og fingeraftryk

en: list keys and signatures
da: vis nøgler og signaturer

en: list only the sequence of packets
da: vis kun pakkesekvensen

en: list secret keys
da: vis hemmelige nøgler

en: list signatures
da: vis signaturer

en: lsign
da: lsignér

en: make a detached signature
da: opret en separat signatur

en: malformed CRC
da: dårlig CRC

en: malformed user id
da: dårlig bruger-id

en: network error
da: netværksfejl

en: no
da: n

en: no such user id
da: ikke-eksisterende bruger id

en: no valid OpenPGP data found.
da: ingen gyldig OpenPGP data fundet.

en: no valid addressees
da: ingen gyldige adresser

en: not encrypted
da: ikke krypteret

en: not processed
da: ikke bearbejdet

en: not supported
da: ikke understøttet

en: old style (PGP 2.x) signature
da: gammeldags (PGP 2.x) signatur

en: operation is not possible without initialized secure memory
da: operation er ikke mulig uden beskyttet hukommelse indlæst

en: option file `%s': %s
da: alternativfil`%s': %s

en: passwd
da: kodeord

en: pref
da: præf

en: premature eof (in CRC)
da: for tidlig eof (i CRC)

en: premature eof (in Trailer)
da: for tidlig eof (i trailer)

en: premature eof (no CRC)
da: for tidlig eof (ingen CRC)

en: public and secret key created and signed.
da: offentlig og hemmelig nøgle oprettet og signeret.

en: public key not found
da: offentlig nøgle ikke fundet

en: q
da: a

en: qQ
da: aA

en: quit
da: afslut

en: quit this menu
da: afslut denne menu

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
da: quoted printable-tegn i panser - måske pga. en fejlbehæftet MTA

en: read options from file
da: læs indstillinger fra fil

en: reading from `%s'
da: læser fra '%s'

en: reading options from `%s'
da: læser indstillinger fra `%s'

en: reading stdin ...
da: læser stdin ...

en: resource limit
da: resursegrænse

en: rounded up to %u bits
da: rundet op til %u bit

en: save
da: gem

en: save and quit
da: gem og afslut

en: secret key not available
da: hemmelig nøgle ikke tilgængelig

en: select secondary key N
da: vælg sekundær nøgle N

en: selected cipher algorithm is invalid
da: valgte cifferalgoritme er ugyldig

en: selected digest algorithm is invalid
da: valgte resuméalgoritme er ugyldig

en: set all packet, cipher and digest options to OpenPGP behavior
da: sæt alle pakker, cifre og resumé flag til OpenPGP standard

en: show fingerprint
da: vis fingeraftryk

en: show this help
da: vis denne hjælp

en: sign
da: signér

en: sign a key
da: signér en nøgle

en: sign a key locally
da: signér en nøgle lokalt

en: sign or edit a key
da: signér eller redigér en nøgle

en: sign the key
da: signér nøglen

en: sign the key locally
da: signér nøglen lokalt

en: signing failed: %s
da: signering fejlede: %s

en: signing:
da: signerer:

en: skipped: public key already set as default recipient
da: udeladt: offentlig nøgle er allerede valgt som standard modtager

en: skipping block of type %d
da: sprang over blok af typen %d

en: store only
da: gem kun

en: t
da: s

en: timestamp conflict
da: tidsstempelkonflikt

en: toggle
da: skift

en: toggle between secret and public key listing
da: skift imellem hemmelig og offentlig nøgle visning

en: trust
da: betro

en: trust database error
da: tillidsdatabasefejl

en: unexpected armor:
da: uforventet beskyttelse:

en: unexpected data
da: uforventet data

en: unimplemented cipher algorithm
da: uimplementeret cifferalgoritme

en: unimplemented pubkey algorithm
da: uimplementeret offentlig nøglealgoritme

en: unknown cipher algorithm
da: ukendt cifferalgoritme

en: unknown compress algorithm
da: ukendt kompressionsalgoritme

en: unknown default recipient `%s'
da: ukendt standard modtager '%s'

en: unknown digest algorithm
da: ukendt sammenfatningsalgoritme

en: unknown packet type
da: ukendt pakketype

en: unknown pubkey algorithm
da: ukendt offentlig nøglealgoritme

en: unknown signature class
da: ukendt signaturklasse

en: unknown version
da: ukendt version

en: unsupported URI
da: ikke-understøttet URI

en: unusable pubkey algorithm
da: uanvendelig offentlig nøglealgoritme

en: update the trust database
da: opdatér tillidsdatabasen

en: usage: gpg [options]
da: brug: gpg [flag]

en: use as output file
da: brug som uddatafil

en: use canonical text mode
da: brug kanonisk tekstmodus

en: use the default key as default recipient
da: brug standard nøglen som standard modtager

en: use this user-id to sign or decrypt
da: brug denne bruger-id til at signere eller dekryptere

en: user ID: "
da: bruger-id: "

en: using secondary key %08lX instead of primary key %08lX
da: bruger sekundær nøgle %08lX istedetfor primær nøgle %08lX

en: verbose
da: meddelsom

en: verify a signature
da: godkend en signatur

en: weak key
da: svag nøgle

en: writing self signature
da: skriver selvsignatur

en: writing to `%s'
da: skriver til `%s'

en: writing to stdout
da: skriver til stdout

en: wrong secret key used
da: forkert hemmelig nøgle brugt

en: yY
da: jJ

en: yes
da: ja

en: you found a bug ... (%s:%d)
da: du fandt en fejl ... (%s:%d)

en: |FD|write status info to this FD
da: |FD|skriv statusinfo til denne FD

en: |FILE|load extension module FILE
da: |FILE|indlæs udvidelsesmodul FILE

en: |HOST|use this keyserver to lookup keys
da: |HOST|brug denne nøgletjener til at slå nøgler op

en: |NAME|encrypt for NAME
da: |NAME|kryptér for NAME

en: |NAME|set terminal charset to NAME
da: |NAME|sæt terminal karaktersæt til NAME

en: |NAME|use NAME as default recipient
da: |NAME|brug NAME som standard modtager

en: |NAME|use NAME as default secret key
da: |NAME|brug NAME som standard hemmelignøgle

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
da: |NAME|brug cifferalgoritme NAME

en: |NAME|use cipher algorithm NAME for passphrases
da: |NAME|brug cifrealgoritme NAME for pasfrase

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
da: |NAME|brug meddelelsesresumé algoritme NAME

en: |NAME|use message digest algorithm NAME for passphrases
da: |NAME|brug meddelelses resuméalgoritme NAME for pasfrase

en: |N|set compress level N (0 disables)
da: |N|sæt kompresningsniveau N (0 = slået fra)

en: |N|use compress algorithm N
da: |N|brug kompresalgoritme N

en: |N|use passphrase mode N
da: |N|brug pasfrasemodus N

en: |[file]|make a clear text signature
da: |[filer]|opret rentekst signatur

en: |[file]|make a signature
da: |[filer]|opret en signatur

en: |algo [files]|print message digests
da: |algo [filer]|print meddelelsesresumé
