util-linux-2.11u - en to ca translation catalogue (1691 entries)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: 		acaba: (cil.,capç.,sect.) esperat (%ld,%ld,%ld) trobat (%ld,%ld,%ld)

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: 		comença: (cil.,capç.,sect.) esperat (%ld,%ld,%ld) trobat (%ld,%ld,%ld)

en: 	%s -h for help.
ca:       %s -h per a l'ajuda.

en: 	%s [-s -m -q] -i id
ca:       %s [-s -m -q] -i identificador

en: 	-l : limits
    	-u : summary
ca: 	-l : límits
    	-u : resumen

en: 	-s : semaphores
    	-a : all (default)
ca: 	-s : semàfors
    	-a : tot (per defecte)

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
ca: 	Ho sento - aquest fdisk no pot manejar etiquetes de disc AIX.
    	Si desitgeu afegir particions DOS, creeu una nova taula de
    	 particions DOS (Useu o).
    	ATENCIÓ: Això destruirà l'actual contingut del disc.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
ca: 	Heu escollit un nom de fitxer d'arrencada inusual.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
ca: 
    	Tingueu en compte que no es comprova l'existència del fitxer d'arrencada.
    	El valor per defecte SGI és "/unix" i per a la còpia de seguretat "/unix.save".

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
ca: 
    	Es canvia el fitxer d'arrencada a "%s".

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
ca: 
    	El fitxer d'arrencada ha de tindre un nom de ruta completament qualificat.

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
ca: 
    	Nom del fitxer d'arrencada massa llarg: màxim de 16 octets.

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
ca: 
    	Ho sento, no hi ha menú d'usuaris experts per a les taules de particions SGI.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
ca: 
    	En aquest disc teniu una etiqueta AIX vàlida.
    	Actualment Linux no pot manejar aquests discs.
    	Tot i això, tingueu en compte alguns consells:
    	1. fdisk destruirà el seu contingut a l'escriure.
    	2. Comproveu que aquest disc no sigui una part vital
    	   d'un grup de volúmens. (En cas contrari podríeu
    	   esborrar els altres discs, si no estan duplicats.)
    	3. Abans d'esborrar aquest volúmen físic, esborreu
    	   el disc lògicament de la màquina AIX.
    	   (O us haureu de convertir en un AIXpert).

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
ca: 
    %6d fitxers normals
    %6d directoris
    %6d fitxers dispositiu de caràcter
    %6d fitxers dispositiu de bloc
    %6d enllaços
    %6d enllaços simbòlics
    ------
    %6d fitxers

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
ca: 
    %6ld ínodes usats (%ld%%)

en: 
    %d partitions:
ca: 
    %d particions:

en: 
    %s login:
ca: 
    Entrada de %s:

en: 
    *** %s: directory ***
ca: 
    *** %s: directori ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
ca: 
    **** %s: No és un fitxer de text ****

en: 
    ***Back***
ca: 
    ***Endarrera***

en: 
    ...Skipping
ca: 
    ...Saltant

en: 
    Aborted.
ca: 
    Abortada.

en: 
    BSD label for device: %s
ca: 
    Etiqueta BSD per al dispositiu: %s

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
ca: 
    Disc %s (etiqueta de disc SGI): %d capçals, %d sectors
    %d cilindres, %d cilindres físics
    %d sectors per cilindre addicionals, inter-fullatge %d:1
    %s
    Unitats = %s de %d * 512 octets

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
ca: 
    Disc %s (etiqueta de disc SGI): %d capçals, %d sectors, %d cilindres
    Unitats = %s de %d * 512 octets

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
ca: 
    Disc %s (etiqueta de disc Sun): %d capçals, %d sectors, %d cilindres
    Unitats = %s de %d * 512 octets

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d rpm
    %d cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
ca: 
    Disc %s (etiqueta de disc Sun): %d capçals, %d sectors, %d r.p.m.
    %d cilindres, %d cilindres alternatius, %d cilindres físics
    %d sectors per cilindre addicionals, inter-fullatge %d:1
    %s
    Unitats = %s de %d * 512 octets

en: 
    Disk %s: %d heads, %d sectors, %d cylinders
ca: 
    Disc %s: %d capçals, %d sectors, %d cilindres

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
ca: 
    Disc %s: %lu cilindres, %lu capçals, %lu sectors/pista

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
ca: 
    Fitxer d'arrencada invàlid!
    	El fitxer d'arrencada ha de ser un nom de ruta absolut
    	diferent de zero, p.e. "/unix" o "/unix.save".

en: 
    Login incorrect
ca: 
    Entrada incorrecta

en: 
    Message Queue msqid=%d
ca: 
    Cua de missatges msqid=%d

en: 
    Now you can turn off the power...
ca: 
    Ara podeu desconectar la font d'alimentació...

en: 
    Partition table entries are not in disk order
ca: 
    Les entrades en la taula de particions no estan en ordre al disc

en: 
    Pattern not found
ca: 
    Patró no trobat

en: 
    Script done on %s
ca: 
    Script finalitzat (%s)

en: 
    Semaphore Array semid=%d
ca: 
    semid de la matriu del semàfor=%d

en: 
    Session setup problem, abort.
ca: 
    Problema a l'iniciar la sessió, avortat.

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
ca: 
    Segment de la memòria compartida shmid=%d

en: 
    Syncing disks.
ca: 
    Sincronitzant els discs.

en: 
    The boot partition does not exist.
ca: 
    La partició d'arrencada no existeix.

en: 
    The current boot file is: %s
ca: 
    L'actual fitxer d'arrencada és: %s

en: 
    The number of cylinders for this disk is set to %d.
    There is nothing wrong with that, but this is larger than 1024,
    and could in certain setups cause problems with:
    1) software that runs at boot time (e.g., old versions of LILO)
    2) booting and partitioning software from other OSs
       (e.g., DOS FDISK, OS/2 FDISK)
ca: 
    El nombre de cilindres per a aquest disc està establert en %d.
    Això no és desencertat, però va més enllà del 1024 i podríeu
    tindre problemes amb certes configuracions de:
    1) Programari executat en temps d'arrencada (p.e., versions
       antigues de LILO)
    2) Arrencar i particionar des d'un altre SO
       (p.e., DOS FDISK, OS/2 FDISK)

en: 
    The swap partition does not exist.
ca: 
    La partició d'intercanvi no existeix.

en: 
    The swap partition has no swap type.
ca: 
    La partició d'intercanvi no és del tipus d'intercanvi.

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
ca: 
    Aquest disc està actualment en us - reparticionar-lo probablement sigui
    una mala idea. Desmonteu tots els sistemes de fitxers i efectueu un
    swapoff en el disc des de les particions esteses.
    Useu l'etiqueta --no-reread per a suprimir aquesta comprovació.

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
ca: 
    Usant:
    Imprimir versió:
            %s -v
    Imprimir taula de particions:
            %s -P {r|s|t} [opcions] dispositiu
    Us interactiu:
            %s [opcions] dispositiu
    
    Opcions:
    -a:  Emprar fletxa en comptes del ressaltat.
    -z:  Començar amb una taula de particions a zero en comptes de llegir
         la del disc.
    -c C -h H -s S: Modificar la idea del nucli sobre el nombre de cilindres,
                    el nombre de capçals i el nombre de sectors per pista.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
ca: 
    ATENCIÓ: Si heu creat o modificat alguna de les
    particions de DOS 6.x, si us plau consulteu la pàgina
    del manual de cfdis per a informació addicional.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
ca: 
    ATENCIÓ: Si heu creat o modificat qualsevol de les
    particions DOS 6.x, mireu la pàgina del manual del fdisk
    per a informació addicional.

en: 
    WARNING: Re-reading the partition table failed with error %d: %s.
    The kernel still uses the old table.
    The new table will be used at the next reboot.
ca: 
    ATENCIÓ: El rellegir la taula de particions ha fallat amb l'error %d: %s.
    El nucli encara usa l'antiga taula.
    La taula nova s'usarà després de reiniciar.

en: 
    Why am I still alive after reboot?
ca: 
    Perquè teniu el procés actiu després de l'operació de reinici?

en: 
    Wrong password.
ca: 
    Contrasenya incorrecta.

en: 
    got EOF thrice - exiting..
ca: 
    s'ha aconseguit un EOF tres vegades - sortint...

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
ca: 
    interromput %10.10s %5.5s

en: 
    sfdisk: premature end of input
ca: 
    sfdisk: final prematur de l'entrada

en: 
    wtmp begins %s
ca: 
    wtmp comença %s

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
ca:                 r - Dades en cru (exactament el que s'escriuria al disc)

en:                 s - Table ordered by sectors
ca:                s - Taula ordenada per sectors

en:                 t - Table in raw format
ca:                t - Taula en format en cru

en:               parameters
ca:              paràmetres

en:              DOS, OS/2, ...
ca:             amb DOS, OS/2, ...

en:              Note: This may make the partition incompatible with
ca:             Nota: Aquesta opció pot fer la partició incompatible

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
ca:             Alterna entre MB, sectors i cilindres

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
ca:             Donat que això destruirà les dades del disc, haureu

en:              There are several different formats for the partition
ca:             Hi han diversos formats diferents per a la partició

en:              WARNING: This option should only be used by people who
ca:             ATENCIÓ: Aquesta opció sols hauria de ser usada per gent

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
ca:              de confirmar o denegar escrivint `si' o

en:              know what they are doing.
ca:             que conegui el funcionament de la mateixa.

en:              that you can choose from:
ca:             entre els que podeu escollir:

en:             First    Last
ca:             Primer   Últim

en:          ---Starting---      ----Ending----    Start Number of
ca:          ----Inici----      -----Final----   Sector Número de

en:        %s -l [ signal ]
ca:        %s -l [ senyal ]

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
ca:        Es provarà amb tots els tipus indicats en %s o %s

en:        I will try type %s
ca:        Provaré amb el tipus %s

en:        and it looks like this is swapspace
ca:        i sembla que això és espai d'intercanvi

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
ca:       getopt [opcions] -o|--options cadena_d'opcions [opcions] [--]

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
ca:       getopt [opcions] [--] cadena_d'opcions paràmetres

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
ca:       usar -R 1 per a muntar l'arrel a sols lectura; -R 0 a lectura/escriptura.

en:      phys=(%d, %d, %d)
ca:      físic=(%d, %d, %d)

en:     -? [or --help]:      print this message
ca:     -? [o --help]:       Imprimeix aquest missatge

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
ca:     -C# [o --cylinders #]: Estableix el número de cilindres que s'usaran

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
ca:     -D [o --DOS]:        Per compatibilitat amb DOS: es perd una mica d'espai

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
ca:     -H# [o --heads #]:     Estableix el número de capçals que s'usaran

en:     -I file :            restore these sectors again
ca:     -I fitxer:           Restaura aquests sectors altra vegada

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
ca:     -L  [o --Linux]:       No mostra avisos sobre aspectes irrellevants per a Linux

en:     -N# :                change only the partition with number #
ca:     -N# :                Sols canvia la partició amb el número #

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
ca:     -O fitxer :          Desa els sectors que es sobreescriuran en un fitxer

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
ca:     -R [o --re-read]:    Fa que el nucli rellegeixi la taula de particions

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
ca:     -S# [o --sectors #]:   Estableix el número de sectors que s'usaran

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
ca:     -T [o --list-types]: Llista els tipus de particions conegudes

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
ca:     -c [o --id]:         Imprimeix o canvia l'identificador de la partició

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
ca:     -d [o --dump]:       Igual, però amb un format adequat per l'entrada posterior

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
ca:     -f  [o --force]:       Farà el que li digueu, encara que sigui estúpid

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
ca:     -g [o --show-geometry]:  Imprimeix la idea del nucli de la geometria

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
ca:     -i [o --increment]:  Número de cilindres, etc. des de 1 en comptes de 0

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
ca:     -l [o --list]:       Mostra les particions de cada dispositiu

en:     -n :                 do not actually write to disk
ca:     -n :                 No escriu realment al disc

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
ca:     -q  [o --quiet]:       Suprimeix els missatges d'advertència

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
ca:     -s [o --show-size]:  Mostra la mida d'una partició

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
ca:     -uS, -uB, -uC, -uM:  Accepta/reporta en unitats de sectors/blocs/cilindres/MB

en:     -v [or --version]:   print version
ca:     -v [o --version]:    Imprimeix la versió

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
ca:     -x [o --show-extended]:  També mostra en l'eixida les particions esteses
                                 o espera els seus descriptors en l'entrada

en:     You can override the detected geometry using:
ca:     Podeu modificar la geometria detectada usant:

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
ca:    %f enters/seg.; %f rebut (caràcters/seg.)

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
ca:    %f enters/seg.; %f rebut, %f enviat (caràcters/seg.)

en:    %s [ -c | -y | -n ] dev
ca:    %s [ -c | -y | -n ] dispositiu

en:    %s [ -c | -y | -n | -d ] dev
ca:    %s [ -c | -y | -n | -d ] dispositiu

en:    %s [ -p ] dev name
ca:    %s [ -p ] nom del dispositiu

en:    %s [ -p ] dev size sect heads tracks stretch gap rate spec1 fmt_gap
ca:    %s [ -p ] dispositiu mida sectors capçals pistes stretch interval tassa spec1 format_interval

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
ca:    Disp. Arr      Comença     Acaba #sectors  Id  Sistema

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
ca:    Disp. Arr.    Comença    Acaba   #blocs   Id  Sistema

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
ca:    Disp. Arr.  Comença   Acaba #cil.    #blocs    Id  Sistema

en:    Device Boot Start   End     MB    #blocks   Id  System
ca:    Disp. Arr.  Comen.  Acaba  MB     #blocs    Id  Sistema

en:    Logical
ca:    Lògica

en:    None
ca:    Cap

en:    Pri/Log
ca:    Pri/Lòg

en:    Primary
ca:    Primària

en:    a   change number of alternate cylinders
ca:    a   canviar el nombre de cilindres alternatius

en:    a   select bootable partition
ca:    a   seleccionar partició d'arrencada

en:    a   toggle a bootable flag
ca:    a   establir un indicatiu d'arrencada

en:    a   toggle a read only flag
ca:    a   establir un indicador de sols lectura

en:    b   edit bootfile entry
ca:    b   editar l'entrada del fitxer d'arrencada

en:    b   edit bsd disklabel
ca:    b   editar etiqueta de disc bsd

en:    b   move beginning of data in a partition
ca:    b   desplaçar al començament les dades d'una partició

en:    c   change number of cylinders
ca:    c   canviar el nombre de cilindres

en:    c   select sgi swap partition
ca:    c   seleccionar partició d'intercanvi sgi

en:    c   toggle the dos compatibility flag
ca:    c   establir l'indicatiu de compatibilitat amb DOS

en:    c   toggle the mountable flag
ca:    c   establir indicatiu de muntable

en:    d   delete a BSD partition
ca:    d   Esborrar una partició BSD

en:    d   delete a partition
ca:    d   suprimir una partició

en:    d   print the raw data in the partition table
ca:    d   imprimir les dades en cru en la taula de particions

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
ca:    e   canviar el nombre de sectors addicionals per cilindre

en:    e   edit drive data
ca:    e   Editar dades de la unitat

en:    e   list extended partitions
ca:    e   llistar particions esteses

en:    f   fix partition order
ca:    f   fixar un ordre de particions

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
ca:    g   crear una taula de particions IRIX (SGI)

en:    h   change number of heads
ca:    h   canviar el nombre de capçals

en:    i   change interleave factor
ca:    i   canviar factor d'inter-fullatge

en:    i   install bootstrap
ca:    i   Instal·lar carregador

en:    l   list known filesystem types
ca:    l   Llistar els tipus de sistemes de fitxers coneguts

en:    l   list known partition types
ca:    l   llistar els tipus de particions conegudes

en:    m   print this menu
ca:    m   imprimir aquest menú

en:    n   add a new BSD partition
ca:    n   Afegir una nova partició BSD

en:    n   add a new partition
ca:    n   afegir una nova partició

en:    o   change rotation speed (rpm)
ca:    o   canviar velocitat de rotació (r.p.m.)

en:    o   create a new empty DOS partition table
ca:    o   crear una nova taula de particions DOS buida

en:    p   print BSD partition table
ca:    p   Imprimir taula de particions BSD

en:    p   print the partition table
ca:    p   imprimir la taula de particions

en:    q   quit without saving changes
ca:    q   sortir sense desar els canvis

en:    r   return to main menu
ca:    r   tornar al menú principal

en:    s   change number of sectors/track
ca:    s   canviar el nombre de sectors per pista

en:    s   create a new empty Sun disklabel
ca:    s   crear una etiqueta de disc Sun nova

en:    s   show complete disklabel
ca:    s   Veure totes les etiquetes de disc

en:    t   change a partition's filesystem id
ca:    t   Canviar l'identificador del sistema de fitxers d'una partició

en:    t   change a partition's system id
ca:    t   canviar l'identificador del sistema d'una partició

en:    u   change display/entry units
ca:    u   canviar les unitats de visualització/entrada

en:    u   change units (cylinders/sectors)
ca:    u   canviar unitats (cilindres/sectors)

en:    v   verify the partition table
ca:    v   verificar la taula de particions

en:    w   write disklabel to disk
ca:    w   Escriure l'etiqueta de disc al disc

en:    w   write table to disk and exit
ca:    w   escriure la taula al disc i sortir

en:    x   extra functionality (experts only)
ca:    x   funcions addicionals (sols experts)

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
ca:    x   Enllaçar la partició BSD amb una partició no BSD

en:    y   change number of physical cylinders
ca:    y   canviar el nombre de cilindres físics

en:   %s --report [devices]
ca:   %s --report [dispositius]

en:   %s [-v|-q] commands devices
ca:   %s [-v|-q] comandaments dels dispositius

en:   *** EXCEEDED UNIX LIMIT OF SYMLINKS ***
ca:   *** EXCEDIT EL LÍMIT D'ENLLAÇOS SIMBÒLICS DE UNIX ***

en:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    tell hwclock the type of alpha you have (see hwclock(8))
ca:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    Indica al RTC el tipus de Alpha (veure hwclock(8))

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
ca:   -Q, --quiet-output           No hi ha eixida normal

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
ca:   -T, --test                   Provar per a la versió getopt(1)

en:   -V, --version                Output version information
ca:   -V, --version                Mostra la informació de la versió

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
ca:   -a, --alternative            Permet opcions llargues amb un sol començament -

en:   -h, --help                   This small usage guide
ca:   -h, --help                   Aquesta petita guia d'us

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
ca:   -l, --longoptions=opc_llarg  Opcions llargues per a ser reconegudes

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
ca:   -n, --name=nom_programa      El nom sota el qual s'informa dels errors

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
ca:   -o, --options=cadena_opcions Opcions curtes per a ser reconegudes

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
ca:   -q, --quiet                  Deshabilita els informes d'error mitjançant
                                   getopt(3)

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
ca:   -s, --shell=shell            Estableix les convencions amb que es crida a
                                   l'interpret d'ordres

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
ca:   -u, --unqote                 No posa entre cometes l'eixida

en:   ?          Print this screen
ca:   ?           Imprimir aquesta pantalla

en:   Overflow
ca:   Desbordament

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
ca:   W         Escriu la taula de particions al disc (W en majúscula)

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
ca:   [ -append [1-NÚM_CONSOLES] ]

en:   [ -bfreq freqnumber ]
ca:   [ -bfreq número_freqüència ]

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
ca:   [ -dump   [1-NÚM_CONSOLES] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
ca:   [ -file nom_fitxer_abocar ]

en:   [ -term terminal_name ]
ca:   [ -term nom_terminal ]

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
ca:   b         Fixa l'etiqueta d'arrencada en l'actual partició

en:   d          Delete the current partition
ca:   d         Suprimeix l'actual partició

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
ca:   g         Canvia paràmetres de cilindres, capçals i sectors per pista

en:   h          Print this screen
ca:   h         Imprimeix aquesta pantalla

en:   hole at %ld (%d)
ca:   buit en %ld (%d)

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
ca:   m         Maximitza l'utilització de disc de la partició actual

en:   n          Create new partition from free space
ca:   n         Crea una nova partició des de l'espai lliure

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
ca:   p         Imprimeix la taula de particions en la pantalla o en un fitxer

en:   q          Quit program without writing partition table
ca:   q         Sortir del programa sense escriure la taula de particions

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
ca:   ramsize ...                     el mateix que rdev -r

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
ca:   rdev -R /dev/fd0 1              estableix el ROOTFLAGS (estat de sols lectura)

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
ca:   rdev -o N ...                   usar el desplaçament d'octets N

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
ca:   rdev -r /dev/fd0 627            estableix la mida del RAMDISK

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
ca:   rdev -v /dev/fd0 1              estableix el VIDEOMODE de l'arrencada

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
ca:   rdev /dev/fd0  (o rdev /linux, etc.) mostra a l'actual dispositiu ROOT

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
ca:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         estableix el ROOT en /dev/hda2

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
ca:   rootflags ...                   el mateix que rdev -R

en:   still logged in
ca:   encara teniu una sessió en el sistema

en:   t          Change the filesystem type
ca:   t         Canviar el tipus del sistema de fitxers

en:   u          Change units of the partition size display
ca:   u         Canviar les unitats de la mida visualitzava de la partició

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
ca:   descomprimint el bloc en %ld a %ld (%ld)

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
ca:   vidmode ...                     el mateix que rdev -v

en:  # Flags Head Sect Cyl   ID  Head Sect Cyl    Sector  Sectors
ca:  # Indi. Cap. Sec. Cil.  ID  Capç.Sec. Cil.   Sector   Sectors

en:  # Type     Sector   Sector   Offset  Length   Filesystem Type (ID)   Flags
ca:  # Tipus     Sector   Sector  Despl. Longitud  (ID) Sistema Fitxers   Etiqueta

en:  %s: unrecognized partition
ca:  %s: partició no reconeguda

en:  ? could not chdir into %s - %s (%d)
ca:  ? no es pot executar chdir a %s - %s (%d)

en:  ? problems reading symlink %s - %s (%d)
ca:  ? problemes llegint l'enllaç simbòlic %s - %s (%d)

en:  Last %s
ca:  Últim %s

en:  Remove
ca:  Eliminar

en:  and
ca:  y

en:  badsect
ca:  sector dolent

en:  removable
ca:  remobible

en: !!! Internal error !!!
ca: !!! Error intern !!!

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
ca: !!!! Error intern al crear una unitat lògica sense partició estesa !!!!

en: "%s" line %d
ca: "%s" línia %d

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
ca: núm     començà    acaba     mida     sist.fitx. [fmida bmida   cpg]

en: # partition table of %s
ca: # taula de particions de %s

en: %*s Boot    Start       End    Blocks   Id  System
ca: %*s Arrenc. Comença  Acaba     Blocs   Id. Sistema

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
ca: %*s Etiqu.  Comença   Acaba    Blocs  Id  Sistema

en: %-8s %-10s %-20s %-20s %-20s
ca: %-8s %-10s  %-20s %-20s %-20s

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
ca: %2d: %-10s sector%5u mida%8u

en: %6.2f%% (%+d bytes)	%s
ca: %6.2f%% (%+d octets)	%s

en: %6ld zones used (%ld%%)
ca: %6ld zones usades (%ld%%)

en: %c: unknown command
ca: %c: comandament desconegut

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
ca: %d ENTRADES FALLIDES DES DE %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
ca: %d ENTRADES FALLIDES EN %s, %s

en: %d bad blocks
ca: %d blocs incorrectes

en: %d bad pages
ca: %d pàgines incorrectes

en: %d unallocated sectors
ca: %d sectors no assignats

en: %d: old priority %d, new priority %d
ca: %d: prioritat antiga %d, nova prioritat %d

en: %ld blocks
ca: %ld blocs

en: %ld inodes
ca: %ld ínodes

en: %s  %.6f seconds
ca: %s  %.6f segons

en: %s %d
ca: %s de %d

en: %s (%d-%d, default %d):
ca: %s (%d-%d, valor per defecte %d):

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
ca: %s -Un perifèric	 activa la partició n, desactiva la resta

en: %s Version %s
ca: %s Versió %s

en: %s contains no disklabel.
ca: %s no conté cap etiqueta de disc.

en: %s device		 list active partitions on device
ca: %s dispositiu		 enumera les particions actives del dispositiu

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
ca: %s dispositiu n1 n2 ... activar particions n1 ..., desactivar la resta

en: %s does not have interrupt functions.
ca: %s no té funcions d'interrupció.

en: %s doesn't have the correct filemodes
ca: %s no té els modes de fitxer correctes

en: %s from %s
ca: %s des de %s

en: %s is clean, no check.
ca: %s està net; no es comprova.

en: %s is mounted.
ca: %s està muntat.

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
ca: %s està muntat; aquí no es crearà un sistema de fitxers!

en: %s is not a block device or file
ca: %s no és un dispositiu de bloc o un fitxer

en: %s is not a block special device
ca: %s no es un dispositiu de bloc especial

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
ca: %s no pot aconseguir l'accés al port de E/S: la crida iopl(3) ha fallat.

en: %s login refused on this terminal.
ca: Entrada %s refusada en aquest terminal.

en: %s looks like swapspace - not mounted
ca: %s sembla espai d'intercanvi - no muntat

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
ca: %s de partició %s té un valor imposible pels cilindres: %lu (hauria d'estar entre 0 i %lu)

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
ca: %s de partició %s té un valor imposible per al capçal: %lu (hauria d'estar entre 0 i %lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
ca: %s de partició %s té un valor imposible per al sector: %lu (hauria d'estar entre 1 i %lu)

en: %s on %s
ca: %s en %s

en: %s provides information on ipc facilities for which you have read access.
ca: %s proveeix d'informació sobre els recursos ipc per als quals teniu accés de lectura.

en: %s requires an argument
ca: %s requereix un argument

en: %s status is %d
ca: l'estat de %s és %d

en: %s succeeded.
ca: %s ha tingut èxit.

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
ca: %s no admet arguments que no siguin opcions. Heu especificat %d.

en: %s umounted
ca: %s desmuntat

en: %s using IRQ %d
ca: %s usant la IRQ %d

en: %s using polling
ca: %s usant l'escrutini

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
ca: %s%s.
    Podeu fer això des del menú de funcions addicionals.

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
ca: %s cares, %d pistes, %d segons/pista. Capacitat total %d kB.

en: %s: "%s" does not exist.
ca: %s: "%s" no existeix.

en: %s: "%s" is not executable.
ca: %s: "%s" no és executable.

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
ca: %s: "%s" no està llistat en /etc/shells.

en: %s: $TERM is not defined.
ca: %s: $TERM no està definit.

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
ca: %s: %ld el llindar i %ld el temps d'espera actuals

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
ca: %s : %ld cilindres, %ld capçals, %ld sectors/pista

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
ca: %s: %ld el llindar i %ld el temps d'espera per defecte

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
ca: %s: %lu enters, %lu caràcters; fifo: %lu llindar, %lu temps_espera, %lu màxim, %lu ara

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
ca: %s: %lu enters, %lu/%lu caràcters; fifo: %lu llindar, %lu temps_espera, %lu màxim, %lu ara

en: %s: %s not an lp device.
ca: %s: %s no és un dispositiu lp.

en: %s: %s unchanged
ca: %s: %s no s'ha modificat

en: %s: %s(%i): wrong map line
ca: %s: %s(%i): línia del mapa incorrecta

en: %s: '%c' is not allowed.
ca: %s: '%c' no està permes.

en: %s: Argument error, usage
ca: %s: Argument erroni, usant

en: %s: BAD ERROR
ca: %s: ERROR DOLENT

en: %s: Cannot create tempfile
ca: %s: No es pot cerar el fitxer temporal

en: %s: Cannot fork
ca: %s: No es pot establir el canvi

en: %s: Control characters are not allowed.
ca: %s: Els caràcters de control no estan permesos.

en: %s: Device '%s' contains a valid Sun disklabel.
    This probably means creating v0 swap would destroy your partition table
    No swap created. If you really want to create swap v0 on that device, use
    the -f option to force it.
ca: %s: el dispositiu '%s' conté una etiqueta de disc Sun vàlida.
    Això probablement significa que crear un espai d'intercanvi v0 destruirà
    la taula de particions. No s'ha creat l'espai d'intercanvi. Si de veres
    desitgeu crear-lo en aquest dispositiu, useu l'opció -f per a forçar-ho.

en: %s: Non-block (%ld) bytes
ca: %s: No bloc (%ld) octets

en: %s: Non-size (%ld vs %ld) bytes
ca: %s: No mida (%ld vs %ld) octets

en: %s: OK
ca: %s: Correcte

en: %s: Only root can shut a system down.
ca: %s: Sols l'usuari root pot aturar un sistema.

en: %s: Out of memory!
ca: %s: Memòria esgotada

en: %s: Read error from %s file
ca: %s: Error de lectura del fitxer %s

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
ca: %s: Les opcions --adjust i --noadjfile s'exclouen mutuament. Les heu especificat totes dues.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
ca: %s: Les opcions --utc i --localtime s'exclouen mutuament. Les heu especificat totes dues.

en: %s: Unexpected EOF in %s file
ca: %s: EOF inesperat en el fitxer %s

en: %s: Unknown command: %s
ca: %s: Comandament desconegut: %s

en: %s: Unknown error in %s file
ca: %s: Error desconegut en el fitxer %s

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (default = "%s")
    	 -p <pro-file> (default = "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
ca: %s: Useu: "%s [opcions]
             -m <map.arq> (Valor predeterminat = "%s")
             -p <fitxer>  (Valor predeterminat = "%s")
             -M <mult>    Estableix el multiplicador del perfil en <mult>
             -i           Sols mostra la informació sobre el pas de mostreig
             -v           Mostra dades detallades
             -a           Mostra tots els símbols, fins i tot si el nombre és 0
             -b           Mostra els histogrames individuals dels comptadors
             -r           Restableix tots els comptadors (sols el root)
             -n           Desactiva la detecció auto. de l'ordre dels octets
             -V           Mostra la versió i surt

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
ca: %s: Useu: %s [-número] [-p cadena] [-cefnrs] [+línia] [+/patró/] [fitxers]

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
ca: %s: Atenció: tercera línia desconeguda al fitxer adjtime

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
ca: %s: Amb --noadjfile, haureu d'especificar --utc o --localtime

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
ca: %s: El vostre intèrpret d'ordres no està en /etc/shells; canvi de l'intèrpret d'ordres denegat

en: %s: [%04x]:%ld (%s) offset %d, %s encryption
ca: %s: [%04x]:%ld (%s) desplaçament %d, %s encriptació

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
ca: %s: comprovació de %s atòmic ha fallat per 1000 iteracions!

en: %s: bad directory: '.' isn't first
ca: %s: directori incorrecte: '.' no és el primer

en: %s: bad directory: '..' isn't second
ca: %s: directori incorrecte: '..' no és el segon

en: %s: bad directory: size < 32
ca: %s: directori incorrecte: mida < 32

en: %s: bad value
ca: %s: valor incorrecte

en: %s: bogus mode on `%s' (%o)
ca: %s: mode fals en `%s' (%o)

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
ca: %s: sols put modificar entrades locals; useu yp%s.

en: %s: can't exec %s: %m
ca: %s: no pot executar %s: %m

en: %s: can't find "_stext" in %s
ca: %s: no es pot trobar "_stext" en %s

en: %s: can't find process "%s"
ca: %s: no es pot trobar el proces "%s"

en: %s: can't link %s: %s
ca: %s: no es pot enllaçar %s: %s

en: %s: can't open temporary file.
ca: %s: no es pot obrir el fitxer temporal.

en: %s: can't read %s.
ca: %s: no es pot llegir %s.

en: %s: can't read temporary file.
ca: %s: no es pot llegir el fitxer temporal.

en: %s: can't stat temporary file.
ca: %s: no es pot executar stat al fitxer temporal.

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
ca: %s: no es pot desbloquejar %s: %s (els vostres canvis encara estan en %s)

en: %s: cannot open %s
ca: %s: no pot obrir %s

en: %s: cannot open %s: %s
ca: %s: no es pot obrir %s: %s

en: %s: compiled without -x support
ca: %s: compilat sense suport per a -x

en: %s: dup problem: %m
ca: %s: problema de dup: %m

en: %s: error %d while decompressing! %p(%d)
ca: %s: error %d al descomprimir! %p(%d)

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
ca: %s: error: no heu especificat a on està l'espai d'intercanvi?

en: %s: error: size %ld is larger than device size %d
ca: %s: error: la mida %ld es superior a la mida del dispositiu %d

en: %s: error: swap area needs to be at least %ldkB
ca: %s: error: l'espai d'intercanvi ha de tindre com a mínim %ldkB

en: %s: error: unknown version %d
ca: %s: error: versió desconeguda %d

en: %s: failed to open: %s
ca: %s: error a l'obrir: %s

en: %s: illegal key (%s)
ca: %s: clau il·legal (%s)

en: %s: illegal option -- %c
ca: %s: opció il·legal -- %c

en: %s: illegal option -- %s
ca: %s: opció ilegal -- %s

en: %s: input overrun
ca: %s: desbordament de l'entrada

en: %s: invalid cramfs--bad path length
ca: %s: cramfs invàlid, longitud de la ruta errònia

en: %s: invalid cramfs--bad superblock
ca: %s: cramfs invàlid, superbloc dolent

en: %s: invalid cramfs--crc error
ca: %s: cramfs invàlid, error del crc

en: %s: invalid cramfs--directory data end (%ld) != file data start (%ld)
ca: %s: cramfs invàlid, el final de les dades als directoris (%ld)
    és diferent del començament de les dades dels fitxers (%ld)

en: %s: invalid cramfs--file length too short
ca: %s: cramfs invàlid, longitud del fitxer massa curta

en: %s: invalid cramfs--invalid file data offset
ca: %s: cramfs invàlid, desplaçament invàlid de les dades dels fitxers

en: %s: invalid cramfs--wrong magic
ca: %s: cramfs invàlid, màgia errònia

en: %s: ioctl error on %s
ca: %s: error de ioctl en %s

en: %s: no changes made
ca: %s: no s'ha fet cap canvi

en: %s: no such partition
ca: %s: aquesta partició no existeix

en: %s: not a block device
ca: %s: no és un dispositiu de bloc

en: %s: not compiled with minix v2 support
ca: %s: no s'ha compilat amb suport per a minix v2

en: %s: not open for read/write
ca: %s: no obert per a lectura/escriptura

en: %s: option parse error
ca: %s: error a l'analitzar l'opció

en: %s: option requires an argument -- %s
ca: %s: l'opció requereix un argument -- %s

en: %s: out of memory
ca: %s: memòria esgotada

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
ca: %s adreça del perfil fora del rang. Fitxer `map' incorrecte?

en: %s: read error on %s
ca: %s: llegint l'errada en %s

en: %s: read: %m
ca: %s: lectura: %m

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
ca: %s: falla al reanomenar de %s a %s: %s

en: %s: seek error on %s
ca: %s: error cercant en %s

en: %s: shell must be a full path name.
ca: %s: l'intèrpret d'ordres ha de ser un nom de ruta complet.

en: %s: size error in symlink `%s'
ca: %s: error en la mida de l'enllaç simbòlic `%s'

en: %s: the %s file is busy (%s present)
ca: %s: el fitxer %s està ocupat (presenta %s).

en: %s: the group file is busy.
ca: %s: el fitxer group està ocupat.

en: %s: the password file is busy.
ca: %s: el fitxer password està ocupat.

en: %s: unknown argument: %s
ca: %s: argument desconegut: %s

en: %s: unknown signal %s
ca: %s: senyal desconeguda %s

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
ca: %s: senyal desconeguda %s; senyals vàlides:

en: %s: use -l option to see list
ca: %s: useu l'opció -l per a veuren la llista

en: %s: user "%s" does not exist.
ca: %s: l'usuari "%s" no existeix.

en: %s: warning--file length too long, padded image?
ca: %s: atenció; longitud del fitxer massa llarga. Imatge desplaçada?

en: %s: warning--old cramfs image, no CRC
ca: %s: atenció; imatge cramfs antiga, no és CRC

en: %s: warning--unable to determine filesystem size
ca: %s: atenció, no es pot determinar la mida del sistema de fitxers

en: %s: warning: truncating swap area to %ldkB
ca: %s: atenció: l'espai d'intercanvi s'ha truncat en %ldkB

en: %s: will not read %s - use stdin.
ca: %s: no es pot llegir %s - usant l'entrada estàndard.

en: %s: you (user %d) don't exist.
ca: %s: el vostre (usuari %d) no existeix.

en: '%c' is not allowed.
ca: '%c' no està permes.

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
ca: (S'esperava: `UTC', `LOCAL' o res).

en: (Next file:
ca: (Següent fitxer:

en: (Next file: %s)
ca: (Següent fitxer: %s)

en: , busy
ca: , ocupat

en: , on-line
ca: , en línia

en: , out of paper
ca: , falta paper

en: , ready
ca: , llest

en: -- line already flushed
ca: -- línia ja està buida

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
ca: ----- Informació d'arrencada -----
    Fitxer d'arrencada: %s
    ----- Entrades de directoris -----

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
ca: ----- particions -----
    Pt# %*s  Info     Comença    Acaba  Sectors  Id  Sistema

en: ------ Message Queues --------
ca: ------ Cues de missatges -----

en: ------ Message Queues PIDs --------
ca: -- Els PID de les cues de missatges --

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
ca: --- Temps tramesa./recep./modific. cues de missatges ---

en: ------ Message Queues: Creators/Owners --------
ca: --- Cues de missatges: creadors/propietaris ---

en: ------ Messages: Limits --------
ca: ------ Missatges: límits -------

en: ------ Messages: Status --------
ca: ------ Missatges: estat --------

en: ------ Semaphore Arrays --------
ca: ------ Matrius del semàfor ------

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
ca: ----- Creadors/propietaris matrius semàfor -----

en: ------ Semaphore Limits --------
ca: -------- Límits semàfor --------

en: ------ Semaphore Status --------
ca: ------ Estat del semàfor ------

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
ca: -- Temps de connexió/desconnexió/modifica. mem. comp. --

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op --------
ca: -- Creador/últim operador memòria compartida --

en: ------ Shared Memory Limits --------
ca: ------ Límits de la memòria compartida --------

en: ------ Shared Memory Operation/Change Times --------
ca: -- Temps operació/modificació memòria compartida --

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
ca: ----- Creadors/Propietaris dels segments memòria compartida -------

en: ------ Shared Memory Segments --------
ca: ---- Segments de memòria compartida ----

en: ------ Shared Memory Status --------
ca: ------ Estat de la memòria compartida --------

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
ca: ----------------------------------
    EL SISTEMA DE FITXERS HA CANVIAT
    ----------------------------------

en: --More--
ca: --Més--

en: --date argument too long
ca: argument --date massa llarg

en: -i id [-s -q -m] : details on resource identified by id
ca: -i id [-s -q -m] : detalls sobre els recursos identificats  per l'identificador

en: -n flag was given: Nothing changed
ca: s'ha especificat l'etiqueta -n: No s'ha canviat res

en: ...Skipping back to file
ca: ...Retrocedint al fitxer

en: ...Skipping to file
ca: ...Saltant al fitxer

en: ...back %d pages
ca: ...retrocedir %d pàgines

en: ...back 1 page
ca: ...retrocedir 1 pàgina

en: ...got clock tick
ca: ...rebuda la senyal del rellotge

en: ...skipping
ca: ...ometent

en: ...skipping backward
ca: ...saltant enradera

en: ...skipping forward
ca: ...saltant endavant

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
ca: /dev/%s: no es pot obrir-lo com a entrada estàndard: %m

en: /dev/%s: not a character device
ca: /dev/%s: no és un dispositiu de caràcter

en: /dev: chdir() failed: %m
ca: /dev: chdir() ha fallat: %m

en: 3,5" floppy
ca: Disquet de 3,5 polsades

en: : !command not allowed in rflag mode.
ca: : no es permet !comandament en el mode rflag.

en: ; rest of file ignored
ca: ; la resta del fitxer s'ignorarà

en: ; see strings(1).
ca: ; veure strings(1).

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
ca: CARAM: bloc "comprimit" a > 2*longituddelbloc (%ld)

en: AIX bootable
ca: AIX arrencable

en: AST SmartSleep
ca: SmartSleep de AST

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
ca: Segons la MIPS Computer Systems, Inc. l'etiqueta no pot contindre més de 512 octets

en: Add partition at beginning of free space
ca: Afegir partició al principi de l'espai lliure

en: Add partition at end of free space
ca: Afegir partició al final de l'espai lliure

en: Alternate cylinders
ca: Cilindres alternatius

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
ca: Entre les particions primàries, almenys una pot ser estesa
     (encara que això no és un problema sota Linux)

en: Are you satisfied with this? [ynq]
ca: Esteu satisfet amb això? [ynq]

en: Are you sure you want write the partition table to disk? (yes or no):
ca: Esteu segurs de que voleu escriure la taula de particions al disc? (si o no):

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
ca: Assumint que el rellotge del maquinari té l'hora %s.

en: Assuming pages of size %d (not %d)
ca: Assumint que la mida de les pàgines és de %d (no %d)

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
ca: S'intenta generar una entrada de disc sencer automàticament.

en: Autoconfigure failed.
ca: Falla en la configuració automàtica.

en: Autoconfigure found a %s%s%s
ca: La configuració automàtica ha trobat un %s%s%s

en: Available commands:
ca: Comandaments disponibles:

en: BLKGETSIZE ioctl failed for %s
ca: Falla del ioctl BLKGETSIZE per a %s

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
ca: El ioctl BLKGETSIZE ha fallat en %s

en: BSD disklabel command (m for help):
ca: Comandament d'etiqueta de disc BSD (m per a l'ajuda):

en: BSDI fs
ca: S.f. BSDI

en: BSDI swap
ca: BSDI d'intercanvi

en: Bad Id %lx
ca: Identificador dolent %lx

en: Bad logical partition
ca: Partició lògica incorrecta

en: Bad offset in primary extended partition
ca: Desplaçament incorrecte en particions primàries esteses

en: Bad primary partition
ca: Partició primària incorrecta

en: Bad user-specified page size %d
ca: la mida de la pàgina %d especificada pel usuari es incorrecte

en: BeOS fs
ca: Sis. Fitx. BeOS

en: Beginning
ca: Principi

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
ca: El bloc %d en el fitxer `%s' està marcat com a no usat.

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
ca: El bloc ja ha estat emprat anteriorment. Ara està en el fitxer `%s'.

en: BlockSize: %d
ca: MidaBloc: %d

en: Blocks: %ld
ca: Blocs: %ld

en: Boot
ca: Arrencada

en: Boot (%02X)
ca: Arren.(%02X)

en: Boot Wizard hidden
ca: Boot Wizard ocult

en: Boot file unchanged
ca: No s'ha modificat el fitxer d'arrencada

en: Bootable
ca: Arrencada

en: Booting to single user mode.
ca: Arrencant en mode d'un sol usuari.

en: Bootstrap installed on %s.
ca: Carregador instal·lat en %s.

en: Bootstrap overlaps with disk label!
ca: Carregador solapat amb una etiqueta de disc!

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
ca: Carregador: %sboot -> boot%s (%s):

en: Broadcast Message from %s@%s
ca: Missatge de difusió general des de %s@%s

en: Building a new DOS disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
ca: S'està creant una etiqueta de disc DOS nova. Els canvis sols
    romandran a la memòria, fins que decidiu escriure-los. Després
    d'aquesta operació, l'anterior contingut no podrà ser recuperat.

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
ca: Construint una nova etiqueta de disc SGI. Els canvis sols romandran
    en la memòria, fins que decidiu escriure-los. Després d'això, l'anterior
    contingut serà irrecuperable.

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
ca: Construint una nova etiqueta de disc sun. Els canvis sols romandran
    en la memòria, fins que decidiu escriure-los. Després d'això, l'anterior
    contingut serà irrecuperable.

en: CTRL-L       Redraws the screen
ca: Ctrl-L        Redibuixar la pantalla

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
ca: Cridant a ioctl() per a rellegir la taula de particions.

en: Calling kernel power-off facility...
ca: Cridant a l'aturada del nucli...

en: Calling settimeofday:
ca: Cridant a settimeofday:

en: Can't exec %s: %s
ca: No es pot executar %s: %s

en: Can't find username anywhere. Is `%s' really a user?
ca: No es pot trobar enlloc el nom d'usuari. `%s' és realment un usuari?

en: Can't get threshold for %s: %s
ca: No es pot obtindre el llindar per a %s: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
ca: No es pot obtindre el temps d'espera per a %s: %s

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
ca: No es pot emetre CYGETMON en %s: %s

en: Can't lock lock file %s: %s
ca: No es pot blocar al fitxer de blocat %s: %s

en: Can't open %s: %s
ca: No es pot obrir %s: %s

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
ca: No es pot obrir /dev/tty1 o /dev/vc/1

en: Can't read %s, exiting.
ca: no es pot llegir %s; sortint.

en: Can't set %s to threshold %d: %s
ca: No es pot establir %s al llindar %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
ca: No es pot establir %s al llindar de l'hora %d: %s

en: Can't set signal handler
ca: No es pot determinar el manegador de senyals

en: Cancel
ca: Cancel·lar

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
ca: No es pot accedir al rellotge de maquinari mitjançant un dels mètodes coneguts.

en: Cannot change FS Type to empty
ca: No es pot canviar el tipus del sistema de fitxers a buit

en: Cannot change FS Type to extended
ca: No es pot canviar el tipus del sistema de fitxers a estes

en: Cannot change the type of an empty partition
ca: No es pot canviar el tipus d'una partició buida

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
ca: No es pot crear l'enllaç %s
    Potser hi hagi un fitxer de blocat obsolet?

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
ca: No es pot crear una unitat lògica aquí; es crearan dos particions esteses

en: Cannot delete an empty partition
ca: No es pot suprimir una partició buida

en: Cannot exec %s, trying umount.
ca: No es pot executar %s, es prova umount.

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
ca: No es pot executar swapoff, s'espera que umount ho faci.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
ca: No es pot executar executar umount, abandonant l'operació umount.

en: Cannot find login name
ca: No es pot trobar el nom d'entada

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
ca: No es pot establir un canvi per a swapoff. Vaja!

en: Cannot fork for umount, trying manually.
ca: No es pot establir un canvi per a umount, provar manualment.

en: Cannot get disk size
ca: No es pot obtindre la mida del disc

en: Cannot make this partition bootable
ca: No es pot fer aquesta partició arrencable

en: Cannot maximize this partition
ca: No es pot maximitzar aquesta partició

en: Cannot open
ca: No es pot obrir

en: Cannot open %s
ca: No es pot obrir %s

en: Cannot open /dev/port: %s
ca: No es pot obrir /dev/port: %s

en: Cannot open disk drive
ca: No es pot obrir la unitat de disc

en: Cannot open file '%s'
ca: No es pot obrir el fitxer '%s'

en: Cannot read disk drive
ca: No es pot llegir la unitat de disc

en: Cannot seek on disk drive
ca: Error accedint a la unitat de disc

en: Cannot write disk drive
ca: No es pot escriure en la unitat de disc

en: Change cylinder geometry
ca: Canviar la geometria dels cilindres

en: Change disk geometry (experts only)
ca: Canviar la geometria del disc (sols usuaris experts)

en: Change head geometry
ca: Canviar la geometria dels capçals

en: Change sector geometry
ca: Canviar la geometria dels sectors

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
ca: Canviar el tipus del sistema de fitxers (DOS, Linux, OS/2, etc.)

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
ca: Canviar les unitats de la mida de la partició (MB, sect., cil.)

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
ca: S'ha canviat el tipus del sistema de la partició %d per %x (%s)

en: Changing display/entry units to %s
ca: Canviant les unitats de visualització/entrada a %s

en: Changing finger information for %s.
ca: Canviant informació del finger per a %s.

en: Changing password for %s
ca: Canviant la contrasenya per a %s

en: Changing shell for %s.
ca: Canviant l'intèrpret d'ordres per a %s.

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
ca: Comprovant que en aquest moment ningú estigui usant aquest disc...

en: Clear
ca: Esborrar

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
ca: El rellotje s'ha desfasat %.1f segons en els últims %d segons, tot i emprar un factor de desfase de %f segons diaris.
    Ajustan el factor de desfase en %f segons diaris

en: Clock not changed - testing only.
ca: El rellotge no s'ha modificat - sols s'ha provat.

en: Command      Meaning
ca: Comandament      Significat

en: Command (m for help):
ca: Comandament (m per a l'ajuda):

en: Command action
ca: Acció del comandament

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
ca: Acció del comandament
    %s
       p   Partició primària (1-4)

en: Compaq diagnostics
ca: Diagnòstics Compaq

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
ca: Es recomana deixar la partició 3 com a disc complet (5), donat
    que així ho espera SunOS/Solaris i fins i tot és adequat per a
    Linux.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6)as IRIX expects it.
ca: Es recomana deixar la partició 9 com a capçalera de volumen (0)
    i la partició 11 com a volumen complet (6) donat que IRIX així ho
    espera.

en: Control characters are not allowed.
ca: Els caràcters de control no estan permesos.

en: Correct
ca: Correcte

en: Could not determine current format type
ca: No es pot determinar l'actual tipus de format

en: Could not find %s in mtab
ca: No es pot trobar a %s en mtab

en: Could not open %s
ca: No es pot obrir %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
ca: No es pot inicialitzar PAM: %s

en: Couldn't lock into memory, exiting.
ca: No es pot blocar en memòria, sortint.

en: Create a new logical partition
ca: Crear una nova partició lògica

en: Create a new primary partition
ca: Crear una nova partició primària

en: Create new partition from free space
ca: Crear una nova partició des de l'espai lliure

en: Cylinders
ca: Cilindres

en: DIALUP AT %s BY %s
ca: DIALUP EN %s PER %s

en: DM6 signature found - giving up
ca: signatura DM6 trobada - abandonant

en: DOS Compatibility flag is not set
ca: L'etiqueta de compatibilitat amb DOS no està establerta

en: DOS Compatibility flag is set
ca: L'etiqueta de compatibilitat amb DOS està establerta

en: DOS access
ca: Accés DOS

en: DOS secondary
ca: Secundària DOS

en: Darwin UFS
ca: UFS de Darwin

en: Darwin boot
ca: Arrencada de Darwin

en: Delete
ca: Suprimir

en: Delete the current partition
ca: Suprimir l'actual partició

en: Dell Utility
ca: Utilitat Dell

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
ca: A l'entrar el mode d'etiqueta, s'ha detectat una etiqueta de disc OSF/1 en %s.

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
ca: Detectada una etiqueta de disc sgi amb una suma de comprovació incorrecta.

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
ca: S'ha detectat una etiqueta de disc amb una suma de comprovació incorrecta.
    Probablement tindreu que establir tots els valors,
    p.e. capçals, sectors, cilindres i particions, o forçar
    una nova etiqueta (comandament s al menú principal)

en: Device
ca: Dispositiu

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
ca: El dispositiu no conté una taula de particions DOS vàlida, així com tampoc una etiqueta de disc Sun, SGI o OSF

en: Device: %s
ca: Dispositiu: %s

en: Did not write partition table to disk
ca: No s'ha escrit la taula de particions al disc

en: Directory data: %d bytes
ca: Dades del directori: %d octets

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
ca: El disc %s no conté una taula de particions vàlida

en: Disk %s: cannot get geometry
ca: Disc %s: no es pot obtindre la geometria

en: Disk %s: cannot get size
ca: Disc %s : no es pot obtrindre'n la mida.

en: Disk Drive: %s
ca: Unitat de disc: %s

en: Disk Drive: %s
ca: Unitat de disc: %s

en: Disk has been changed.
ca: S'ha modificat el disc.

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
ca: Sabeu si heu produït un solapament de partició en el disc?

en: Do you really want to continue
ca: N'esteu segur de que desitgeu continuar?

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
ca: Desitgeu crear una etiqueta de disc? (y/n)

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
ca: Desitgeu escriure això al disc? [ynq]

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
ca: Desitgeu començar amb una taula buida [s/N]?

en: Don't create a partition
ca: No crear cap partició

en: Don't know how to get key for encryption system %d
ca: No conec com obtindre la clau per al sistema d'encriptació %d

en: Don't print the table
ca: No imprimir la taula

en: Done
ca: Fet

en: Done
ca: Fet

en: Done with changing geometry
ca: S'ha finalitzat el canvi de geometria

en: Double
ca: Densitat doble

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
ca: Cursor avall  Desplaçar el cursor a la següent partició

en: Drift adjustment parameters not updated.
ca: Paràmetres d'ajustament del desfase no actualitzats.

en: Drive type
       ?   auto configure
       0   custom (with hardware detected defaults)
ca: Tipus d'unitat
       ?   Amb configuració automàtica
       0   Personalitzada (amb valors per defecte detectats pel maquinari)

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
ca: ERROR: el sector %lu no té una signatura msdos

en: EXCESSIVE linefeeds
ca: MASSES salts de pàgina

en: Empty
ca: Buida

en: End
ca: Final

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
ca: Escriviu el nom del fitxer o premeu Intro per a visualitzar-lo en pantalla:

en: Enter filesystem type:
ca: Escriviu el tipus del sistema de fitxers:

en: Enter new password:
ca: Entreu la nova contrasenya:

en: Enter old password:
ca: Entreu l'antiga contrasenya:

en: Enter the number of cylinders:
ca: Escriviu el número de cilindres:

en: Enter the number of heads:
ca: Escriviu el nombre de capçals:

en: Enter the number of sectors per track:
ca: Escriviu el número de sectors per pista:

en: Error closing %s
ca: Error tancant %s

en: Error executing	%s
ca: Error executant 	%s

en: Error powering off	%s
ca: Error l'aturar	%s

en: Error reading %s
ca: Error llegint %s

en: Error writing screendump
ca: Error escrivint un abocat de pantalla

en: Everything: %d kilobytes
ca: Tot: %d kilooctets

en: Exceeded MAXENTRIES.  Raise this value in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
ca: S'han excedit les MAXENTRIES. Incrementeu aquest valor en mkcramfs.c i
    recompileu.  Sortint.

en: Executing the program "%s" ...
ca: Executant el programa "%s" ...

en: Expert command (m for help):
ca: Comandament expert (m per a l'ajuda):

en: Extended
ca: Estesa

en: Extended partition not where expected
ca: Partició estesa a on no s'esperava

en: Extra sectors per cylinder
ca: Sectors addicionals per cilindre

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
ca: ENTRADA HA FALLAT %d DES DE %s PER A %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
ca: SESSIONS D'ENTRADA FALLIDES DES DE %s PER A %s, %s

en: FATAL ERROR
ca: ERROR FATAL

en: FATAL: can't reopen tty: %s
ca: Error FATAL: no es pot reobrir tty: %s

en: FS Type
ca: Tipus Sis.Fitx.

en: FSname: <%-6s>
ca: Nom_Sis.Fit: <%-6s>

en: Failed saving the old sectors - aborting
ca: Falla al desar els antics sectors - avortant

en: Failed writing the partition on %s
ca: Falla a l'escriure la partició en %s

en: Fatal error
ca: Error fatal

en: Fatal error: cannot find %s
ca: Error fatal: no es pot trobar %s

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
ca: Fitxer %s, per al valor del llindar %lu i el valor de temps en espera %lu, el màxim de caràcters en fifo fou de %d
    i la velocitat de transferència màxima en caracteres per segon fou de %f

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
ca: Fitxer %s, per al valor del llindar %lu, el màxim de caràcters en fifo fou de %d
    i la velocitat de transferència màxima en caracteres per segon fou de %f

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
ca: Al sistema de fitxers en %s hi han elements estranys, s'han de comprovar.

en: Filesystem state=%d
ca: Estat del sistema de fitxers=%d

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
ca: *NO* s'ha canviat la informació del finger. Probeu-ho altra vegada després.

en: Finger information changed.
ca: Informació del finger modificada.

en: Finger information not changed.
ca: No s'ha canviat la informació del finger.

en: First %s
ca: Primer %s

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
ca: Primerazonadedades=%ld (%ld)

en: Flags
ca: Etiquetes

en: Forcing filesystem check on %s.
ca: Forçant comprovació del sistema de fitxers en %s.

en: Formatting ...
ca: Formatant ...

en: Free Space
ca: Espai lliure

en: GNU HURD or SysV
ca: GNU HURD o SysV

en: Geometry
ca: Geometria

en: Got %d bytes from %s
ca: S'han obtingut %d octets des de %s

en: Hardware clock is on %s time
ca: El rellotge de maquinari té l'hora %s

en: Heads
ca: Capçals

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %d
ca: Capçals: %d   Sectors per pista: %d   Cilindres: %d

en: Help
ca: Ajuda

en: Help Screen for cfdisk
ca: Pantalla d'ajuda per a cfdisk

en: Hex code (type L to list codes):
ca: Codi hex. (escriviu L per a veure la llista de codis):

en: Hidden FAT12
ca: FAT12 oculta

en: Hidden FAT16
ca: FAT16 oculta

en: Hidden FAT16 <32M
ca: FAT16 <32M oculta

en: Hidden HPFS/NTFS
ca: HPFS/NTFS oculta

en: Hidden Win95 FAT16 (LBA)
ca: Win95 FAT16 (LBA) oculta

en: Hidden Win95 FAT32
ca: Win95 FAT32 oculta

en: Hidden Win95 FAT32 (LBA)
ca: Win95 FAT32 (LBA) oculta

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
ca: Hora del maquinari : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld segons després de 1969

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
ca: No veig aquestes particions adequades - no he canviat res.
    (Si realment desitgeu fer això, useu l'opció --force).

en: I don't like this - probably you should answer No
ca: No veig això adequat - probablement hagueu de respondre No

en: I failed to get permission because I didn't try.
ca: Ha fallat l'obtenció del permís perque no s'ha intentat.

en: IBM Thinkpad hibernation
ca: Hivernació de IBM Thinkpad

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
ca: ID=%02x	COMENÇAMENT=%d	LONGITUD=%d

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
ca: Per a IRIX es recomana que la partició 11 abasti tot el disc.

en: Id  Name
ca: Id  Nom

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
ca: Si heu creat o modificat una partició DOS, com /dev/foo7, useu dd(1)
    per a posar a zero els primers 512 octets:
    	dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (Mireu fdisk(8).)

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
ca: Si desitgeu mantindre la compatibilitat amb SunOS/Solaris, considereu el deixar
    aquesta partició com a Disc sencer (5), començant en 0, amb %u sectors

en: Ignoring extra extended partition %d
ca: S'ignorarà la partició estesa addicional %d

en: Illegal command
ca: Comandament no permès

en: Illegal cylinders value
ca: Valor dels cilindres no permes

en: Illegal heads value
ca: Valor dels capçals no permes

en: Illegal key
ca: Tecla no permesa

en: Illegal password, imposter.
ca: Contrasenya ilegal, impostor.

en: Illegal sectors value
ca: Valor dels sectors no permes

en: Illegal type
ca: Tipus no permes

en: Illegal username
ca: Nom d'usuari ilegal

en: Including: %s
ca: Incloguent: %s

en: Incorrect password.
ca: Contrasenya incorrecta.

en: Init (up to 16 hex digits):
ca: Inicialització (fins a 16 dígits hexadecimals):

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
ca: Ínode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, comptats=%d.

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
ca: L'ínode %d està marcat com a no usat, però és usat pel fitxer '%s'

en: Inode %d mode not cleared.
ca: No s'ha esborrat el mode del ínode %d.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
ca: El ínode %d no s'usa; marcat com en us en el mapa de bits.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
ca: S'està usant el ínode %d; marcat com a no en us en el mapa de bits.

en: Inode end: %d, Data end: %d
ca: Últim ínode: %d, Dada final: %d

en: Inodes: %d (in %ld blocks)
ca: Ínodes: %d (als %ld blocs)

en: Inodes: %d (in 1 block)
ca: Ínodes: %d (al 1 bloc)

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
ca: Entrada en el següent format; els camps absents tenen un valor per defecte.
    <començament> <mida> <tipus [E,S,L,X,hex]> <arrencada [-,*]> <cil,capç,sec> <cil,capç,sec>
    Normalment sols necessitarieu especificar <començament> i <mida> (i potser <tipus>).

en: Input line too long.
ca: Línia d'entrada massa llarga.

en: Interleave factor
ca: Factor d'inter-fullatge

en: Internal error
ca: Error intern

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
ca: Error intern: s'està intentant escriure un bloc incorrecte
    El requeriment d'escriptura serà ignorat

en: Invalid default time value: %s
ca: Valor de l'hora per defecte invàlid: %s

en: Invalid default value: %s
ca: Valor per defecte invàlid: %s

en: Invalid interval value: %s
ca: Valor d'interval invàlid: %s

en: Invalid number: %s
ca: Número invàlid: %s

en: Invalid partition number for type `%c'
ca: Número de partició invàlida pel tipus `%c'

en: Invalid set time value: %s
ca: Valor de l'hora establerta invàlid: %s

en: Invalid set value: %s
ca: Valor establert invàlid: %s

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
ca: Nom d'usuari invàlid "%s" en %s:%d. Avortat.

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
ca: Valors incorrectes en el rellotge del maquinari: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Issuing date command: %s
ca: Emetent les dades del comandament: %s

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
ca: Es altament recomenat que la partició onze cobreixi
    el disc sencer i que sigui del tipus `Volúmen SGI'

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
ca: És altament recomenat que la partició en el desplaçament 0
    sigui UFS, EXT2FS o SunOS d'intercanvi. El posar Linux
    d'intercanvi pot destruir la taula de particions i el bloc d'arrencada.
    Escriviu SI si n'esteu segur de que desitgeu que la partició sigui
    etiquetada amb 82 (Linux d'intercanvi):

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
ca: Està altament recomenat que la partició en el desplaçament 0
    sigui del tipus "SGI volhdr"; el sistema IRIX l'usarà per a
    recuperar des del seu directori utilitats com sash i fx.
    Sols la secció de disc sencer "Volúmen SGI" pot infringir això.
    Escriviu SI si esteu segur sobre tornar a etiquetar aquesta partició.

en: Just print the partition table
ca: Sols imprimir la taula de particions

en: KDGHWCLK ioctl failed
ca: Falla de ioctl KDGHWCLK

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
ca: Falla de ioctl KDGHWCLK al llegir l'hora

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
ca: Falla de ioctl KDGHWCLK al llegir l'hora en el bucle

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
ca: El nucli assumeix un valor de època de %lu

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
ca: ENTRADA %s REFUSADA DES DE %s EN TTY %s

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
ca: ENTRADA %s REFUSADA EN TTY %s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
ca: ENTRADA FALLIDA DES DE %s, %s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
ca: ENTRADA FALLIDA EN %s, %s

en: LOGIN ON %s BY %s
ca: ENTRADA EN %s PER %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
ca: ENTRADA EN %s PER %s DES DE %s

en: LPGETIRQ error
ca: error de LPGETIRQ

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
ca: Últim %s o +mida o +midaM o +midaK

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
ca: Feta la última calibració, %ld segons després de 1969

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
ca: Fet l'últim ajust de desfasament, %ld segons després de 1969

en: Last login: %.*s
ca: Última entrada: %.*s

en: Line too long
ca: Línia massa llarga

en: Linux custom
ca: Linux personalitzat

en: Linux extended
ca: Linux estes

en: Linux native
ca: Linux nativa

en: Linux raid autodetect
ca: Autodetecció Linux raid

en: Linux swap
ca: Intercanvi Linux

en: Linux/PA-RISC boot
ca: Arrencada Linux/PA-RISC

en: Logging in with home = "/".
ca: Entrant amb el directori inicial = "/".

en: Logical
ca: Lògica

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
ca: La partició lògica %d no està integrada en la partició %d

en: Login incorrect
ca: Entrada incorrecta

en: Login incorrect
ca: Entrada incorrecta

en: Login is therefore prohibited.
ca: Pel que l'entrada està prohibida.

en: Login on %s from %s denied by default.
ca: Accés a %s des de %s denegat per defecte.

en: Login on %s from %s denied.
ca: Accés a %s des de %s denegat.

en: Login timed out after %d seconds
ca: L'entrada ha esgotat el temps d'espera després de %d segons

en: Mark in use
ca: Marcar en us

en: Maximize
ca: Maximitza

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
ca: Maximitzar la utilització del disc en la partició actual (sols usuaris experts)

en: Maxsize=%ld
ca: Midamàxima=%ld

en: Maxsize=%ld
ca: Midamàx.=%ld

en: Menu item too long. Menu may look odd.
ca: Ítem del menú massa llarg; l'aspecte del menú pot ser estrany.

en: Menu without direction. Defaulting horizontal.
ca: Menú sense direcció; l'opció per defecte és horitzontal.

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
ca: Missatge des de %s@%s (com a %s) el %s a les %s ...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
ca: Missatge des de %s@%s el %s a les %s ...

en: Minix / old Linux
ca: Minix / antic Linux

en: More than one entire disk entry present.
ca: Hi ha present més d'una entrada de disc completa.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
ca: Hi ha més d'una partició primària marcada com d'arrencada. Així la MBR del DOS no podrà arrencar.

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
ca: Ha de ser <= sectors/pista * pistes/cilindre (valor per defecte).

en: Must be superuser to set system clock.
ca: Heu de ser superusuari per a configurar rellotge del sistema.

en: NAME too long
ca: NOM massa llarg

en: NFS over TCP is not supported.
ca: NFS sobre TCP no està suportat.

en: NTFS volume set
ca: Joc de volúmens NTFS

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
ca: Nom d'usuari NUL en %s:%d. Avortat.

en: Name
ca: Nom

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
ca: Necessiteu inserir %d segons i refer la referència de l'hora tants %.6f segons enradera

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
ca: L' ajustament necessari és inferior a un segon, pel que no s'estableix el rellotge.

en: New
ca: Nova

en: New beginning of data
ca: Nou començament de dades

en: New shell
ca: Nou intèrpret d'ordres

en: New situation:
ca: Nova situació:

en: No --date option specified.
ca: No s'ha especificat l'opció --date.

en: No directory %s!
ca: No hi ha cap directori %s

en: No free sectors available
ca: No hi ha cap sector lliure disponible

en: No known shells.
ca: No conec intèrprets d'ordres.

en: No loop support was available at compile time. Please recompile.
ca: En temps de compilació el suport loop no estava disponible. Si us plau recompileu.

en: No more partitions
ca: No hi ha més particions

en: No next file
ca: No hi ha fitxer següent

en: No partition table or unknown signature on partition table
ca: No hi ha taula de partició o aquesta té una firma desconeguda

en: No partitions defined
ca: No hi han particions definides

en: No partitions found
ca: No s'han trobat particions

en: No previous command to substitute for
ca: No hi ha cap comandament previ a substituir

en: No previous file
ca: No hi ha fitxer anterior

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
ca: No hi han particions primàries marcades com a d'arrencada. Així la MBR del DOS no podrà arrencar.

en: No remembered search string
ca: No es recorda la cadena de recerca

en: No room for more
ca: No queda més espai

en: No room to create the extended partition
ca: No hi ha espai per a crear la partició estesa

en: No shell
ca: No hi ha intèrpret d'ordres

en: No such parameter set: '%s'
ca: Paràmetre no establert: '%s'

en: No usable clock interface found.
ca: No s'ha trobat cap interfície de rellotge usable.

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
ca: Hora establerta no usable. No es pot establir el rellotge.

en: Non-FS data
ca: Dades sense S.F.

en: Non-hex digit '%c'.
ca: Dígit no hexadecimal '%c'.

en: None (%02X)
ca: Cap (%02X)

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
ca: No s'ajusta el factor de desfase donat que fa menys d'un dia de la la última calibració.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
ca: No s'ajusta el factor de desfase degut a que la data de l'última
    calibració és cero, així que l'historial és dolent i es necessària
    una calibració des del començament.

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
ca: No s'ajusta el factor de desfase donat que el rellotge del maquinari contenia prèviament desperdicis.

en: Not set
ca: No establert

en: Not setting system clock because running in test mode.
ca: No configuro el rellotge del sistema donat que l'execució és en mode de prova.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
ca: No s'estableix el valor de època en %d - sols es prova.

en: Not superuser.
ca: No és el superusuari.

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
ca: No s'actualitza el fitxer adjtime degut al mode de prova.

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
ca: Nota: Tots els comandaments es poden escriure en majúscules o

en: Note: sector size is %d (not %d)
ca: Nota: la mida del sector és %d (no %d)

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
ca: Nota: els modes de vídeo són: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga,
                                  1=tecla1, 2=tecla2, ...

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
ca: Res a fer. L'ordre és correcta.

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl    Start     Size ID
ca: Núm IA Cab Sect Cil Cap Sect Cil Comença     Mida ID

en: Number of alternate cylinders
ca: Número de cilindres alternatius

en: Number of cylinders
ca: Número de cilindres

en: Number of heads
ca: Número de capçals

en: Number of physical cylinders
ca: Número de cilindres físics

en: Number of sectors
ca: Número de sectors

en: OK
ca: Correcte

en: OS/2 Boot Manager
ca: Gestor d'arrencada OS/2

en: OS/2 hidden C: drive
ca: Unitat C: oculta de OS/2

en: Old Minix
ca: Minix antic

en: Old situation:
ca: Antiga situació:

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
ca: Una partició (11) haurà d'abastar el disc sencer.

en: Only 1k blocks/zones supported
ca: Sols es suporten blocs o zones de 1k

en: Only root can change the password for others.
ca: Sols l'usuari root pot canviar la contrasenya d'altres usuaris.

en: Only root may use the one and two argument forms.
ca: Sols l'usuari root pot usar les formes d'un i dos arguments.

en: Open of %s failed
ca: Error obrint %s

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
ca: El disc obert és de sols lectura; no teniu permís per a escriure-hi

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
ca: D'altres particions estan cobrint el disc sencer.
    Abans de tornar-hi esborreu-ne o reduïu-ne la seva mida.

en: Out of memory
ca: Memòria esgotada

en: Out of memory when growing buffer.
ca: Memòria esgotada a l'augmentar la mida de la memòria temporal.

en: Out of pty's
ca: No queden pty

en: Output Format:
    	-t : time
    	-p : pid
    	-c : creator
ca: Format de l'eixida:
    	-t : temps
    	-p : pid
    	-c : creador

en: PPC PReP Boot
ca: PPC arrencada PReP

en: Part Type
ca: Tipus part.

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
ca: La partició %d no acaba en un límit de cilindre.

en: Partition %d does not exist yet!
ca: La partició %d encara no existeix!

en: Partition %d does not exist, cannot change it
ca: La partició %d no existeix; no es pot canviar

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
ca: La partició %d no comença en un límit de cilindre.

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
ca: La partició %d no acaba en un límit de cilindre

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
ca: La partició %d té diferents començaments físics/lògics (no Linux?):

en: Partition %d has different physical/logical endings:
ca: La partició %d té diferents finals físics/lògics:

en: Partition %d has no data area
ca: La partició %d no té cap àrea amb dades

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
ca: La partició %d ja està definida. Esborreu-la abans de tornar-la a afegir.

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
ca: La partició %d es solapa amb d'altres en els sectors %d-%d

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
ca: Partició %d: el capçal %d supera el màxim %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
ca: Partició %d: sectors anteriors %d difereixen del total %d

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %d
ca: Partició %d: el sector %d supera el màxim %d

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
ca: La partició %i no comença en el límit del cilindre:

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
ca: La partició %s no és vàlida perquè comença pel sector 0.

en: Partition (a-%c):
ca: Partició (a-%c):

en: Partition Table for %s
ca: Taula de particions per a %s

en: Partition begins after end-of-disk
ca: La partició comença despres de la fí del disc

en: Partition begins before sector 0
ca: La partició comença abans del sector 0

en: Partition ends after end-of-disk
ca: La partició acaba despres de la fí del disc

en: Partition ends before sector 0
ca: La partició acaba abans del sector 0

en: Partition number
ca: Número de partició

en: PartitionMagic recovery
ca: Recuperar PartitionMagic

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
ca: Partició %d: el cilindre %d supera el màxim %d

en: Password *NOT* changed.  Try again later.
ca: *NO* s'ha canviat la contrasenya. Proveu-ho més tard.

en: Password changed.
ca: Contrasenya canviada.

en: Password error.
ca: Error de contrasenya.

en: Password not changed.
ca: No s'ha canviat la contrasenya.

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Pattern not found
ca: Patró no trobat

en: Physical cylinders
ca: Cilindres físics

en: Please answer one of y,n,q
ca: Si us plau respongueu amb una: y,n,q

en: Please don't use something like your realname as password!
ca: Si us plau no useu tal com el vostre nom real com a contrasenya.

en: Please don't use something like your username as password!
ca: Si us plau no useu tal com el vostre nom d'usuari com a contrasenya.

en: Please enter `yes' or `no'
ca: Si us plau escriviu `si' o `no'

en: Please enter the name of the new boot file:
ca: Si us plau entreu el nom del nou fitxer d'arrencada:

en: Press a key to continue
ca: Premeu una tecla per a continuar

en: Press any key to exit cfdisk
ca: Premeu una tecla per a sortir de cfdisk

en: Pri/Log
ca: Pri/Lòg

en: Primary
ca: Primària

en: Print
ca: Imprimir

en: Print help screen
ca: Imprimir pantalla d'ajuda

en: Print partition table to the screen or to a file
ca: Imprimir la taula de particions en la pantalla o en un fitxer

en: Print the table ordered by sectors
ca: Imprimir la taula ordenada per sectors

en: Print the table using raw data format
ca: Imprimir la taula utilitzant el format de dades en cru

en: Probably you need root privileges.
ca: Probablement necessitareu privilegis de root.

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
ca: Problema llegint el cilindre %d, s'esperava %d i s'ha llegit %d

en: QNX4.x 2nd part
ca: QNX4.x segona part

en: QNX4.x 3rd part
ca: QNX4.x tercera part

en: Quit
ca: Sortir

en: Quit program without writing partition table
ca: Sortir del programa sense escriure la taula de particions

en: Quitting - nothing changed
ca: Sortint - no s'ha canviat res

en: RE error:
ca: Error RE:

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec     Size    Device
ca: RO    RA   SSZ   BSZ  Comença Sec.  Mida    Dispositiu

en: ROM image write failed (%d %d)
ca: ha fallat l'escriptura de l'imatge ROM (%d %d)

en: ROOT LOGIN ON %s
ca: ENTRADA DE ROOT EN %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
ca: ENTRADA DE ROOT EN %s DES DE %s

en: ROOT PASSWORD CHANGED
ca: CONTRASENYA DEL ROOT CANVIADA

en: Raw
ca: En cru

en: Re-reading the partition table ...
ca: Rellegint la taula de particions...

en: Re-type new password:
ca: Reescriviu la nova contrasenya:

en: Read error: bad block in file '%s'
ca: Error de lectura: bloc incorrecte en el fitxer '%s'

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
ca: Error de lectura: no es pot cercar el bloc en el fitxer '%s'

en: Read:
ca: Llegir:

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
ca: Llegint l'etiqueta de disc de %s en el sector %d.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
ca: Reinicieu el sistema per a assegurar-vos de que la taula de particions ha estat actualitzada correctament.

en: Regular expression botch
ca: Error en l'expressió regular

en: Remove block
ca: Eliminar bloc

en: Resource Specification:
    	-m : shared_mem
    	-q : messages
ca: Especificació dels recursos:
    	-m : memòria compartida
    	-q : missatges

en: Rotation speed (rpm)
ca: Velocitat de rotació (r.p.m.)

en: Ruffian BCD clock
ca: Rellotge BCD Ruffian

en: SGI volume
ca: Volúmen SGI

en: SGI xfs
ca: SGI en xfs

en: Sampling_step: %i
ca: Passa de probes: %i

en: Script done, file is %s
ca: Script finalitzat, el fitxer és %s

en: Script started on %s
ca: Script executat sobre (%s)

en: Script started, file is %s
ca: Script executat, el fitxer és %s

en: Sector %d is already allocated
ca: El sector %d ja està assignat

en: Sectors/track
ca: Sectors/pista

en: Select type (? for auto, 0 for custom):
ca: Seleccionar tipus (? automàtica, 0 personalitzada):

en: Set
ca: Establir

en: Set i_nlinks to count
ca: Establir i_nlinks als comptats

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
ca: Establint l'hora del maquinari en %.2d:%.2d:%.2d = %ld segons des de 1969

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
ca: L'intèrpret d'ordres *NO* ha canviat. Proveu-ho més endavant.

en: Shell changed.
ca: S'ha canviat l'intèrpret d'ordres.

en: Shell not changed.
ca: L'intèrpret d'ordres no ha canviat.

en: Shutdown process aborted
ca: Procés de shutdown avortat

en: Single
ca: Densitat simple

en: Size (GB)
ca: Mida (GB)

en: Size (MB)
ca: Mida (MB)

en: Size (in MB):
ca: Mida (en MB):

en: Size: %lld bytes, %ld MB
ca: Mida: %lld octets, %ld MB

en: Size: %lld bytes, %ld.%ld GB
ca: Mida: %lld octets, %ld.%ld GB

en: Solaris boot
ca: Arrencada Solaris

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
ca: Ho sento sols podeu canviar l'etiqueta de les particions no buides.

en: Sorry, I can only change local passwords. Use yppasswd instead.
ca: Ho sento, sos es poden canviar les contrasenyes locals. Useu yppasswd.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
ca: Ho sento, sols el superusuari pot canviar el valor de època del rellotge de maquinari en el nucli.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
ca: Ho sento, sols el superusuari pot canviar el rellotge de maquinari.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
ca: Ho sento, sols el superusuari port canviar el rellotge del sistema.

en: St. Tib's Day
ca: Dia de Sant Tibb

en: Successfully wrote the new partition table
ca: S'ha escrit correctament la nova taula de particions

en: SunOS stand
ca: SunOS estàndard

en: SunOS swap
ca: SunOS d'intercanvi

en: Super block: %d bytes
ca: Super bloc: %d octets

en: Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
ca: Rendiment de l'intercanvi: %ld intents	 %ld encerts

en: Syncing disks.
ca: Sincronitzant els discs.

en: Syntax error: '%s'
ca: Error de sintaxi: '%s'

en: System going down IMMEDIATELY!
ca: El sistema s'aturarà IMMEDIATAMENT.

en: System going down in %d hours %d minutes
ca: El sistema s'aturarà en %d hores i %d minuts

en: System going down in %d minutes
ca: El sistema s'aturarà en %d minuts

en: System going down in 1 hour %d minutes
ca: El sistema s'aturara en 1 hora i %d minuts

en: System going down in 1 minute
ca: El sistema s'aturarà en 1 minut

en: TIOCSCTTY failed: %m
ca: TIOCSCTTY ha fallat: %m

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
ca: MASSES INTENTS D'ENTRADA (%d) DES DE %s PER A %s, %s

en: Table
ca: Taula

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
ca: Això serà demà: Podeu esperara fins llavors?

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
ca: El rellotje de maquinari no conté una hora vàlida, pel que no es pot ajustar-la.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
ca: El rellotge de maquinari no conté una hora vàlida, pel que no es pot establir l'hora del sistema a partir d'aquest valor.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
ca: Els registres del rellotge del maquinari conté valores invàlids (p.e. dia 50 del mes) o excedeixen el rang que poden usar (p.e. l'any 2095).

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
ca: Les particions %d i %d es solapen en %d sectors.

en: The command to re-read the partition table failed
    Reboot your system now, before using mkfs
ca: El comandament per a rellegir la taula de particions ha fallat
    Reinicieu el sistema ara, avans d'usar mkfs

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
ca: El comandament date executat per %s retorna quelcom altre a un valor enter quan s'esperava el valor de l'hora convertida.
    El comandament fou:
      %s
    La resposta fou:
     %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
ca: El comandament date executat per %s retorna resultats inesperats.
    El comandament fou:
      %s
    La resposta fou:
      %s

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
ca: El directori `%s' conté un número de ínode incorrecte per al fitxer '%.*s'.

en: The entire disk is already covered with partitions.
ca: El disc sencer ja està cobert amb particions.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
ca: La partició de disc sencer sols té un mida de %d blocs,
    mentres que el disc té una longitud de %d blocs.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
ca: La partició del disc sencer ha de començar en el bloc 0,
    no en el bloc de disc %d.

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
ca: El valor de època no pot ser inferior a 1900. Heu requerit %ld

en: The file `%s' has mode %05o
ca: El fitxer `%s' té el mode %05o

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
ca: El controlador de dispositiu del nucli per a %s no té el ioctl RTC_EPOCH_SET.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
ca: El nucli té un valor de època per al rellotge de maquinari sols en les màquines Alpha.
    Aquesta còpia de hwclock es va compilar per a una màquina no Alpha (pel que
    possiblement ara no s'executa en una màquina Alpha). No es pren cap acció.

en: The maximum number of partitions has been created
ca: S'ha creat el màxim número de particions

en: The partition table has been altered!
ca: Ja s'ha modificat la taula de particions!

en: The password must contain characters out of two of the following
    classes:  upper and lower case letters, digits and non alphanumeric
    characters. See passwd(1) for more information.
ca: La contrasenya ha de contindre caràcters d'almenys de les següents clases:
    lletres majúscules i minúscules, dígits i no alfanumèrics.
    Per a més informació mireu passwd(1).

en: The password must have at least 6 characters, try again.
ca: La contrasenya ha de tindre com a mínim 6 caràcters, probeu-ho altra vegada.

en: The system is being shut down within 5 minutes
ca: El sistema s'aturarà dintre de 5 minuts

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
ca: El valor de l'opció --date no és una data vàlida.
    En concret, aquesta conté cometes.

en: There is no *BSD partition on %s.
ca: No hi ha cap partició *BSD en %s.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
ca: Aquest disc té tanta màgia DOS com BSD.
    Empreu el comandament 'b' per anar al mode BSD.

en: This disk is currently in use.
ca: Aquest disc està actualment en us.

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
ca: Això és el cfdisk, un programa per al particionament del disc basat en curses,

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
ca: Aquest nucli cerca la mida del sector por si mateix; l'opció -b serà ignorada

en: This mount was compiled without loop support. Please recompile.
ca: Aquest mount s'ha compilat sense suport loop. Si us plau recompileu-lo.

en: This partition already exists.
ca: Aquesta partició ja existeix.

en: This partition is already in use
ca: Aquesta partició ja està en us

en: This partition is unusable
ca: Aquesta partició és inutilitzable

en: Time elapsed since reference time has been %.6f seconds.
    Delaying further to reach the next full second.
ca: El temps transcorregut des de l'hora de referència és de %.6f segons.
    Augmentant el retard fins al següent segon complet.

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
ca: Hora llegida des del maquinari : %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Time since last adjustment is %d seconds
ca: El temps des de l'últim ajust és de %d segons

en: Timed out waiting for time change.
ca: Temps excedit durant l'espera del canvi d'hora.

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
ca: Per a modificar el valor de època del nucli, heu d'accedir al controlador del dispositiu 'rtc' de Linux mitjançant el fitxer especial de dispositiu %s. Aquest fitxer no existeix en aquest sistema.

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
ca: Per a establir el valor de època, haureu d'usar l'opció 'epoch' per a indicar a quin valor s'ha d'establir.

en: Toggle bootable flag of the current partition
ca: Establir l'etiqueta de la partició actual com d'arrencada

en: Too many arguments.
ca: Masses arguments.

en: Too many partitions
ca: Hi han masses particions

en: Too many users logged on already.
    Try again later.
ca: Masses usuaris en actiu en el sistema.
    Probeu-ho més tard.

en: Total allocated sectors %d greater than the maximum %d
ca: El total de sectors assignats %d supera el màxim de %d

en: Try `getopt --help' for more information.
ca: Escolliu `getopt --help' per a obtindre més informació.

en: Trying %s
ca: Provant amb %s

en: Trying to keep parameters of partition %d.
ca: S'intenten mantindre els paràmetres de la partició %d.

en: Trying to umount %s
ca: S'intenta desmuntar %s

en: Type
ca: Tipus

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
ca: El tipus 0 significa espai lliure per a molts sistemes
    (però no per a Linux). Probablement no sigui sensat
    tindre particions del tipus 0. Podeu suprimir-les
    amb el comandament `d'.

en: UID and username does not match, imposter!
ca: El UID i el nom d'usuari no coincideixen, impostor!

en: URGENT: broadcast message from %s:
ca: URGENT: missatge de difusió des de %s:

en: Unable to allocate any more memory
ca: No es pot assignar més memòria

en: Unable to allocate buffer for inode count
ca: No es pot assignar memòria temporal per al número de ínodes

en: Unable to allocate buffer for inode map
ca: No es pot assignar memòria temporal pel mapa de ínodes

en: Unable to allocate buffer for inodes
ca: No es pot assignar memòria temporal per als ínodes

en: Unable to allocate buffer for zone count
ca: No es pot assignar memòria temporal per al número de zones

en: Unable to allocate buffer.
ca: No es pot assignar la memòria temporal.

en: Unable to allocate bufferspace
ca: No es pot assignar espai de memòria intermèdia

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
ca: No es pot obtindre el valor de època des del nucli.

en: Unable to open %s
ca: No es pot obrir %s

en: Unable to open %s
ca: No es pot obrir %s

en: Unable to read %s
ca: No es pot llegir %s

en: Unable to read inode map
ca: No es pot llegir el mapa de ínodes

en: Unable to read inodes
ca: No es pot llegir els ínodes

en: Unable to read zone map
ca: No es pot llegir el mapa de zones

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
ca: No es pot executar el programa 'date' en l'interpret de comandaments /bin/sh. popen() ha fallat

en: Unable to seek on %s
ca: No es pot cercar en %s

en: Unable to set system clock.
ca: No es pot establir el rellotge del sistema.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
ca: No es pot establir el valor de època en el nucli.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
ca: No es pot configurar l'espai d'intercanvi: no es pot llegir-la

en: Unable to write %s
ca: No es pot escriure %s

en: Unable to write inode map
ca: No es pot escriure el mapa de ínodes

en: Unable to write inodes
ca: No es pot escriure els ínodes

en: Unable to write zone map
ca: No es pot escriure el mapa de zona

en: Units
ca: Unitats

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
ca: Unitats = blocs de 1024 octets, contant des de %d

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
ca: Unitats = cilindres de %lu octets, blocs de 1024 octets, contant des de %d

en: Units = megabytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
ca: Unitats = megaoctets de 1048576 octets, blocs de 1024 octets, contant des de %d

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
ca: Unitats = sectors de 512 octets, contant des de %d

en: Unk(%02X)
ca: Desc.(%02X)

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown (%02X)
ca: Desconegut (%02X)

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
ca: Seqüència d'eixida desconeguda en l'entrada: %o, %o

en: Unmark
ca: Eliminar marca

en: Unmounting any remaining filesystems...
ca: Desmuntant els sistemes de fitxers restants...

en: Unsupported encryption type %s
ca: Tipus d'encriptació no suportada %s

en: Unusable
ca: Inutilitzable

en: Unused gap - sectors %d-%d
ca: Espai no usat - sectors %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
ca: Espai no usat - sectors 0-%d

en: Unused gap of %8d sectors - sectors %8d-%d
ca: Espai no usat de %8d sectors - sectors %8d-%d

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
ca: Cursor amunt  Desplaçar el cursor a l'anterior partició

en: Usage:
ca: Useu:

en: Usage:
ca: Usant:

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
ca: Useu: %s <dispositiu> [ -i <IRQ> | -t <TEMPS> | -c <CARÀCT.> | -w <ESPERA> |
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
ca: Useu: %s [ -f nom_complet ] [ -o oficina ]

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
ca: Useu: %s [ -s intèrpret_d'ordres ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
         [ nom_d'usuari ]

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
ca: Useu: %s [-c | -l nom_fitxer] [-nXX] [-iXX] /dev/_nom_ [blocs]

en: Usage: %s [-c] [-n level] [-s bufsize]
ca: Useu: %s [-c] [-n nivell] [-s mida_memòria_temporal]

en: Usage: %s [-c] [-v0|-v1] [-pPAGESZ] /dev/name [blocks]
ca: Useu: %s [-c] [-v0|-v1] [-pMIDA_PÀG] /dev/_nom_ [blocs]

en: Usage: %s [-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
ca: Useu: %s [-hiLmw] [-l programa_d'accés] [-t temps_espera] [-I cadena_inicialització] [-H host_d'accés] velocitat_baudis,... línia [tipus_terminal]
    o be
    	    [-hiLmw] [-l programa_d'accés] [-t temps_espera] [-I cadena_inicialització] [-H host_d'accés] línia velocitat_baudis,... [tipus_terminal]

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
ca: Useu: %s [-larvsmf] /dev/_nom_

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
ca: Useu: %s [-q [-i interval]] ([-s valor]|[-S valor]) ([-t valor]|[-T valor]) [-g|-G] fitxer [fitxer...]

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
ca: Useu: %s [-v] [-N núm_de_ínodes] [-V nom_volumen]
           [-F nom_sis._fitx.] dispositiu [quants_blocs]

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
ca: Useu: %s [-x] [-d <núm>] imatge-iso9660

en: Usage: %s [options] device ...
ca: Useu: %s [opcions] dispositiu ...

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
ca: Useu: ctrlaltdel maquin.|progr.

en: Usage: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK     Change partition table
           fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK  List partition table(s)
           fdisk -s PARTITION           Give partition size(s) in blocks
           fdisk -v                     Give fdisk version
    Here DISK is something like /dev/hdb or /dev/sda
    and PARTITION is something like /dev/hda7
    -u: give Start and End in sector (instead of cylinder) units
    -b 2048: (for certain MO disks) use 2048-byte sectors
ca: Useu: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK      Canviar la taula de particions
          fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK   Llista la(es) taula(es) de partició(ons)
          fdisk -s PARTICIÓ             Augmentar l'espai en blocs
          fdisk -v                      Dona la versió del fdisk
    Aquest DISC estarà sota /dev/hdb o /dev/sda i la PARTICIÓ serà quelcom
    a /dev/hda7
    -u: Dona el principi i final de la unitat en sectors (no en cilindres)
    -b 2048: (pels discs MO) usa 2048 octets per sector

en: Usage: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] device
    E.g.: fdisk /dev/hda  (for the first IDE disk)
      or: fdisk /dev/sdc  (for the third SCSI disk)
      or: fdisk /dev/eda  (for the first PS/2 ESDI drive)
      or: fdisk /dev/rd/c0d0  or: fdisk /dev/ida/c0d0  (for RAID devices)
      ...
ca: Useu: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] dispositiu
    P.e.: fdisk /dev/hda  (per al primer disc IDE)
       o: fdisk /dev/sdc  (per al tercer disc SCSI)
       o: fdisk /dev/eda  (per a la primera unitat PS/2 ESDI)
       o: fdisk /dev/rd/c0d0 o: fdisk /dev/ida/c0d0  (pels dispositius RAID)
      ...

en: Usage: getopt optstring parameters
ca: Useu: getopt cadena_d'opcions paràmetres

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
ca: Useu: mkfs [-V] [-t tipus_sis._fitx.] [opcions_sis._fitx.]  dispositiu [mida]

en: Usage: passwd [-foqsvV] [user [password]]
ca: Useu: passwd [-foqsvV] [usuari [contrasenya]]

en: Usage: passwd [username [password]]
ca: Useu: passwd [nom_usuari [contrasenya]]

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
ca: Useu: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+minuts]

en: Use %s -l to see list.
ca: Useu %s -l per a veuren la llista.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
ca: Useu l'opció --debug per a veure els detalls de la recerca d'un mètode d'accés.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
ca: Useu l'etiqueta --force per a obviar totes les comprovacions.

en: Using %s.
ca: Usant %s.

en: Using default value %d
ca: Usant el valor per defecte %d

en: Using user-specified page size %d, instead of the system values %d/%d
ca: S'utilitza la mida de la pàgina %d especificada pel usuari, en comptes dels valors del sistema %d/%d

en: Value out of range.
ca: El valor està fora del rang.

en: Verifying ...
ca: Verificant ...

en: Very long (%u bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
ca: Trobo que és massa llarg (%u octets), nom del fitxer `%s'.
     Si us plau, incrementeu MAX_INPUT_NAMELEN en mkcramfs.c i recompileu. Sortint.

en: Volume: <%-6s>
ca: Volumen: <%-6s>

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
ca: ATENCIÓ: la partició %d és una partició estesa

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
ca: ATENCIÓ: els nombres de dispositiu es trunquen a %u bits.  Amb seguretat que
    es deu a fitxers de dispositius erronis.

en: Waiting for clock tick...
ca: Esperant la senyal del rellotge...

en: Waiting in loop for time from %s to change
ca: Esperant en bucle per a canviar l'hora des de %s

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
ca: Esperant en bucle a que canviï l'hora de KDGHWCLK

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
ca: Atenció: Això pot destruir les dades del vostre disc!

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells
ca: Atenció: "%s" no està llistat en /etc/shells

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
ca: Atenció: "%s" no està llistat en /etc/shells.

en: Warning: %s is not a block device
ca: Atenció: %s no és un dispositiu de blocs

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
ca: Atenció: HDIO_GETGEO indica que hi han %lu cilindres

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
ca: Atenció: Firstzone != Norm_firstzone

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
ca: Atenció: HDIO_GETGEO indica que hi han %lu capçals

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
ca: Atenció: HDIO_GETGEO indica que hi han %lu sectors

en: Warning: Option namlen is not supported.
ca: Atenció: L'opció namlen no està suportada.

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
ca: Atenció: La taula de particions sembla haber-se creat
      per a Cil./Capç./Sect.=*/%ld/%ld (en comptes de %ld/%ld/%ld).
    Per a aquest llistat s'assumirà aquesta geometria.

en: Warning: Unrecognized proto= option.
ca: Atenció: Opció desconeguda proto=

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
ca: Atenció: `%s' és un enllaç.
    Useu `%s [opcions] %s' si realment desitgeu usar-lo.
    Script no executat.

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
ca: Atenció: començament de la partició incorrecte (abans %lu)

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
ca: Atenció: inici de dades incorrecte en la partició %d

en: Warning: deleting partitions after %d
ca: Atenció: s'estan suprimint les particions després de %d

en: Warning: empty partition
ca: Atenció: partició buida

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
ca: Atenció: la partició estesa no comença al límit d'un cilindre.
    El DOS i Linux interpretaran el contingut d'un mode diferent.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
ca: Atenció: enllaç d'apuntador addicional en la taula de particions %d

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
ca: Atenció: la mida aconseguida (%lu) excedeix la màxima acceptable de (%lu)

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
ca: Atenció: s'ignoren les dades addicionals en la taula de particions %d

en: Warning: inode count too big.
ca: Atenció: número de ínodes massa gran.

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
ca: Atenció: etiqueta 0x%04x invàlida de la taula de particions %d serà corregida amb w(rite)

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
ca: Atenció: hi ha més d'una partició primària marcada com d'arrencada (activa)
    Això no és problema per al LILO, però el MBR del DOS no arrencarà aquest disc.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
ca: Atenció: no hi ha cap partició primària marcada com d'arrencada (activa).
    Això no és problema per al LILO, però el MBR de DOS no arrencarà aquest disc.

en: Warning: option nolock is not supported.
ca: Atenció: l'opció nolock no està suportada.

en: Warning: partition %d contains sector 0
ca: Atenció: la partició %d conté el sector 0

en: Warning: partition %d has empty type
ca: Atenció: la partició %d és del tipus buit

en: Warning: partition %d is empty
ca: Atenció: la partició %d està buida

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
ca: Atenció: la partició %d es solapa amb la partició %d.

en: Warning: partition %s
ca: Atenció: la partició %s

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
ca: Atenció: la partició %s conté part de la taula de particions
    (sector %lu) i la destruirà en quant s'ompli

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
ca: Atenció: la partició %s no acaba al límit d'un cilindre

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
ca: Atenció: la partició %s no comença en al límit d'un cilindre

en: Warning: partition %s extends past end of disk
ca: Atenció: la partició %s acaba més enllà de l'acabament del disc

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
ca: Atenció: la partició %s té una mida 0 i és d'arrencada

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
ca: Atenció: la partició %s té una mida 0 i no comença en el zero

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
ca: Atenció: la partició %s té una mida 0 però no està marcada com a buida

en: Warning: partition %s starts at sector 0
ca: Atenció: la partició %s comença en el sector 0

en: Warning: partitions %s
ca: Atenció: les particions %s

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
ca: Atenció: establint desplaçament del sector per a la compatibilitat amb DOS

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
ca: Atenció: es desplaça el començament de la partició estesa de %ld a %ld
    (Sols amb el propòsit de llistar-la. No es canviarà el seu contingut).

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
ca: Atenció: començament=%lu - això sembla ser una partició
    en comptes del disc sencer. Usar el fdisk amb aquesta
    probablement no tingui cap sentit.
    [Useu l'opció --force si de veres ho desitgeu.]

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
ca: Atenció: l'opció -b (estableix la mida del sector) ha de ser usada amb un dispositiu específic

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
ca: Atenció: masses particions (%d, el màxim són %d).

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
ca: Atenció: número improbable de sectors (%lu); normalment com a molt 63
    Això donarà problemes amb el programari que usi adreces Cil./Capç./Sector

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
ca: Atenció: usualment sols es pot arrencar des de particions primàries.
    El LILO no tindrà en compte l'etiqueta `d'arrencada'.

en: Weird values in do_check: probably bugs
ca: Valors estranys en do_check: probablement hi han errors

en: Whole disk
ca: Disc sencer

en: Will not try to make swapdevice on '%s'
ca: No s'intentarà crear el dispositiu d'intercanvi en '%s'

en: Win95 Ext'd (LBA)
ca: Win95 Estesa (LBA)

en: Would have written the following to %s:
    %s
ca: S'hauria d'escriure el següent en %s:
    %s

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
ca: Desitgeu editar %s ara? [s/n]

en: Write
ca: Escriure

en: Write error: bad block in file '%s'
ca: Error d'escriptura: bloc incorrecte en el fitxer '%s'

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
ca: Escriure la taula de particions al disc (això pot destruir les dades)

en: Writing disklabel to %s.
ca: Escrivint etiqueta de disc a %s.

en: Writing partition table to disk...
ca: Escrivint la taula de particions al disc...

en: Wrote partition table to disk
ca: Taula de particions del disc, escrita

en: Wrote partition table, but re-read table failed.  Reboot to update table.
ca: S'ha escrit la taula de particions, però la nova lectura de la taula ha fallat.  Reinicieu per a actualitzar-la.

en: YES
ca: SI

en: You are using shadow groups on this system.
ca: Esteu usant grups shadow en aquest sistema.

en: You are using shadow passwords on this system.
ca: Esteu usant contrasenyes shadow en aquest sistema.

en: You can disable all consistency checking with:
ca: Podeu desactivar tota comprovació de consistència amb:

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
ca: No podeu convertir una partició en estesa ni viceversa primer
    haureu d'esborrar-la.

en: You cannot reuse the old password.
ca: No podeu tornar a usar l'antiga contrasenya.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
ca: S'ha produït un solapament de particions en el disc. Corregiu això primer!

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
ca: Teniu %d particions primàries actives. Això no és important per al LILO,
    però el MBR del DOS sols pot arrencar discs amb una partició activa.

en: You have mail.
ca: Teniu correu.

en: You have new mail.
ca: Teniu correu nou.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
ca: Heu especificat múltiples funcions.
    Sols podeu fer-ne una cada vegada.

en: You have too many processes running.
ca: Teniu masses processos en execució.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
ca: No heu cobert el disc sencer amb la tercera partició, però el
    valor %d %s es solapa amb d'altres particions. La vostra entrada
    s'ha canviat per %d %s

en: You may change all the disk params from the x menu
ca: Podeu canviar tots els paràmetres de disc des del menú x

en: You misspelled it. Password not changed.
ca: L'heu escrit malament. No s'ha canviat.

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
ca: Haureu de ser el root per a establir el comportament de Ctrl-Alt-Supr.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
ca: Primer heu de suprimir alguna partició i afegir-ne una d'estesa

en: You must set
ca: Heu de definir els

en: You specified more cylinders than fit on disk
ca: Heu especificat més cilindres dels que caben al disc

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
ca: Es produirà un solapament de particions en el disc. Corregiu això primer!

en: You will not be able to write the partition table.
ca: No podreu escriure la taula de particions.

en: Zone %d: in use, counted=%d
ca: Zona %d: en us, comptada=%d

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
ca: Zona %d: marcada com en us; cap fitxer no l'utilitza.

en: Zone %d: not in use, counted=%d
ca: Zona %d: no en us, comptada=%d

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
ca: Número de zona < FIRSTZONE en el fitxer `%s'.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
ca: Número de zona >= ZONES en el fitxer `%s'.

en: Zonesize=%d
ca: Midadelazona=%d

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
ca: [ -p telèfon_oficina ]
    	[ -h telèfon_particular ]

en: [Label]
ca: [Etiqueta]

en: [Not a file] line %d
ca: [No és un fitxer] línia %d

en: [Press 'h' for instructions.]
ca: [Prémer 'h' per a les instruccions.]

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
ca: [Pressionar la barra espaiadora per a continuar; 'q' per a sortir.]

en: [Use q or Q to quit]
ca: [Usar q o Q per a sortir]

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
ca: [mntent]: la línia %d de %s és incorrecta%s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
ca: [mntent]: advertència: no hi ha cap nova línia al final de %s

en: `%s': bad directory: '.' isn't first
ca: `%s': directori incorrecte: '.' no és el primer

en: `%s': bad directory: '..' isn't second
ca: `%s': directori incorrecte: '..' no és el segon

en: after getopt loop
ca: després del bucle getopt

en: allocated queues = %d
ca: cues assignades = %d

en: allocated semaphores = %d
ca: semàfors assignats = %d

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
ca: aquest us permetrà crear, suprimir i modificar particions en el vostre

en: already removed id
ca: l'identificador ja ha estat tret

en: already removed key
ca: la clau ja ha estat treta

en: and %s overlap
ca: i %s es solapen

en: attached
ca: connectat

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
ca: octet actiu incorrecte: 0x%x en comptes de 0x80

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
ca: Blocs incorrectes abans de l'àrea de dades: no es pot crear el sistema de fitxers

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
ca: dades incorrectes al cilindre %d
    Continuant ...

en: bad inode size
ca: mida de ínode incorrecte

en: bad input
ca: entrada dolenta

en: bad magic number in super-block
ca: número màgic incorrecte en el superbloc

en: bad s_imap_blocks field in super-block
ca: Camp s_imap_blocks incorrecte al superbloc

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
ca: Camp s_zmap_blocks incorrecte en el superbloc

en: bad speed: %s
ca: velocitat incorrecta: %s

en: bad timeout value: %s
ca: valor d'expiració erroni: %s

en: bad v2 inode size
ca: mida de ínode v2 incorrecte

en: before autobaud
ca: abans del mode autobaud

en: block device
ca: dispositiu de blocs

en: blocks argument too large, max is %lu
ca: el número de blocs es massa gran, el màxim és de %lu

en: booted from MILO
ca: arrencant des de MILO

en: bug in xstrndup call
ca: error en la crida xstrndup

en: bytes
ca: octets

en: bytes/sector
ca: octets/sector

en: bytes/sector: %ld
ca: octets per sector: %ld

en: call: %s from to files...
ca: crida: %s des dels fitxers...

en: calling open_tty
ca: cridant open_tty

en: calling setpwnam to set password.
ca: cridant a setpwnam per a establir la contrasenya.

en: calling termio_init
ca: cridant termio_init

en: can specify only one device (except with -l or -s)
ca: sols podeu especificar un dispositiu (excepte amb -l o -s)

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
ca: no es pot crear el fitxer de blocat %s: %s (useu l'etiqueta -n per a modificar aquest valor)

en: can't fork
ca: no es pot establir el canvi

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
ca: no es pot enllaçar el fitxer de blocat %s: %s (useu l'etiqueta -n per a modificar aquest valor)

en: can't lock lock file %s: %s
ca: no es pot blocar al fitxer de blocat %s: %s

en: can't malloc for grplist
ca: malloc per a grplist és impossible

en: can't malloc for ttyclass
ca: no es pot executar malloc() per a ttyclass

en: can't malloc initstring
ca: no es pot executar malloc() per la cadena d'inicialització

en: can't open %s for reading
ca: no es pot obrir %s per a lectura

en: can't open file of bad blocks
ca: no es pot obrir el fitxer de blocs incorrectes

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
ca: no es pot obrir el fitxer de blocat %s: %s (useu l'etiqueta -n per a modificar aquest valor)

en: can't read data from %s
ca: no es pot llegir dades des de %s

en: can't rename %s to %s: %s
ca: no es pot reanomenar %s per %s: %s

en: can't stat(%s)
ca: no es pot fer stat(%s)

en: cannot (un)set powersave mode
ca: no es pot (des)activar el mode d'estalvi d'energia

en: cannot build surrounding extended partition
ca: no es pot crear una partició estesa adjunta

en: cannot fork
ca: no es pot establir el canvi

en: cannot get size of %s
ca: no es pot aconseguir la mida de %s

en: cannot open %s
ca: %s no es pot obrir

en: cannot open %s
ca: no es pot obrir %s

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
ca: no es pot obrir %s (%s) - mtab no actualitzat

en: cannot open %s for reading
ca: no es pot obrir %s per a lectura

en: cannot open %s read-write
ca: no es pot obrir %s per a lectura-escriptura

en: cannot open device %s for writing
ca: no es pot obrir per a escriptura el dispositiu %s

en: cannot open inittab
ca: no es pot obrir inittab

en: cannot open partition restore file (%s)
ca: no es pot obrir el fitxer de restituir la partició (%s)

en: cannot open partition sector save file (%s)
ca: no es pot obrir el sector de la partició desat al fitxer (%s)

en: cannot remove id %s (%s)
ca: Impossible suprimir l'id %s (%s)

en: cannot stat device %s
ca: No es pot fer `stat' sobre el dispositiu %s

en: cannot stat partition restore file (%s)
ca: no es pot fer stat al fitxer de restaurar la partició (%s)

en: case letters (except for Writes).
ca: minúscules (excepte W per a escriure).

en: cbytes=%ld	qbytes=%ld	qnum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d
ca: coctets=%ld	qoctets=%ld	qnùm=%ld	lspid=%d	lrpid=%d

en: change
ca: modificació

en: changed
ca: modificat

en: check aborted.
ca: comprovació avortada.

en: clockport adjusted to 0x%x
ca: port del rellotge ajustat a 0x%x

en: col: bad -l argument %s.
ca: col: argument -l incorrecte %s.

en: col: warning: can't back up %s.
ca: col: advertència: no es pot fer la còpia de seguretat de %s.

en: col: write error.
ca: col: error d'escriptura.

en: could not umount %s - trying %s instead
ca: no es pot executar umount en %s - es provarà amb %s

en: couldn't open /dev/urandom
ca: no es pot obrir /dev/urandom

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
ca: no es pot llegir %s, i no es pot efectuar un abocat de ioctl

en: couldn't read random data from /dev/urandom
ca: no es pot llegir les dades aleatòries des de /dev/urandom

en: cylinder
ca: cilindre

en: cylinders
ca: cilindres

en: cylinders: %ld
ca: cilindres: %ld

en: cylinderskew
ca: decalatge dels cilindres

en: cylinderskew: %d
ca: decalatge del cilindre: %d

en: dangerous options:
ca: opcions perilloses:

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
ca: la cadena de la data %s equival a %ld segons des de 1969.

en: default max size of queue (bytes) = %d
ca: mida màx. per defecte de la cua (octets) = %d

en: del_loop(%s): success
ca: del_loop(%s): correcte

en: deprecated usage: %s {shm | msg | sem} id ...
ca: us desaprobat: %s {shm | msg | sem} id ...

en: detached
ca: desconnectat

en: detected Disk Manager - unable to handle that
ca: detectat Gestor de Disc - no es pot tractar això

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
ca: dispositiu: semblant a /dev/hda o /dev/sda

en: disk drive.
ca: disc dur.

en: disk: %.*s
ca: disc: %.*s

en: done
ca: fet

en: drivedata:
ca: dades unitat:

en: duping
ca: dup() en curs

en: e   extended
ca: e   estesa

en: empty long option after -l or --long argument
ca: opció llarga buida després de l'argument -l o --long

en: enlarged logical partitions overlap
ca: solapament de les particions lògiques ampliades

en: entered parse_speeds
ca: entrant parse_speeds

en: error changing mode of %s: %s
ca: error al canviar el mode de %s: %s

en: error closing %s
ca: error tancant %s

en: error forking finalprog
ca: error establint un canvi per a finalprog

en: error opening fifo
ca: error obrint fifo

en: error reading %s
ca: error llegint %s

en: error running finalprog
ca: error executant finalprog

en: error stopping service: "%s"
ca: error aturant el servei: "%s"

en: error writing %s: %s
ca: error escrivint %s: %s

en: error writing . entry
ca: error escrivint . entrada

en: error writing .. entry
ca: error escrivint .. entrada

en: error writing inode
ca: error escrivint ínode

en: error writing root inode
ca: error escrivint ínode arrel

en: error writing sector %lu on %s
ca: error escrivint el sector %lu en %s

en: error writing superblock
ca: error escrivint superbloc

en: excessively long line arg
ca: línia d'arguments massa llarga

en: exec failed
ca: l'execució (exec) ha fallat

en: exec of single user shell failed
ca: l'execució de l'intèrpret d'ordres en mode d'usuari únic ha fallat

en: exiting parseargs
ca: traient parseargs

en: exiting parsespeeds
ca: traient parsespeeds

en: fatal: first page unreadable
ca: fatal: no es pot llegir la primera pàgina

en: field is too long.
ca: el camp és massa llarg.

en: filesystem too big.  Exiting.
ca: sistema de fitxers massa gran.  Sortint.

en: flags:
ca: indicadors:

en: flush buffers
ca: buida la memòria temporal

en: for maintenance; bounce, bounce
ca: per al manteniment; saltant, saltant

en: fork failed
ca: l'establiment del canvi ha fallat

en: fork of single user shell failed
ca: l'establiment del canvi a un sol usuari a l'intèrpret d'ordres ha fallat

en: fork() failed, try again later
ca: la crida del sistema fork() ha fallat, proveu-ho després

en: fork: %s
ca: canvi (fork): %s

en: from %.*s
ca: des de %.*s

en: fsname name too long
ca: nom del sistema de fitxers massa llarg

en: fsync failed
ca: fsync ha fallat

en: get blocksize
ca: obtindre la mida del bloc

en: get read-only
ca: obtindre sols lectura

en: get readahead
ca: obtindre la lectura avançada

en: get sectorsize
ca: obtindre la mida del sector

en: get size
ca: obtindre la mida

en: getopt (enhanced) 1.1.2
ca: getopt (millorat) 1.1.2

en: gettimeofday failed
ca: gettimeofday ha fallat

en: halted by %s: %s
ca: aturat per %s: %s

en: heads
ca: capçals

en: headswitch
ca: canvi de capçal

en: headswitch: %ld		# milliseconds
ca: canvi de capçal: %ld		# mil·lisegons

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
ca: hexdump: %%s requereix un valor de precisió o un nombre total d'octets.

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
ca: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fitxer_fmt] [-n longitud] [-s ometre] [fitxer ...]

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
ca: hexdump: nombre total d'octets incorrecte per al caràcter de conversió %s.

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
ca: hexdump: caràcter de conversió %%%s incorrecte.

en: hexdump: bad format {%s}
ca: hexdump: format incorrecte {%s}

en: hexdump: bad length value.
ca: hexdump: valor de la longitud incorrecte.

en: hexdump: bad skip value.
ca: hexdump: valor del salt incorrecte.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
ca: hexdump: nombre total d'octets amb diversos caràcters de conversió.

en: hexdump: can't read %s.
ca: hexdump: no es pot llegir %s.

en: hexdump: line too long.
ca: hexdump: línia massa llarga.

en: host: %s, directory: %s
ca: host: %s, directori: %s

en: hwclock - query and set the hardware clock (RTC)
    
    Usage: hwclock [function] [options...]
    
    Functions:
      --help        show this help
      --show        read hardware clock and print result
      --set         set the rtc to the time given with --date
      --hctosys     set the system time from the hardware clock
      --systohc     set the hardware clock to the current system time
      --adjust      adjust the rtc to account for systematic drift since 
                    the clock was last set or adjusted
      --getepoch    print out the kernel's hardware clock epoch value
      --setepoch    set the kernel's hardware clock epoch value to the 
                    value given with --epoch
      --version     print out the version of hwclock to stdout
    
    Options: 
      --utc         the hardware clock is kept in coordinated universal time
      --localtime   the hardware clock is kept in local time
      --directisa   access the ISA bus directly instead of %s
      --badyear     ignore rtc's year because the bios is broken
      --date        specifies the time to which to set the hardware clock
      --epoch=year  specifies the year which is the beginning of the 
                    hardware clock's epoch value
      --noadjfile   do not access /etc/adjtime. Requires the use of
                    either --utc or --localtime
ca: hwclock - Consulta i configura el rellotge de maquinari (RTC)
    
    Useu: hwclock [funció] [opcions...]
    
    Funcions:
      --help        Mostra aquesta ajuda
      --show        Llegeix el RTC i imprimeix el resultat
      --set         Estableix el RTC en l'hora proporcionada amb --date
      --hctosys     Estableix l'hora del sistema a partir del RTC
      --systohc     Estableix el RTC en l'hora actual del sistema
      --adjust      Ajusta el RTC per a compensar el desfàs sistemàtic des de 
                    la última vegada que s'establi o ajustà el rellotge
      --getepoch    Imprimeix el valor de època del RTC del nucli
      --setepoch    Estableix el valor de època del RTC del nucli 
                    en el valor proporcionat en --epoch
      --version     Imprimeix la versió de hwclock en l'eixida estàndard
    
    Opcions: 
      --utc         El RTC està en temps universal coordinat
      --localtime   El RTC té l'hora local
      --directisa   Accedeix al bus ISA directament en comptes de a %s
      --badyear     Ignora l'any del RTC ja que el BIOS no funciona
      --date        Especifica el temps en que es desitja establir el RTC
      --epoch=any   Especifica l'any que correspon al començament del valor de
                    l'època del RTC
      --noadjfile   No accedir a /etc/adjtime. Requereix l'us de --utc o --localtime

en: illegal month value: use 1-12
ca: valor de més no permes: usar 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
ca: valor de més no permes: usar 1-9999

en: input error: `=' expected after %s field
ca: error d'entrada: s'esperava `=' després del camp %s

en: input error: unexpected character %c after %s field
ca: error d'entrada: caràcter inesperat %c després del camp %s

en: interleave
ca: inter-fullatge

en: interleave: %d
ca: inter-fullatge: %d

en: internal error
ca: error intern

en: internal error, contact the author.
ca: error intern; contacteu amb l'autor.

en: invalid id
ca: identificador invàlid

en: invalid id: %s
ca: id invàlid : %s

en: invalid key
ca: clau invàlida

en: ioctl KDSHWCLK failed
ca: Falla de ioctl KDGHWCLK

en: ioctl(%s) was successful.
ca: La comprovació de ioctl(%s) ha finalitzat correctament.

en: ioctl() failed to read time from %s
ca: La comprovació de ioctl() no ha llegit l'hora des de %s

en: ioctl() to %s to read the time failed.
ca: La comprovació de ioctl() en %s ha fallat al llegir l'hora.

en: ioctl() to %s to set the time failed.
ca: La comprovació de ioctl() en %s ha fallat a l'establir l'hora.

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
ca: La comprovació de ioctl() en %s ha fallat al desactivar les interrupcions d'actualització

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
ca: La comprovació de ioctl() en %s ha fallat inesperadament a l'activar les interrupcions d'actualització

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
ca: La comprovació de ioctl(RTC_EPOCH_READ) en %s ha fallat

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
ca: La comprovació de ioctl(RTC_EPOCH_SET) de %s ha fallat

en: is n
ca: és n

en: is not contained in partition %s
ca: no està contingut a dins de la partició %s

en: is y
ca: és s

en: kernel not configured for message queues
ca: el nucli no està configurat per a cues de missatges

en: kernel not configured for semaphores
ca: nucli no configurat per als semàfors

en: kernel not configured for shared memory
ca: nucli no configurat per a memòria compartida

en: key
ca: clau

en: klogctl error: %s
ca: Error de klogctl: %s

en: l   logical (5 or over)
ca: l   lògica (5 o superior)

en: label
ca: etiqueta

en: label: %.*s
ca: etiqueta: %.*s

en: last-changed
ca: última modificació

en: last-op
ca: última operació

en: last: gethostname
ca: last: obtindre el nom del host

en: last: malloc failure.
ca: last: falla del malloc.

en: line too long
ca: línia massa llarga

en: locked
ca: blocat

en: logger: unknown facility name: %s.
ca: logger: nom facilitat desconegut: %s.

en: logger: unknown priority name: %s.
ca: logger: nom amb prioritat desconeguda: %s.

en: logical partitions not in disk order
ca: les particions lògiques no estan en un ordre de disc

en: logical partitions overlap
ca: solapament de particions lògiques

en: logical=(%d, %d, %d)
ca: lògic=(%d, %d, %d)

en: login name much too long.
ca: nom d'entrada massa llarg.

en: login names may not start with '-'.
ca: els noms d'entrada no poden començar per '-'.

en: login:
ca: entrada:

en: login: -h for super-user only.
ca: login: -h sols per al superusuari.

en: login: Out of memory
ca: login: Memòria esgotada

en: login: PAM Failure, aborting: %s
ca: login: PAM ha fallat; avortant: %s

en: login: couldn't exec shell script: %s.
ca: login: no he pogut executar l'script de l'ntèrpret d'ordres: %s.

en: login: failure forking: %s
ca: login: falla l'establiment del canvi: %s

en: login: memory low, login may fail
ca: login: poca memòria; l'accés pot fallar

en: login: no memory for shell script.
ca: login: memòria esgotada per a l'script de l'ntèrpret d'ordres.

en: login: no shell: %s.
ca: login: no hi ha intèrpret d'ordres: %s.

en: long or incomplete input line - quitting
ca: línia d'entrada llarga o incompleta - abandonant

en: loop: can't delete device %s: %s
ca: loop: no es pot suprimir el dispositiu %s: %s

en: loop: can't get info on device %s: %s
ca: loop: no es pot obtindre informació sobre el dispositiu %s: %s

en: loop: can't open device %s: %s
ca: loop: no es pot obrir el dispositiu %s: %s

en: lstat of path failed
ca: El `lstat' de la ruta ha fallat

en: malloc error
ca: error en l'assignació de memòria

en: malloc failed
ca: l'assignació de memòria (malloc) ha fallat

en: max number of arrays = %d
ca: màxim nombre de matrius = %d

en: max number of segments = %ld
ca: nombre màx. de segments = %ld

en: max ops per semop call = %d
ca: màx. oper. per crida semop = %d

en: max queues system wide = %d
ca: nombre màx. de cues al sistema = %d

en: max seg size (kbytes) = %ld
ca: mida màx. del segment (koctets) = %ld

en: max semaphores per array = %d
ca: màx. semàfors per matriu = %d

en: max semaphores system wide = %d
ca: màx. semàfors al sistema = %d

en: max size of message (bytes) = %d
ca: mida màx. del missatge (octets) = %d

en: max total shared memory (kbytes) = %ld
ca: total màx. memòria compartida (koctets) = %ld

en: messages
ca: missatges

en: min seg size (bytes) = %ld
ca: mida mín. segment (octets) = %ld

en: missing comma
ca: falta una coma

en: missing optstring argument
ca: falta l'argument cadena_opcions

en: mkfs version %s (%s)
ca: mkfs versió %s (%s)

en: mount failed
ca: el muntatge ha fallat

en: mount table full
ca: taula de dispositius muntats completa

en: mount: %s already mounted on %s
ca: mount: %s ja està muntat en %s

en: mount: %s already mounted or %s busy
ca: mount: %s ja està muntat o %s està ocupat

en: mount: %s duplicate - not mounted
ca: mount: %s duplicada - no serà muntada

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
ca: mount: %s té un número de dispositiu incorrecte o el tipus del sistema de fitxers %s no està suportat

en: mount: %s is busy
ca: mount: %s està ocupat

en: mount: %s is not a block device
ca: mount: %s no és un dispositiu de blocs

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
ca: mount: %s no és un dispositiu de blocs (probeu amb `-o loop')

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
ca: mount: %s no és un dispositiu de blocs, i stat falla?

en: mount: %s is not a valid block device
ca: mount: %s no és un dispositiu de blocs vàlid

en: mount: %s not mounted already, or bad option
ca: mount: %s encara no està muntat o una opció és incorrecta

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
ca: mount : %s%s està protegit contra escriptura, a més dona l'etiqueta explicita `-w'

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
ca: mount: %s%s està protegit contra escriptura; es muntarà en sols lectura

en: mount: %s: can't read superblock
ca: mount: %s: no es pot llegir el superbloc

en: mount: %s: unknown device
ca: umount: %s: dispositiu desconegut

en: mount: Could not find any loop device, and, according to %s,
           this kernel does not know about the loop device.
           (If so, then recompile or `insmod loop.o'.)
ca: mount: No es pot trobar cap dispositiu loop, i, segons %s,
           aquest nucli no el reconeix.
           (Si es això, recompileu o feu `insmod loop.o').

en: mount: Could not find any loop device.
           Maybe /dev/loop# has a wrong major number?
ca: mount: No es pot trobar cap dispositiu loop.
           Podria ser que /dev/loop# tingui un número major incorrecte?

en: mount: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device (then recompile or `insmod loop.o'), or
           maybe /dev/loop# has the wrong major number?
ca: mount: No es pot trobar cap dispositiu loop. Potser aquest nucli no
           el reconegui (si es això, recompileu o feu `insmod loop.o')
           o també podria ser que /dev/loop# tingui un número major incorrecte.

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
ca: mount: no es pot determinar el tipus del sistema de fitxers i no n'heu especificat cap

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
ca: mount: segons mtab, %s ja està muntat en %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
ca: mount: segons mtab, %s està muntat en %s

en: mount: backgrounding "%s"
ca: mount: executant en segon plà "%s"

en: mount: bad UUID
ca: mount: UUID incorrecte

en: mount: can't find %s in %s or %s
ca: mount: no es pot trobar %s en %s o %s

en: mount: can't get address for %s
ca: mount: no es pot obtindre l'adreça per a %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
ca: mount: no es pot obrir %s per a escriptura: %s

en: mount: can't open %s: %s
ca: mount: no es pot obrir %s: %s

en: mount: cannot find %s in %s
ca: mount: no es pot trobar %s en %s

en: mount: cannot fork: %s
ca: mount: no es pot establir el canvi: %s

en: mount: cannot mount %s%s read-only
ca: mount : impossible de muntar %s%s com a sols lectura

en: mount: cannot open %s for setting speed
ca: mount: no es pot obrir %s per a establir-ne la velocitat

en: mount: cannot set speed: %s
ca: mount : no es pot establir la velocitat de: %s

en: mount: could not find any device /dev/loop#
ca: mount: no es pot trobar cap dispositiu /dev/loop#

en: mount: could not find any free loop device
ca: mount: no es pot trobar cap dispositiu loop lliure

en: mount: could not open %s - using %s instead
ca: mount: no es pot obrir %s - en el seu lloc s'usarà %s

en: mount: could not open %s, so UUID and LABEL conversion cannot be done.
ca: mount : impossible obrir %s, donat que la conversió UUID i LABEL no s'ha fet.

en: mount: directory to mount not in host:dir format
ca: mount: el directori a muntar no té el format host:dir

en: mount: error changing mode of %s: %s
ca: mount: error al canviar el mode de %s: %s

en: mount: error while guessing filesystem type
ca: mount: error a l'intentar endevinar el tipus del sistema de fitxers

en: mount: error writing %s: %s
ca: mount: error escrivint %s: %s

en: mount: excessively long host:dir argument
ca: mount: argument excessivament llarg host:dir

en: mount: excessively long option argument
ca: mount: argument d'opció excessivament llarg

en: mount: failed setting up loop device
ca: mount: falla al configurar el dispositiu loop

en: mount: failed with nfs mount version 4, trying 3..
ca: mount : falla al muntar la versió 4 de nfs, escolliu la 3...

en: mount: fs type %s not supported by kernel
ca: mount: el tipus del sistema de fitxers %s no està suportat pel nucli

en: mount: giving up "%s"
ca: mount: abandonant "%s"

en: mount: going to mount %s by %s
ca: mount: muntant %s per %s

en: mount: going to use the loop device %s
ca: mount: s'usarà el dispositiu loop %s

en: mount: got bad hp->h_length
ca: mount: valor incorrecte per a hp->h_length

en: mount: got bad hp->h_length?
ca: mount: valor incorrecte per a hp->h_length?

en: mount: loop device specified twice
ca: mount: el dispositiu loop està especificat dues vegades

en: mount: maybe you meant iso9660 ?
ca: mount: potser volíeu referir-vos a iso9660 ?

en: mount: mount failed
ca: mount: el muntatge ha fallat

en: mount: mount point %s does not exist
ca: mount: el punt de muntatge %s no existeix

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
ca: mount: el punt de muntatge %s és un enllaç simbòlic sense destí

en: mount: mount point %s is not a directory
ca: mount: el punt de muntatge %s no és un directori

en: mount: mounting %s
ca: mount: muntant %s

en: mount: must be superuser to use mount
ca: mount: haureu de ser un superusuari per a usar mount

en: mount: no %s found - creating it..
ca: mount: no s'ha trobat a %s - s'està creant...

en: mount: no such partition found
ca: mount: no troba aquesta partició

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
ca: mount: no s'ha especificat cap tipus - assumiré nfs pels dos punts

en: mount: no type was given - I'll assume smb because of the // prefix
ca: mount: no s'ha especificat cap tipus; s'assumeix smb, pel prefix //

en: mount: only root can do that
ca: mount: sols el root pot fer això

en: mount: only root can mount %s on %s
ca: mount: sols l'usuari root pot muntar %s en %s

en: mount: permission denied
ca: mount: permís denegat

en: mount: probably you meant %s
ca: mount: probablement volíeu referir-vos a %s

en: mount: proc already mounted
ca: mount: proc ja està muntat

en: mount: setup loop device successfully
ca: mount: configuració correcta del dispositiu loop

en: mount: skipping the setup of a loop device
ca: mount: saltant-se la configuració d'un dispositiu loop

en: mount: special device %s does not exist
ca: mount: el dispositiu especial %s no existeix

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
ca: mount: el dispositiu especial %s no existeix
           (una ruta prefixada no és un directori)

en: mount: the kernel does not recognize %s as a block device
           (maybe `insmod driver'?)
ca: mount: el nucli no reconeix %s coma un dispositiu de blocs
           (potser `insmod controlador'?)

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s
ca: mount: l'etiqueta %s apareix en %s i %s

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s - not mounted
ca: mount: l'etiqueta %s apareix en %s i %s - no s'ha muntat

en: mount: this version was compiled without support for the type `nfs'
ca: mount: aquesta versió ha estat compilada sense suport per al tipus `nfs'

en: mount: type specified twice
ca: mount: el tipus està especificat dues vegades

en: mount: warning: multiple hostnames not supported
ca: mount: advertència: múltiples noms de host no suportats

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           or too many mounted file systems
ca: mount: tipus del sistema de fitxers incorrecte, opció incorrecta,
           superbloc incorrecte en %s o masses sistemes de fitxers muntats

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
ca: mount: no heu especificat un tipus de sistema de fitxers per a %s

en: mount: you must specify the filesystem type
ca: mount: haureu d'especificar el tipus del sistema de fitxers

en: namei: buf overflow
ca: namei: desbordament de la memòria intermèdia

en: namei: could not chdir to root!
ca: namei: no es pot executar chdir al directori arrel

en: namei: could not stat root!
ca: namei: no es pot executar stat al directori arrel

en: namei: unable to chdir to %s - %s (%d)
ca: namei: no es pot executar chdir per a %s - %s (%d)

en: namei: unable to get current directory - %s
ca: namei: no es pot obtindre l'actual directori - %s

en: namei: unknown file type 0%06o on file %s
ca: namei: tipus de fitxer desconegut 0%06o en el fitxer %s

en: namelen=%d
ca: Longituddelnom=%d

en: need terminal for interactive repairs
ca: es necessita una terminal per a reparacions interactives

en: newgrp: No such group.
ca: newgrp: No existeix tal grup.

en: newgrp: Permission denied
ca: newgrp: Permis denegat

en: newgrp: Who are you?
ca: newgrp: Qui sou?

en: nfs connect
ca: connexió nfs

en: nfs server reported service unavailable
ca: el servidor nfs informa de que el servei no està disponible

en: nfs socket
ca: connector nfs

en: no TERM or cannot stat tty
ca: sense TERM o no es pot fer stat a la tty

en: no command?
ca: cap comandament?

en: no partition table present.
ca: no hi ha cap taula de particions.

en: no room for partition descriptor
ca: no hi ha espai per al descriptor de partició

en: no umount2, trying umount...
ca: umount2 no existeix, s'està provant amb umount...

en: not enough good blocks
ca: No hi han prous blocs correctes

en: not enough memory
ca: no hi ha prou memòria

en: not enough space allocated for ROM image (%Ld allocated, %d used)
ca: no hi ha prou espai per a l'imatge ROM (assignat %Ld, emprat %d)

en: not enough space, need at least %lu blocks
ca: no hi ha prou espai, com a mínim es necessiten %lu blocs

en: nothing was mounted
ca: no s'ha muntat res

en: number too big
ca: número massa gran

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
ca: od: la compatibilitat amb hexdump(1) no permet l'opció -%c %s

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
ca: od: od(1) ha quedat obsolet per a hexdump(1).

en: on %.*s
ca: en %.*s

en: one bad block
ca: un bloc incorrecte

en: one bad page
ca: una pàgina incorrecta

en: open of directory failed
ca: l'obertura del directori ha fallat.

en: open() of %s failed
ca: Falla de open() de %s

en: openpty failed
ca: openpty ha fallat

en: out of memory
ca: memòria esgotada

en: out of memory - giving up
ca: memòria esgotada - abandonant

en: out of memory?
ca: memòria esgotada?

en: owner
ca: propietari

en: pages allocated %ld
ca: pàgines assignades %ld

en: pages resident  %ld
ca: pàgines residents %ld

en: pages swapped   %ld
ca: pàgines intercanviades %ld

en: partial c,h,s specification?
ca: especificació parcial de cil,capç,sect?

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
ca: La partició %s acaba en el cilindre %ld, més enllà de l'acabament del disc

en: partition %s has id %x and is not hidden
ca: la partició %s té l'identificador %x i no està oculta

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: partició %s: acaba: (cil.,capç.,sect.) s'esperava (%ld,%ld,%ld) s'ha trovat (%ld,%ld,%ld)

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: partició %s: començament: (cil.,capç.,sect.) s'esperava (%ld,%ld,%ld) s'ha trobat (%ld,%ld,%ld)

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
ca: la partició cava en el cilindre %ld, més enllà de l'acabament del disc

en: partition restore file has wrong size - not restoring
ca: mida incorrecte del fitxer de restitució de la partició - no es restituirà

en: password changed by root, user %s
ca: contrasenya canviada pel root; usuari %s

en: password changed, user %s
ca: contrasenya canviada, usuari %s

en: past first line
ca: més enllà de la primera línia

en: permission denied for id
ca: permisos denegats per l'identificador

en: permission denied for key
ca: permisos denegats per a la clau

en: read %c
ca: llegit %c

en: read error on %s - cannot read sector %lu
ca: error de lectura en %s - no es pot llegir el sector %lu

en: read() to %s to wait for clock tick failed
ca: La comprovació de read() en %s ha fallat a l'esperar la senyal del rellotge

en: reading login name
ca: llegint el nom d'accés

en: rebooted by %s: %s
ca: reiniciat per %s: %s

en: recv
ca: recepció

en: renice: %s: bad value
ca: renice: %s: valor incorrecte

en: renice: %s: unknown user
ca: renice: %s: usuari desconegut

en: reread partition table
ca: torna a llegir la taula de particions

en: resource(s) deleted
ca: font(s) suprimida(es)

en: response from date command = %s
ca: resposta del comandament date = %s

en: root inode isn't a directory
ca: el ínode arrel no és un directori

en: rpm
ca: r.p.m.

en: rpm: %d
ca: r.p.m.: %d

en: saved
ca: desat

en: sector count: %d, sector size: %d
ca: sector número: %d, mida del sector: %d

en: sectors/cylinder
ca: sectors/cilindre

en: sectors/cylinder: %ld
ca: sectors per cilindre: %ld

en: sectors/track
ca: sectors/pista

en: sectors/track: %ld
ca: sectors per pista: %ld

en: seek error
ca: error cercant

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
ca: error cercant en %s - no es pot cercar a %lu

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
ca: error cercant: s'esperava 0x%08x%08x, s'ha obtingut 0x%08x%08x

en: seek failed
ca: error cercant

en: seek failed during testing of blocks
ca: Error cercant durant la comprovació de blocs

en: seek failed in bad_zone
ca: error cercant en bad_zone

en: seek failed in check_blocks
ca: Error cercant en check_blocks

en: seek failed in write_block
ca: error cercant en write_block

en: seek failed in write_super_block
ca: error cercant en write_super_block

en: seek failed in write_tables
ca: Error cercant en write_tables

en: seek to boot block failed in write_tables
ca: Error cercant el bloc d'arrencada en write_tables

en: segments allocated %d
ca: segments assignats %d

en: semaphore max value = %d
ca: valor màxim del semàfor = %d

en: send
ca: tramesa

en: set blocksize
ca: establir la mida del bloc

en: set read-only
ca: establir a sols lectura

en: set read-write
ca: establir a lectura/escriptura

en: set readahead
ca: inicialitzar la lectura avançada

en: set_loop(%s,%s,%d): success
ca: set_loop(%s,%s,%d): correcte

en: settimeofday() failed
ca: settimeofday() ha fallat

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
ca: establint la època a %ld amb ioctl RTC_EPOCH_SET en %s.

en: setuid() failed
ca: setuid() ha fallat

en: should be (%d, %d, %d)
ca: ha de ser (%d, %d, %d)

en: should be (%d, %d, 1)
ca: ha de ser (%d, %d, 1)

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
ca: shutdown: No es pot desmuntar %s: %s

en: stat of path failed
ca: el 'stat' de la ruta ha fallat

en: status
ca: estat

en: strange, only %d partitions defined.
ca: estranyament, sols hi han definides %d particions.

en: strange..., a BSD partition of size 0?
ca: estrany..., una partició BSD de mida 0?

en: strange..., an extended partition of size 0?
ca: estrany..., una partició estesa de mida 0?

en: strtol error: number of blocks not specified
ca: error de strtol: no s'han especificat el nombre de blocs

en: swapon: Skipping file %s - it appears to have holes.
ca: swapon: Saltant-se el fitxer %s - sembla que està a troços.

en: swapon: cannot stat %s: %s
ca: swapon: no es pot executar stat per a %s: %s

en: swapon: warning: %s has insecure permissions %04o, %04o suggested
ca: swapon: atenció: %s teniu els permisos %04o que no son segurs, es suggereixen %04o

en: timed out
ca: temps d'espera excedit

en: too many alternate speeds
ca: masses velocitats alternatives

en: too many bad blocks
ca: Hi han masses blocs incorrectes

en: too many bad pages
ca: hi han masses pàgines incorrectes

en: too many bare linefeeds.
ca: masses salts de pàgina solitaris.

en: too many inodes - max is 512
ca: masses ínodes; el màxim és de 512

en: too many input fields
ca: masses camps a l'entrada

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
ca: masses iov (modificar el codi en wall/ttymsg.c)

en: too many partitions
ca: masses particions

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
ca: masses particions - s'ignoran les anteriors al núm: (%d)

en: total: %d blocks
ca: total: %d blocs

en: track-to-track seek
ca: recerca pista a pista

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
ca: recerca pista a pista: %ld	# milisegons

en: tracks/cylinder
ca: pistes/cilindre

en: tracks/cylinder: %ld
ca: pistes per cilindre: %ld

en: trackskew
ca: decalatge de les pistes

en: trackskew: %d
ca: decalatge: %d

en: trailing junk after number
ca: dades estranyes després del número

en: tree of partitions?
ca: l'arbre de particions?

en: trouble reading terminfo
ca: problema llegint terminfo

en: type: %d
ca: tipus: %d

en: type: %s
ca: tipus: %s

en: umount: %s busy - remounted read-only
ca: umount: %s ocupat - tornat a muntar en sols lectura

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
ca: umount: %s no està en el fstab (i no sou el root)

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
ca: umount: %s no està muntat (segons mtab)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
ca: umount: el muntatge de %s no concorda amb el fstab

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
ca: umount: %s: dispositius de blocs no permesos en el sistema de fitxers

en: umount: %s: can't write superblock
ca: umount: %s: no es pot escriure el superbloc

en: umount: %s: device is busy
ca: umount: %s: dispositiu ocupat

en: umount: %s: invalid block device
ca: umount: %s: dispositiu de blocs no vàlid

en: umount: %s: must be superuser to umount
ca: umount: %s: haureu de ser superusuari per a usar umount

en: umount: %s: not found
ca: umount: %s: no s'ha trobat

en: umount: %s: not mounted
ca: umount: %s: no està muntat

en: umount: can't get address for %s
ca: umount: no es pot obtindre l'adreça per a %s

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
ca: umount: no es pot trobar la llista dels sistemes de fitxers per a desmuntar

en: umount: compiled without support for -f
ca: umount: està compilat sense suporte per a -f

en: umount: could not remount %s read-only
ca: umount: no es pot tornar a muntar %s en sols lectura

en: umount: got bad hostp->h_length
ca: umount: valor incorrecte per a hostp->h_length

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
ca: umount: sembla que %s ha estat muntat diverses vegades

en: umount: only root can do that
ca: umount: sols el root pot fer això

en: umount: only root can unmount %s from %s
ca: umount: sols el root pot desmuntar %s des de %s

en: unable to allocate buffer for inodes
ca: No és possible assignar memòria temporal per als ínodes

en: unable to allocate buffers for maps
ca: No es pot assignar memòria temporal per als mapes

en: unable to clear boot sector
ca: No es pot esborrar el sector d'arrencada

en: unable to open %s
ca: no es pot obrir %s

en: unable to open '%s'
ca: No es pot obrir '%s'

en: unable to read super block
ca: no es pot llegir el superbloc

en: unable to rewind swap-device
ca: No es pot rebobinar el dispositiu d'intercanvi

en: unable to stat %s
ca: no es pot fer stat per a %s

en: unable to write inode map
ca: No es pot escriure el mapa de ínodes

en: unable to write inodes
ca: No es pot escriure els ínodes

en: unable to write signature page
ca: no es pot escriure pàgina de la firma

en: unable to write super-block
ca: no es pot escriure el superbloc

en: unable to write zone map
ca: No es pot escriure el mapa de zones

en: unimplemented format - using %s
ca: format no implementat; usant %s

en: unknown
ca: desconegut

en: unknown error in id
ca: error desconegut en l'identificador

en: unknown error in key
ca: error desconegut en la clau

en: unknown nfs mount option: %s%s
ca: Opció de muntatge de nfs desconeguda: %s%s

en: unknown nfs mount parameter: %s=%d
ca: paràmetre de muntatge de nfs desconegut: %s=%d

en: unknown nfs status return value: %d
ca: valor de retorn de nfs status desconegut: %d

en: unknown resource type: %s
ca: tipus de la font desconegut: %s

en: unknown shell after -s or --shell argument
ca: intèrpret d'ordres desconegut després de l'argument -s o --shell

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
ca: Etiqueta d'arrencada desconeguda - escolliu - o *

en: unrecognized format - using sectors
ca: Format no reconegut - usant els sectors

en: unrecognized input: %s
ca: entrada desconeguda: %s

en: usage : %s -asmq -tclup
ca: useu: %s -asmq -tclup

en: usage:
ca: useu:

en: usage:
      %s loop_device                                      # give info
      %s -d loop_device                                   # delete
      %s [ -e encryption ] [ -o offset ] loop_device file # setup
ca: useu:
      %s dispositiu_loop                                  # dona informació
      %s -d dispositiu_loop                               # elimina
      %s [ -e encrip. ] [ -o desplaça. ] disp_loop fitxer # configura

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
ca: useu: %s [ - ] [ -2 ] [ fitxer ... ]

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
ca: useu: %s [ -i ] [ -tTerminal ] fitxer...

en: usage: %s [ -n ] device
ca: useu: %s [ -n ] dispositiu

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
ca: useu: %s [ -s senyal | -p ] [ -a ] pid ...

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
ca: useu: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
          [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]

en: usage: %s [+format] [day month year]
ca: useu: %s [+format] [dia mes any]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
ca: useu: %s [-dflpcsu] [+núm_línies | +/patró] nom1 nom2 ...

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-v]
           %s [-v] special ...
ca: useu:  %s [-hV]
           %s -a [-v]
           %s [-v] especial ...

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
ca: usar: %s [-hv] [-x dir] fitxer
     -h         mostrà aquesta ajuda
     -x dir     extreu a dins del dir
     -v         mostra més missatges
     file       fitxer a provar

en: usage: %s [file]
ca: useu: %s [fitxer]

en: usage: %s program [arg ...]
ca: useu: %s programa [arg ...]

en: usage: cal [-13smjyV] [[month] year]
ca: useu: cal [-13smjyV] [[mes] any]

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
ca: useu : col [-bfpx] [-l nline]

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
ca: useu: column [-tx] [-c columnes] [fitxer ...]

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
ca: useu: last [-#] [-f fitxer] [-t tty] [-h nom_del_host] [usuari ...]

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
ca: useu: logger [-is] [-f fitxer] [-p pri] [-t etiqueta] [-u connector] [ missatge ... ]

en: usage: login [-fp] [username]
ca: useu: login [-fp] [nom_usuari]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
ca: useu: look [-dfa] [-t caràcter] cadena [fitxer]

en: usage: mesg [y | n]
ca: useu: mesg [y | n]

en: usage: namei [-mx] pathname [pathname ...]
ca: useu: namei [-mx] nom_ruta [nom_ruta ...]

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
ca: useu: rdev [ -rv ] [ -o DESPLAÇAMENT ] [ IMATGE [ VALOR [ DESPLAÇAMENT ] ] ]

en: usage: renice priority [ [ -p ] pids ] [ [ -g ] pgrps ] [ [ -u ] users ]
ca: useu: renice prioritat [ [ -p ] pids ] [ [ -g ] pgrps ] [ [ -u ] usuaris ]

en: usage: rev [file ...]
ca: useu: rev [fitxer ...]

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
ca: useu: script [-a] [-f] [-q] [-t] [fitxer]

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
ca: useu: sfdisk --change-id dispositiu número_partició Id

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
ca: useu: sfdisk --id dispositiu número_partició [Id]

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
ca: useu: sfdisk --print-id dispositiu número_partició

en: usage: write user [tty]
ca: useu: write usuari [tty]

en: used arrays = %d
ca: matrius usades = %d

en: used headers = %d
ca: capçaleres usades = %d

en: used portmapper to find NFS port
ca: s'ha usat l'assignador de ports per a trobar el port NFS

en: used space = %d bytes
ca: espai emprat = %d octets

en: used-bytes
ca: octets emprats

en: useful options:
ca: opcions útils:

en: user
ca: usuari

en: users
ca: usuaris

en: using port %d for nfs deamon
ca: usant el port %d per al dimoni de nfs

en: value
ca: valor

en: version
ca: versió

en: volume name too long
ca: nom del volumen massa llarg

en: waiting for cr-lf
ca: esperant durant cr-lf

en: warning: can't open %s: %s
ca: advertència: no es pot obrir %s: %s

en: warning: error reading %s: %s
ca: advertència: error al llegir %s: %s

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
ca: atenció: les mides es trunquen a %luMB (menys 1 octet).

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
ca: atenció: els noms dels fitxers es trunquen a 255 octets.

en: warning: files were skipped due to errors.
ca: atenció: s'han saltat fitxers degut a errors.

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ca: atenció: els gids es trunquen a %u bits.  (Podria ser un problema de seguretat).

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %LdMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
ca: atenció: s'estima que la mida requerida (cota superior) és %LdMB, però la mida màxima de la imatge és %uMB. Podria abortar prematurament.

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ca: atenció: els uids es trunquen a %u bits,  (Podria ser un problema de seguretat).

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
ca: s'ha llegit el valor de època %ld des de %s amb ioctl RTC_EPOCH_READ.

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
ca: whereis [ -sbmu ] [ -SBM directori ... -f ] nom...

en: will not try to make filesystem on '%s'
ca: no s'intentarà crear el sistema de fitxers en '%s'

en: write error on %s
ca: error d'escriptura en %s

en: write error on %s - cannot write sector %lu
ca: error d'escriptura en %s - no es pot escriure el sector %lu

en: write failed in write_block
ca: Error escrivint en write_block

en: write: %s has messages disabled
ca: write: %s té els missatges deshabilitats

en: write: %s has messages disabled on %s
ca: write: %s té els missatges deshabilitats en %s

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
ca: write: %s està connectat més d'una vegada; escrivint a %s

en: write: %s is not logged in
ca: write: %s no està connectat

en: write: %s is not logged in on %s.
ca: write: %s no te una sessió iniciada en %s.

en: write: can't find your tty's name
ca: write: no es pot trobar el nom de la vostra tty

en: write: you have write permission turned off.
ca: write: teniu el permis d'escriptura desactivat.

en: writing init string
ca: escrivint la cadena inicial

en: yes
ca: si
